الکتروکوترچیست؟

تازه ها

» آشنایی با تجهیزات پزشکی » الکتروکوترچیست؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۰۹ - ۱۰:۴۷

الکتروکوترچیست؟

الکتروکوتر در حقیقت یک ژنراتور بسامد رادیویی است. دو الکترود به ژنراتور بسامد رادیویی (RF) متصل می‌شود که یکی از آنها فعال است و سطح مقطعی بسیار کوچکتر نسبت به الکترود دیگر دارد. الکترود فعال، معمولاً به شکل یک ابزار یا پروب ساخته می‌شود و توسط جراح به کار می‌رود که به آن قلم کوتر گفته می‌شود. الکترود غیرفعال، سطح بسیار بزرگتری دارد. قبلاً این الکترود که به «صفحه بیمار» موسوم بود، از یک سطح فلزی تشکیل می‌شد که زیر ران یا باسن بیمار قرار می‌گیرد. در حال حاضر بسیاری از بیمارستانها از پد الکترود یک بار مصرف به نام پلیت استفاده می‌کنند که توسط چسب به ران بیمار، متصل می‌شود.

الکتروسرجری 1 - الکتروکوترچیست؟

سوزاندن (پزشکی)

سوزاندن(به انگلیسیcauterization) در پزشکی به عمل سوزاندن بخشی از بدن از طریق نابود کردن برخی بافت‌ها به منظور برداشتن یک بخش یا بستن زخم گفته می‌شود.درمانگران سنتی برای درمان علایمی هم‌چون تب، اسهال، تشنج و دیگر بیماری‌ها از سوزاندن به روش داغ کردن استفاده می‌کردند.جهت بریدن بافت و سوزاندن رگ‌های خونی از دستگاهی به نام الکتروکوتر (به انگلیسیElectrocauter) استفاده می‌شود.

دستگاه الکتروکوترچیست؟

الکتروکوتر (electrocutter) یا الکتروسرجری در حقیقت یک ژنراتور بسامد رادیویی است. دو الکترود به ژنراتور بسامد رادیویی (RF) متصل می‌شود که یکی از آنها فعال است و سطح مقطعی بسیار کوچکتر نسبت به الکترود دیگر دارد. الکترود فعال، معمولاً به شکل یک ابزار یا پروب ساخته می‌شود و توسط پزشک به کار می‌رود. الکترود غیرفعال، سطح بسیار بزرگتری دارد. این الکترود که به «صفحه بیمار» موسوم است، از یک سطح با جنس رسانا تشکیل می‌شود که زیر ران یا باسن بیمار قرار می‌گیرد. دستگاه های جدید به علت فرکانس بالا بدون اتصال این صفحه با بدن بیمار نیز کار می کنند.

 اساس عملکرد کوتر RF

مستقل از نوع الکترود غیرفعال، اساس عملکرد الکتروکوتر (electrocutter)، یکسان است. جریان گذرنده از داخل صفحه بیمار، همان جریان گذرنده از داخل الکترود فعال است. اما چون سطح مقطع الکترود فعال، سطح مقطع بسیار کوچکتری نسبت به الکترود غیرفعال دارد، چگالی جریان بسیار بزرگتر خواهد بود. در نتیجه اختلاف چگالی بین دو الکترود باعث ایجاد گرما و در نتیجه تخریب بافت زیر الکترود فعال می‌شود، اما بافت زیر الکترود غیرفعال تنها اندکی گرم می‌شود. در بعضی از موارد دو الکترود فعال داریم که هر دو به صورت هندپیس‌های (Hand Piece) جداگانه در دست پزشک قرار می‌گیرد. به این صورت چگالی جریان هردو الکترود زیاد است و گرمای ایجاد شده بافت زیر هردو الکترود را تخریب می‌کند.

