دسته بندی و انوع ویتامین | دانشجویان مهندسی پزشکی ایران

تازه ها

» تازه های سلامت » دسته بندی و انوع ویتامین

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۳ - ۱۵:۲۶

دسته بندی و انوع ویتامین

معمولاً میوه‌ها و سبزیجات منابع اصلی ویتامین‌ها هستند. ویتامین‌ها در مواد غذایی مختلف وجود دارند و وجود آن‌ها در جیرهٔ غذایی کاملاً ضروری است و کمبود آن‌ها منجر به بروزامراض مختلفی می‌شود. انواع ویتامین‌ها: آ، ای، ب ۱، ب ۲، ب ۶، ب ۱۲، ب کمپلکس، ث، د، کا و غیره هستند.

ویتامین ها - دسته بندی و انوع ویتامین

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشید که برای درمان بیماری خود به پزشک مراجعه می کنید و پزشک به جای تجویز دارو به شما ویتامین خاصی را تجویز می کند. قبل از مصرف هر ماده غذاییی یا دارو بهتر است از مزایا و معایب اون حداقل بصورت کلی آگاه باشیم در این مقاله به معرفی کلی ویتامین های مورد نیاز بدن انسان می پردازیم با دانشجویان مهندسی پزشکی همراه باشید

 

ویتامینها ترکیبات آلی هستند که به مقدار خیلی جزئی برای سوخت و ساز مواد غذایی و اعمال حیاتی بدن و رشد و نمو و تندرستی ضرورت دارند. تغذیهٔ ناقص و رژیم غذایی نامناسب سبب کمبود یا فقدان یک یا چند ویتامین می‌شود و به بیماری‌های مختلف مانند بری بری و پلاگر می‌انجامد.

ویتامین‌ها سبب تسهیل دگرگشت (سوخت و ساز بدن یا متابولیزم)می‌شوند و رشد و نمو و ترمیم یاخته‌های بدن را میسر می‌سازند. برخی از ویتامین‌ها سبب جذب مواد غذایی در روده می‌شوند و بعضی نیز به عنوان کاتالیزور عمل می‌کنند. عمل آن‌ها بر روی بافت‌های پوششی (اپی تلیال) و همچنین استخوان بوده و در مجموع هر کدام از آن‌ها از بروز یک عارضه جلوگیری می‌کند.

کلمهٔ ویتامین از واژه یونانی ویتا به معنی «زندگی» است. فونک نام Vitalamine، یعنی آمینی که حیاتی بوده و برای ادامه زندگی ضرورت دارد، را به موادی که سبب بهبود بیماری بری بری می‌شد و از گروه آمین بوده اطلاق کرد. پس از آنکه معلوم شد بسیاری از ویتامین‌ها از گروه آمین نیستند حرف e از آخر واژهٔ ویتامین حذف و واژهٔ Vitamin مورد پذیرش قرار گرقت.

اگر ماده‌ای دارای ۴ ویژگی زیر بود به آن ویتامین گفته می‌شود:

۱.ویتامین ها مواد عالی هستند که در دو دسته چربی و کربوهیدرات‌ها جای نمی‌گیرند.
۲.در بدن به اندازه کافی سنتز (تولید) نمی‌شوند. (در بدن تنها ویتامین B12 و ویتامین K به مقدار کمی در روده بزرگ توسط باکتری‌ها سنتز می‌شوند.)
۳.برای تولید مثل و رشد و تکامل مورد نیاز هستند.
۴.اگر ویتامین‌ ها به مقدار کافی در بدن حضور نداشته باشند بیماری مخصوص به خود را ایجاد می‌کنند (به عنوان مثال اسکوروی در اثر کمبود ویتامین C ایجاد می‌شود.)

 

معمولاً میوه‌ها و سبزیجات منابع اصلی ویتامین‌ها هستند. ویتامین‌ها در مواد غذایی مختلف وجود دارند و وجود آن‌ها در جیرهٔ غذایی کاملاً ضروری است و کمبود آن‌ها منجر به بروزامراض مختلفی می‌شود. انواع ویتامین‌ها: آ، ای، ب ۱، ب ۲، ب ۶، ب ۱۲، ب کمپلکس، ث، د، کا و غیره هستند.

دسته بندی

ویتامینها را به دو دسته مهم، شامل ویتامینهای محلول در آب و ویتامینهای محلول در چربی، تقسیم کرده‌اند.

ویتامین های محلول در آب

ویتامین های گروه B
ویتامین C

ویتامین های محلول در چربی
ویتامین A
ویتامین E
ویتامین K
ویتامین D

مقدار مصرف ویتامین‌ها

ویتامین‌ها و مواد معدنی وظایف متنوع و بسیار مهمی را در بدن به عهده دارند و کمبود آن‌ها عملکرد قسمت‌های مختلف بدن را مختل کرده و باعث ایجاد ناراحتی‌ها و بیماری‌های مختلفی می‌شوند.

مصرف بیشتر از مقدار نیاز روزانهٔ ویتامین‌ها نیز زیانمند بوده و می‌تواند عوارض نامطلوبی (overdose) را به جای بگذارد. ویتامین‌های مازاد نیاز روزانه بدن، اگر محلول در چربی باشند (A,D,E,K)، تا حدودی در کبد ذخیره می‌شوند و اگر محلول در آب باشند از طریق کلیه دفع می‌شوند.

مصرف بیش از اندازهٔ ویتامین‌ها، نه تنها فایده‌ای ندارد، بلکه باعث مسمومیت و ایجاد عوارض ناخواسته‌ای می‌شود.

انواع ویتامین‌ها:

ویتامین آ یا رتینول
ویتامین ث یا آسکوربیک اسید
ویتامین دی
ویتامین ای
ویتامین کا
ویتامین اف ۱

انواع ویتامین‌های گروه ب:

ویتامین ب۱ یا تیامین ویتامین
ویتامین ب۲ یا ریبوفلاوین
ویتامین ب۳ یا نیاسین یا نیکوتینیک اسید
ویتامین ب۵ یا اسید پانتوتنیک
ویتامین ب۶ یا پیریدوکسین
ویتامین ب۷ یا بیوتین
ویتامین ب۹ یا اسید فولیک
ویتامین ب۱۲ یا کوبالامین

منبع:

-ویکی پدیا

-رادیو کودکدسته بندی : تازه های سلامت , مجله سلامت , مطالب برگزیده , ویتامین ها
ارسال دیدگاه

تبلیغات