دلایل مصرف آسپرین بعد از سکته مغزی | دانشجویان مهندسی پزشکی ایران

تازه ها

» تازه ها ی سایت » دلایل مصرف آسپرین بعد از سکته مغزی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۰۴ - ۱۴:۵۷

دانشنامه پزشکی؛

دلایل مصرف آسپرین بعد از سکته مغزی

مصرف آسپرین بعد از سکته مغزی از آن جهت مفید است که می تواند از یک سکته مغزی دیگر جلوگیری کند

مصرف قرص آسپرین بعد از سکته مغزی دارای اهمیت بسیار بالایی است زیرا می تواند از یک سکته مغزی دیگر جلوگیری کند.

آسپرین سکته مغزی را درمان می کند؟

مصرف آسپرین پس از سکته مغزی خفیف موثر است چون خطر ناتوانی ماداما العمر یا مرگ با مصرف فوری آسپرین بعد از بروز علائم هشدار 70تا80 در صد کاهش پیدا می کند. آسپیرین علاوه بر اثر ضددرد و التهاب، خاصیت رقیق کردن خون را هم دارد.gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - دلایل مصرف آسپرین بعد از سکته مغزی

آسپرین سکته مغزی

محققین به این نتیجه رسیده اند که به محض رسیدن بیمار به بیمارستان، تزریق آسپرین برای قربانیان سکته، ریسک ابتلا به سکته دوم را کاهش می دهد. در چند روز اول پس از سکته مغزی، بیماران در معرض سکته دوم قرار دارند.

پزشکان دریافتند که آسپرین کافی برای ترمیم آسیب ناشی از سکته اولیه بسیار عمل می کند، و این احتمال وجود سکته دوم را در بیمارستان کاهش داده است.

دو نوع سکته وجود دارد:

  1. سکته ایسکمیک، که ناشی از لخته ای است که یک رگی را مسدود می کند، که مغز را با تغذیه می کند.
  2. سکته خونریزی یا هموراژیک که توسط یک رگ خونی نشتی دار ایجاد می شود که خون وارد مغز می شود.

سی تی اسکن از مغز می تواند به پزشک کمک کند تا مشخص کند که سکته مغزی کدام نوع است.

آسپرین سکته مغزی - دلایل مصرف آسپرین بعد از سکته مغزی

تاثیرات مثبت آسپرین برای سکته مغزی

آسپرین بعد از سکته مغزی

آسپیرین، که خون را رقیق می کند و در نتیجه از لخته های خون جلوگیری می کند، در حال حاضر برای کاهش خطرات دراز مدت در بیمارانی که سکته مغزی ایسکمیک دارند، استفاده می شود. اما دادن آسپرین به بیمارانی که سکته مغزی هموراژیک دارند، خطرناک تلقی می شود، چون می تواند خونریزی و آسیب های بیشتری را ایجاد کند.

اساساً، پزشکان در کل تمایل دارند تا برای حل مشکل صبر کنند؛ آن ها صبر می کنند تا مطمئن شوند که سکته از کدام نوع است.

نتایج دو مطالعه بسیار بزرگ مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت که ۴۰.۰۰۰ بیمار سکته ای را مورد مطالعه قرار داده بود، و دریافتند که در مقایسه با بیمارانی که آسپرین دریافت نکرده بودند، یک سوم از بیمارانی که آسپرین دریافت کرده بودند، سکته دوباره ای را داشتند. به عبارت دیگر، دادن آسپرین به ۱.۰۰۰ نفر باعث شد تا حدود ۹ کشته یا چند سکته به بار آید.

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی نوعی اختلال نورولوژیک ناگهانی است که به علت عروق کانونی قابل انتساب است که به دنبال آن خون‌رسانی به ناحیه‌ای که دچار سکته مغزی شده‌است مختل می‌شود.

به بیان دیگر اگر خون‌رسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد٬این قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می‌نامند. سکته مغزی می‌تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ‌های خون‌رسان مغز ایجاد شود. سکته ی مغزی در مردان بیشتر از زنان است.