ایمنی الکتروکوتر (electrocutter)

الکتروکوتر، یک تولیدکننده امواج الکترومغناطیسی با توان بالا است بنا براین بایستی به درستی استفاده شود تا کاملا ایمن باشد. دستگاه الکتروسرجری، در صورت استفاده نادرست،  برای سلامت کاربران و بیماران مشکل ایجاد می کند. متداول‌ترین صدمه به بیماران، سوختگی در نقاط نامناسب بدن است. اصلی‌ترین دلیل آن هم خراب بودن یا استفاده نادرست از الکترود یا پد بیمار است. در صورتی که این الکترود یا پد، درست متصل نشود یا بر روی برجستگی‌های استخوانی قرار گیرد به موجب کاهش امپدانس محل اتصال، چگالی جریان افزایش می‌یابد. هرگونه ناهمواری در سطح اتصال می‌تواند سوختگی ایجاد کند. استفاده از ژل در محل اتصال الکترود به بدن نیز جهت ایمنی بیشتر، توصیه می‌شود. خطر دیگر زمانی پیش می‌آید که یک نقطه روی بدن بیمار با یک مقاومت کمتر، زمین شود در نتیجه جریان اصلی به زمین نابجا هدایت می‌شود. اگر چگالی جریان از طریق نقطه‌ای که به اشتباه زمین شده‌است، به اندازه کافی بالا باشد، سوختگی رخ می‌دهد. وجود حفره‌های میکروسکوپی روی دستکش جراح، ریختن هر نوع مایع داخل ماشین، استفاده‌های نابه جا از سیستم (استفاده از سطح رویی دستگاه به عنوان میز) باعث عدم ایمنی دستگاه می شود.

دستگاه الکتروسرجری، الکترو کوتر و کوتر آراف RF ، مقایسه مکانیسم و نحوه کارکرد

دستگاه های الکتروسرجری جدید از امواج با فرکانس بالا RF استفاده می کنند بنابراین احتمال اسکار با آن ها کمتر است. دستگاه های الکتروسرجری rf، نسبت به کوتر های قدیمی برش دقیق تری ایجاد می کنند، به بافت سالم آسیب نمی زنند و درد و خونریزی کمتری ایجاد می کنند و در نهایت اسکار کمتری به جا می گذارند.

ابزار جراحی الکتریکی جهت ایجاد برش وجلوگیری از خونریزی در اتاق عمل، مطب و کلینیک کاربرد وسیعی دارد به نحوی که در خونریزی ها برای ایجاد لخته، بریدن و شکافتن بافت ها و نابود نمودن بافت به روش سوزاندن کار می رود. این کار توسط اعمال جرقه های الکتریکی میان پروب و بافت که موجب تمرکز گرما و حرارت در محل مورد نظر ونابودی بافت می شود، انجام می گیرد. مزایای استفاده از چاقوی برش الکتریکی نسبت به یک چاقوی برش مکانیکی، یکی امکان انعقاد هم زمان با برش و دیگری جلوگیری از پراکنده شدن سلول های بیمار به بافت های اطراف و آسیب به آن ها  است که مزیت بزرگی به شمار می آید. این وسیله در ابتدا فقط برای عمل انعقاد بافت جهت جلوگیری از خونریزی مورد استفاده قرار می گرفت، ولی در حال حاضر جهت برش بافت یا برش و انعقاد هم زمان مورد استفاده قرار می گیرد.

در برش الکتریکی با کوتر های قدیمی، جریانی از بدن بیمار عبور نمی کند، بلکه نوک پروب از طریق عبور یک جریان الکتریکی از سیم با مقاومت بالا گرم می شود سپس گرمای انتقال یافته از نوک پروب به بافت، باعث برش یا انعقاد آن می شود که به شکل پروب مورد استفاده بستگی دارد.

الکتروکوتر یا برش دهنده الکتریکی جدید از یک پروب یا تیغه الکتریکی جهت برش بافت و انعقاد آن برای کنترل خونریزی به طور همزمان استفاده می کند. بیشترین کاربرد آن در برش زدن و کنترل و جلوگیری از خونریزی حین اعمال جراحی چشم، صورت، جراحی پلاستیک و ترمیمی است. جلوگیری از خونریزی حین عمل جراحی علاوه بر آن که برای بیمار امری ضروری و حیاتی است، به جراح امکان می دهد تا ساختارهای بافت تحت عمل را به راحتی مشاهده نماید. الکتروکوترهای خاص در جراحی های پوست و زنان مورد استفاده قرار می گیرند. در این واحدها، از گرما برای برش بافت استفاده می شود. هنگامی که گرما از طریق پروب گرمایی جهت برش یا انعقاد به بافت اعمال می شود، چندین تغییر ممکن است اتفاق بیافتد که شامل:

۱- از هم پاشیدن سلول ها و آزاد شدن محتوای داخل آن ها

۲- بخار شدن آب داخل بافت که منجر به جمع شدن بافت می شود

۳- پروتئین سلول های خون و بافت تغییر شکل داده و به شکل لخته در می آید

در کوترهای قدیمی نوک پروب مورد استفاده از طریق عبور جریان از سیم با مقاومت بالا گرم می شود و این گرما مستقیما به بافت اعمال می گردد ولی در انواع جدید امواج رادیوفرکانسی باعث ایجاد حرارت فقط در سطح سلول های بافت بیمار و تبخیر آب آن ها و از بین رفتن ضایعه می شود.

نوع پروب الکتروکوتر با پوشش فلزی برای انعقاد و انواع دیگر برای برش و انعقاد همزمان مورد استفاده قرار می گیرد. در حین برش الکتریکی، میزان جریان عبوری از المنت، گرمای تولید شده در پروب را تغییر می دهد. منبع تغذیه الکتریکی که از ولتاژ معمولی تغذیه می کند، میزان جریان عبوری از المنت را تنظیم می کند که از طریق کنترل های قرار گرفته بر روی دستگاه صورت می گیرد. در برخی دستگاه ها، المنت حساس به دما مثل ترموکوپل، با پروب ادغام شده و درجه حرارت را مانیتور می کند. همچنین برخی پروب های برش الکتریکی دارای یک منبع نور با شدت متغیر برای روشن کردن ناحیه مورد جراحی است. استفاده از گاز آرگون جهت افزایش کارایی انعقادی این واحدها، جلوگیری از خونریزی سریع و موثر بافت در ارگان هایی با عروق خونی فراوان را امکان پذیر می سازد که به کوترهای آرگونی موسومند. برای انعقاد خون و خشکاندن بافت از پالس های سینوسی میرا شونده استفاده می شود. امواج سینوسی RF دارای فرکانس طبیعی ۲۵۰ تا۵۰۰ KHZ  برای دستگاه های مناسب اتاق عمل است و معمولا ۱۲۰ پالس در ثانیه اعمال می شود. ولتاژ مدار باز در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ ولت و توان بر روی بار ۵۰۰ اهمی در حدود ۸۰ تا ۲۰۰ وات است. مقدار ولتاژ و توان بستگی به کاربردهای  ویژه دستگاه جراحی الکتریکی دارد. عمل برش با منبع RF موج پیوسته انجام می گیرد. در دستگاه های مناسب اعمال پوستی و جراحی پلاستیک، فرکانس بالاتر و در حد مگاهرتز است. فرکانس های خیلی زیاد، قدرت برش را کم می کند.