معمولاً قبل از بروز سکته مغزی علائم هشدار دهنده‌ای وجود ندارد یا اینکه علائم بسیار جزئی هستند. بعد از بروز سکته مغزی بیمار باید بلافاصله در بیمارستان بستری گشته تا از بروز صدمات دائمی به مغز جلوگیری شود. عوارضی که بعد از سکته مغزی ایجاد می‌شود بستگی به محل سکته و وسعت بافت‌های گرفتار شدهٔ مغز دارد. عوارض سکته مغزی از عوارض خفیف و گذرا مثل تاری دید تا عوارض فلج‌کننده دائمی یا حتی مرگ را شامل می‌شود.
اگر این علائم در طول ۲۴ ساعت از بین بروند، این وضعیت را اصطلاحاً حمله ایسکمی گذرا (transient ischemic attack)می‌نامند که یک علامت هشدار دهنده از یک سکته مغزی احتمالی در آینده می‌باشد. سکته مغزی سومین عامل مرگ و میر در جهان است.

آمار سکته مغزی در ایران نیز چندان مناسب نیست. پزشکان ایرانی می‌گویند افراد در ایران ۱۰ سال زودتر از سایر کشورها به سکته مغزی مبتلا می‌شوند. متخصصان کم‌تحرکی، مصرف بی‌رویه نمک و چربی، چاقی، استعمال دخانیات و در مجموع رژیم نامناسب غذایی را عاملی برای حرکت به سمت سکته‌های مغزی ایرانیان می‌دانند.بر اساس آمار میدانی سکته‌های مغزی در مردان ایرانی ۲۵ درصد بیشتر از زنان است.دبیر انجمن سکته مغزی ایران اعتقاد دارد که این سکته به عنوان دومین عامل مرگ و میر در ایران و برخی از کشورهای در حال پیشرفت است.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند گرچه اشراف بر زبان دوم احتمالاً بی ارتباط با سلامت فیزیکی به نظر می‌رسد، اما ظاهراً این مهارت از مغز در برابر آسیب‌های ویرانگر به عملکردهای مغزی محافظت می‌کند و افرادی که در سخن گفتن به دو زبان مهارت دارند، احتمال بهبودی و درمان آن‌ها در صورت بروز سکته مغزی، دو برابر دیگران است.

مصرف آسپرین بعد سکته مغزی

جلوگیری از مرگ با مصرف آسپرین بعد از سکته مغزی

به گفته دانشمندان جلوگیری از سکته یا کشته شدن در ۱.۰۰۰ بیمار ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما اگر در نظر بگیرید هرسال چندین میلیون سکته در سراسر جهان اتفاق می افتد، با درمان یک میلیون نفر از مبتلایان در سال با آسپرین، این بیماری از ۲۰.۰۰۰ سکته یا مرگ جلوگیری خواهد کرد.

حتی بیماران سکته مغزی هموراژیکی که به صورت ناخواسته به آنها آسپرین داده می شود، به خوبی عمل می کنند.

حدود ۸۰۰ بیمار وجود داشتند که در گذشته تشخیص نادرست دریافت کرده بودند و آن ها بدتر از بیمارانی نبودند که آسپرین دریافت نکرده بودند.آسپرین باید برای حمله قلبی به یک روال عادی تبدیل شود، آنچه ما دریافته ایم، این است که هرچه زودتر اقدام کنید، از نظر اجتناب از وقوع دوباره سکته بهتر است.

آسپرین چه تاثیری روی سکته مغزی می گذارد؟

اهمیت حیاتی مصرف آسپرین بعد از سکته مغزی

سکته ایسکمیک زمانی رخ می دهد که یک لخته خون، رگی را در مغز مسدود می کند، و سکته خونریزی وقتی اتفاق می افتد که رگ سوراخ شود. افرادی که دچار سکته مغزی می شوند در عرض چند روز در معرض خطر بالایی قرار دارند که دوباره دچار سکته شوند، اما آسپرین می تواند این خطر را کاهش دهد.

پزشکان نسبت به درمان با آسپرین زودهنگام به بیمار محتاط بودند، در صورتی که نوع سکته مغزی تشخیص داده می شد یا سکته ایسکمیک به سکته خونریزی تبدیل می شد، اما این تحقیق نشان می دهد که درمان با آسپرین نسبتاً بی خطر است.

منبع:

-نامک

-ویکی پدیادسته بندی : تازه ها ی سایت , تازه های پزشکی , دانشنامه پزشکی , مغز و سیستم عصبی
ارسال دیدگاه

سازمان غذا و داروسازمان غذا و داروتبلیغات