اغلب دستگاه ها در حین کار به دلیل اثر بارگذاری و کشیده شدن جریان قادر به تولید منبع پیوسته نبوده نیاز به مدولاسیون دامنه است. الکترودهای بکار رفته در سایزها و شکل های مختلف موجود است. الکترود فعال شبیه چاقوی جراحی است، با یک دسته ایزوله که توسط جراح گرفته می شود. سوئیچ دستی که بر روی دسته الکترود قرار دارد اعمال جریان به پروب را امکانپذیر می سازد. در حالیکه هدف پروب فعال، اعمال انرژی به بافت از طریق نوک پروب است که به اعمال برش، انعقاد یا هر دوی آنها منجر می شود. الکترود خنثی دارای عملکرد متفاوتی است. نقش این الکترود در حقیقت تکمیل مدار اعمال RF به بیمار است، بدون آن که چگالی جریان بالایی برای آسیب رساندن به بافت را داشته باشد که در ساده ترین حالت از یک پلیت بزرگ که زیر بدن بیمار قرار می گیرد، تشکیل می شود. در بیشتر اعمال جراحی از یک الکترود خنثی ۲۷ سانتیمتر مربع که بر روی ران قرار می گیرد استفاده می شود. اساس کار دستگاه این گونه است که جریان الکتریکی از طریق کابل های مربوط و الکترود فعال به بدن بیمار اعمال می شود سپس جریان الکتریکی از طریق الکترود برگشتی Dispersive Electrode یا Return Electrode که در زیر بیمار قرار داردو کابل مربوطه، به دستگاه بر می گردد. اثر گرمایی دستگاه که به تخریب بافت منجر می شود، به وسیله مقاومت الکتریکی بافت به جریان با فرکانس و چگالی بالا ایجاد می گردد و دانسیته عبور جریان باعث برش بافت می گردد. جهت جلوگیری از سوختن بافت، الکترود برگشتی بایستی دارای سطح تماس بزرگ با بدن بیمار بوده تا مسیر خروجی با مقاومت کم و چگالی جریان پائینی را ایجاد می کند.

الکتروسرجری 1 - الکتروکوترچیست؟

لوازم جانبی دستگاه:

۱. قلم تک قطبی
۲. الکترودهای قلم تک قطبی برای برش و انعقاد
۳. صفحه بیمار با کابل اتصال به دستگاه
۴. پدال پایی
۵. پنست دو قطبی و کابل اتصال آن به دستگاه

قلم تک قطبی

دستگاه با انواع مختلفی از قلم های تک قطبی استاندارد ، سازگار است و الکترودهای متنوعی که به عنوان الکترود فعال در جراحی تک قطبی استفاده می شوند، نصب می شوند.

نصب و تعویض این الکترودها به آسانی صورت می پذیرد و جراح می تواند با چرخاندن هر الکترود ،جهت مناسب و موردنظر خود را انتخاب نماید.

روی قلم دو دکمه فشاری وجود دارد که جراح با فشردن دکمه زرد رنگ که به سر قلم نزدیکتر است، حالت Cutting و با فشردن دکمه آبی رنگ ، حالت Coagulation را انتخاب می نماید.

برای تمیز کردن قلم تک قطبی نباید از وان های شستشوی اولتراسونیک استفاده شود. همچنین ، برای تمیز کردن آن نباید از دستگاه های هوای داغ استفاده شود.

پس از هر بار استفاده از قلم تک قطبی ، با استفاده از الکل یا مواد ضد عفونی کننده ، سطح قلم و کابل را کاملا تمیز کنید. همچنین می توانید کابل و قلم را در محلول های ضد عفونی با توجه به دستورالعمل استفاده از مواد ضد عفونی کننده ، کاملا غوطه ور کنید.

البته این کار ممکن است از عمر مفید قلم، به خاطر اکسید شدن اتصالات و فیش ها بکاهد. پس از این کار ، قلم و کابل را کاملا با آب استریلیزه شده شستشو دهید.

سپس در صورت نیاز ، با استفاده از دستگاه اتوکلاو ، تا دمای حداکثر ۱۳۴ درجه سانتیگراد ، کابل و قلم تک قطبی را استریلیزه کنید.

هیچگاه کابل را به دور قلم تک قطبی نپیچید ؛ زیرا این کار باعث تغییر شکل کابل در دراز مدت می شود.

الکترودهای قلم تک قطبی

انواع گوناگونی از الکترودهای فعال با شکل ها و ابعاد متنوع وجود دارد که جراح می تواند با انتخاب مناسب ترین نوع آن ها ، عمل جراحی را انجام دهد.

الکترودها باید از جنس مرغوب با صافی سطح بالا تهیه شده باشند که حتی الامکان از چسبیدن بافت به الکترود جلوگیری می کند.

برای تمیز کردن این الکترودها نباید از ابزار تیز مثل ، چاقو یا قیچی استفاده شود. زیرا خراب شدن سطح این الکترودها باعث چسبیدن بافت ها به الکترود در هنگام استفاده های بعدی می شود.

برای تمیز کردن الکترودها می توان از وان شستشوی اولتراسوند استفاده کرد و برای استریلیزه کردن نیز ، می توان از هوای داغ تا ۱۸۰ درجه سانتیگراد استفاده نمود.

صفحه بیمار (پلیت کوتر)

انتخاب جنس و ابعاد صفحه بیمار، بستگی به توان خروجی مورد استفاده دارد. به منظور ایمنی بیمار ، لازم است با توجه به حداکثر توان خروجی مورد استفاده روی هر بیمار ، حداقل سطح تماس لازم برای صفحه بیمار رعایت شود.

صفحه بیمار از جنس سیلیکون هادی می باشد. نرمی و انعطاف پذیری این صفحه ، باعث سهولت استفاده و امکان بکارگیری آن در بخش های مختلف بدن بیمار می باشد.

همچنین امکان اتصال با ECG و یا آندوسکوپی به کانکتور این صفحه فراهم است. صفحه بیمار با یک کابل با طول 3 متر به دستگاه متصل می شود. برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن صفحه بیمار ، دقیقا مشابه قلم تک قطبی عمل کنید.

پدال پایی

برای فعال کردن ژنراتورها (Monopolar , Bipolar) می توان از پدال پایی دوتایی استفاده کرد.

در حالت Monopolar با فشار پدال زرد رنگ ، وضعیت Cutting انتخاب می شود و با فشار پدال آبی رنگ ، وضعیت Coagulation انتخاب می شود. ضمناً اگر به صورت همزمان دو پدال فشار داده شود ، هیچ کدام از ژنراتورهای تک قطبی فعال نمی شوند.

در حالت Bipolar هر کدام از پدال های زرد رنگ یا آبی رنگ به تنهایی و یا با هم فشار داده شوند، خروجی دو قطبی فعال می شود.

ساختار این پدال در مقابل ریزش آب و نفوذ مایعات محافظت شده است و نیز ضد اشتعال می باشد. ضد اشتعال بودن پدال ، بدین معناست که از این پدال می توان حتی در نواحی که احتمال نشت مواد بیهوشی یا ضد عفونی کننده قابل اشتعال وجود دارد، استفاده کرد.

ضمناً برای ضد عفونی کردن یا تمیز کردن سطح پدال ، از هر ماده ضدعفونی کننده حتی اگر قابل اشتعال باشد ، می توان استفاده کرد. برای حمل و نقل پدال نباید از کابل استفاده شود و حتی الامکان از اعمال فشار به محل اتصال کابل به پدال اجتناب شود.

همچنین از پیچیدن کابل به دور پدال به صورت محکم و با فشار خودداری شود.

در صورتی که از پدال های دیگری که ضد اشتعال نیستند استفاده شود ، باید توجه داشت که اولاً در تمیز کردن و ضد عفونی کردن آنها از مواد اشتعال زا استفاده نشود و ثانیاً در منطقه ۲۵ سانتی متری از محل هایی که احتمال نشت مواد بیهوشی قابل اشتعال وجود دارد ، مورد استفاده قرار نگیرد. این ناحیه مشهور به Medical Zone است.

پنست دو قطبی (بایپلار)

انواع گوناگونی از پنست های Bipolar با شکل ها و ابعاد مختلف برای انعقاد بافت ها قابل استفاده است.

به غیر از انتهای دو سر پنست ، بقیه نواحی از مواد عایق پوشیده شده است که هنگام تماس با بافت ، به غیر از نوک پنست ، در نواحی دیگر انعقاد رخ نمی دهد و همچنین باعث سوزش دست جراح هنگامی که خروجی دو قطبی فعال می شود ، نخواهد شد.

در انتهای پنست (محل اتصال با کابل ) رابط خروجی دو قطبی قرار دارد.

نحوه ضد عفونی و استریل کردن کابل و پنست دو قطبی ، مشابه قلم تک قطبی است و تا دمای ۱۳۴ درجه سانتیگراد قابل استریلیزه کردن می باشند.

برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن و نگهداری پنست دو قطبی ، نکاتی که در تمیز کردن الکترودهای تک قطبی ذکر شد می بایست رعایت شود.

خصوصاً برای تمیز کردن نوک پنست از اشیای سخت و زبری که باعث از بین رفتن پوشش عایقی پنست می شود به هیچ عنوان استفاده نشود.

از اعمال فشار زیاد به پنست و یا باز کردن دو شاخه ی پنست از یکدیگر اجتناب شود. زیرا باعث خرابی پوشش های عایق روی پنست می شود.

از پیچیدن کابل دو قطبی به صورت محکم و با فشار خودداری شود. زیرا این کار باعث تغییر شکل کابل در دراز مدت می شود.

دستگاه های الکتروسرجری آراف معرفی شده در فروشگاه این وبسایت در سه مدل ۵۰ ، ۸۰ و ۱۰۰ وات موجود می باشند. دستگاه ها ساخت معتبرترین شرکت کره و دارای بالاترین استانداردهای اروپا می باشد. همه ی دستگاه ها از مکانیسم امواج RF در برش و انعقاد و برداشتن ضایعات استفاده می کنند. مشخصات هر کدام از دستگاه ها به شرح زیر است:

الکتروسرجری 2 - الکتروکوترچیست؟

مشخصات فنی دستگاه الکتروسرجری مدل ۵۰ وات

Other Specification

Main Frequency:  ۱٫۶ MHz

Power Source:110V/220V, 50/60Hz

Electrical Class: Class  I , Type BF

Weight.Dimension:2.6kg.220*220*90

Mode: Output Power

Cut:50w/300Ώ

Coagulation:400/300Ώ

مشخصات فنی دستگاه الکتروسرجری مدل ۸۰ وات

Name of product: Electrosurgical Unit

Model Name: DOCTANZ 100, DOCTANZ 80

Rated Voltage:AC 120V or AC230V

Power Consumption: 300VA + 10%

Protection class:Class 1, Type BF

Leakage current:in acc. With IEC601,Part 2-2

Carrier Frequency:1.6MH Z

Size (Width*Depth*Height): 270mm*310mm*110mm

WEIGHT:6kg

Using Environment

Operation temperature:10ċ to 40ċ

Storage temperature:-10ċ to 60ċ

Humidity:20% to 95% RH

Operation altitude:700mbar ~1060mbar

Operation Cycle: 10sec ON 30 sec Idle

Pure Cut: 80W at 300 ohm, 1.6 MHz

Blend:80W at 300 ohm, 1.6 MHz

Contact coagulation:50W at 300 ohm, 1.6 MHz

Bipolar coagulation:70W at 100 ohm, 1.6 MHz
مشخصات فنی دستگاه الکتروسرجری مدل ۱۰۰ وات

Name of product:Electrosurgical Unit

Model Name:DOCTANZ 100, DOCTANZ 80

Rated Voltage: AC 120V or AC230V

Power Consumption:300VA + 10%

Protection class:Class 1, Type BF

Leakage current :in acc. With IEC601,Part 2-2

Carrier Frequency:1.6 MH Z

Size (Width*Depth*Height): 270mm*310mm*110mm

WEIGHT:6kg

Using Environment

Operation temperature:10ċ to 40ċ

Storage temperature: -10ċ to 60ċ

Humidity:20% to 95% RH

Operation altitude:700 mbar ~1060mbar

Operation Cycle :10sec ON 30 sec Idle

Pure Cut:100W at 300 ohm, 1.6 MHz

Blend:100W at 300 ohm, 1.6 MHz

Contact coagulation:60W at 300 ohm, 1.6 MHz

Bipolar coagulation: 80W at 100 ohm, 1.6 MHz

مشخصات دستگاه الکتروسرجری مدل ۵۰ وات

– آخرین نسل از دستگاه های الکتروسرجری با فرکانس بالا

– برش ظریف و دقیق بدون تخریب بافتی، بدون کربونیزاسیون و سیاهی اطراف ضایعه، با کمترین اسکار

– ظرافت در حد میکرون در عین قدرت برش قابل توجه با کنترل عالی کاربر

– کاهش زمان بهبودی بدون عوارض بعد از عمل و بدون پیگمانتاسیون

– قابلیت استفاده بر روی نواحی مختلف بدن، صورت، حاشیه مژه ها ،ابرو و  …

– ایمنی فوق العاده با سیستم اتوماتیک پیشگیری از نشتی فرکانس و سیستم هوشمند بررسی تماس صفحه بیمار

– قابل استفاده با یا بدون تماس صفحه بیمار

– آخرین تکنولوژی روز دنیا، ساخت کره

مشخصات دستگاه الکتروسرجری مدل ۱۰۰/۸۰ وات

– دارای سیستم مونوپلار و بای پلار

– دارای مد جداگانه برش (cut) انعقاد (coag) و مخلوط (Blend)

– توان ۸۰/۱۰۰ وات و خروجی ۱٫۶ مگا هرتز

– فعال شدن فرمان برش و انعقاد توسط قلم و پدال

– مناسب برای انواع اعمال جراحی مینور، جراحی های پوستی، جراحی پلاستیک، ENT، دندانپزشکی، زنان

– آلارم صوتی جداگانه برای حالات مختلف کاربری

– انواع مختلف سر قلم با قابلیت اتوکلاو برای ضایعات مختلف پوستی و جراحی های مختلف

– دارای حافظه ذخیره آخرین تنظیمات کاربری دستگاه

– دارای مد جداگانه برش و انعقاد

– توان ۵۰ وات و خروجی ۱٫۶ گاهرتز

– فعال شدن فرمان برش و انعقاد توسط قلم و پدال

– انواع مختلف سر قلم با قابلیت اتوکلاو برای ضایعات مختلف پوستی

– انجام انواع اعمال جراحی ظریف پوستی با کمترین اسکار

خط تولید قلم الکتروکوتر در کشور راه‌اندازی شد

خط تولید قلم الکتروکوتر با پشتیبانی صندوق حمایت از صنایع الکترونیک با کاربرد برش و کنترل خونریزی از طریق انعقاد در عمل‌های جراحی راه‌اندازی شد.

زهرا اسکندری، مدیرعامل شرکت مجری طرح گفت: الکتروکوتر یا الکتروسرجری در حقیقت یک ژنراتور بسامد رادیویی است. دو الکترود به ژنراتور بسامد رادیویی (RF)  متصل می‌شود که یکی از آنها فعال است و سطح مقطعی بسیار کوچکتر نسبت به الکترود دیگر دارد. الکترود فعال، معمولاً به شکل یک ابزار یا پروب ساخته می‌شود و توسط پزشک به کار می‌رود. الکترود غیر فعال، سطح بسیار بزرگتری دارد. این الکترود که به (صفحه بیمار) مرسوم است، از یک سطح با جنس رسانا تشکیل می‌شود که زیر ران یا باسن بیمار قرار می‌گیرد.

به گفته وی قلم کوتر برای برش و کنترل خونریزی از طریق انعقاد در عمل‌های جراحی استفاده می‌شود.

اسکندری در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به فروش مناسب قلم الکتروکوتر توسط شرکت، وجود بازار مناسب برای این محصول و نیز جلوگیری از واردات بیشتر، این طرح جهت ارائه تسهیلات به ایجاد خط تولید الکترود غیر فعال (صفحه بیمار-پد کوتر) و تولید آزمایشی این محصول به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک مراجعه کرد. چراکه با عنایت به اینکه این دو مورد (قلم کوتر و صفحه بیمار) دو جزء لاینفک عمل جراحی هستند، در نتیجه پیش بینی می‌شود شرکت توانایی فروش این صفحه بیمار را نیز دارد.

اسکندری در ادامه تصریح کرد: این قلم کوتر دارای ویژگی‌هایی از قبیل طراحی سبک، کابل بلند و انعطاف پذیر، مواد اولیه مرغوب و ساختار غیر لغزنده آن که موجب افزایش ایمنی و راحتی در طول عمل می‌شود، است.

وی سازگاری با اکثر دستگاه‌های الکتروکوتر، بسته‌بندی محکم و مناسب، دارای عملکردهای برش و انعقاد خون را از دیگر ویژگی‌های این محصول عنوان کرد و ادامه داد: صفحه بیمار یا پلیت کوتری در واقع الکترود غیرفعال در حین جراحی است. انتخاب جنس و ابعاد پلیت کوتری، بستگی به توان خروجی مورد استفاده دارد.

مدیر عامل شرکت مجری طرح افزود: برای ایمنی بیمار، لازم است با توجه به حداکثر توان خروجی مورد استفاده روی هر بیمار، حداقل سطح تماس لازم برای پلیت کوتری، رعایت شود. پلیت کوتری از جنس سیلیکون هادی بوده و نرمی و انعطاف‌پذیری این صفحه، باعث سهولت استفاده و امکان به کارگیری آن در نواحی مختلف بدن بیمار می‌شود.

وی تاکید کرد: محصول نهایی برای کاربرد در جراحی الکتروسرجری کاملا قابل اعتماد بوده و ایمنی پلیت کوتری با کافی بودن سطح آن تضمین می‌شود که با یک لایه ژل هادی چسبناک پوشیده شده است.

اسکندری در رابطه با فعالیت‌های اصلی شرکت گفت: این شرکت در دو زمینه طراحی و تولید سیستم‌های الکترونیک پزشکی و وسایل مصرفی پزشکی متمرکز شده است که برای هر دو زمینه از استانداردهای اداره کل تجهیزات پزشکی و بین‌المللی برخوردار است. همچنین دارای مجوز و رتبه‌بندی از شورای عالی انفورماتیک نیز است.

بر اساس اعلام روابط عمومی صحا، اسکندری اضافه کرد: با توجه به اینکه این شرکت جزو تولیدکنندگان اصلی قلم الکتروکوتر در کشور با کیفیت مناسب است و آن را با قیمت قابل رقابت با مشابه خارجی ارائه می‌کند و همچنین با توجه به وجود بخشنامه و دستورالعمل‌های صادر شده برای مراکز درمانی دولتی داخلی مبنی بر استفاده از محصولات ایرانی، می‌توان بازار مناسبی برای این محصول متصور شد.

د&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۶۲;را&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۲۸;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۴۶; د&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۵۸; ا&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۰۸;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۹۸; و &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۵۹;&#۶۵۲۰۶; &#۶۵۲۰۳;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۹۱;&#۶۵۱۷۶;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۲۵۹;&#۶۵۱۶۶;ي &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۶۶; از ا&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۹۸;و&#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۹۸;

&#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶; &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۸۳;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۵۸; &#۶۴۴۰۴;&#۶۵۲۰۰;ارش &#۶۵۲۵۹;&#۶۵۱۶۶;ي ارا&#۶۵۱۶۳;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۲۰۷;&#۶۵۱۹۴;ه در &#۶۵۱۹۱;&#۶۵۲۱۲;&#۶۵۲۶۲;ص &#۶۵۲۰۳;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۹۱;&#۶۵۱۷۶;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۲۵۹;&#۶۵۱۶۶;ي &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۶۶; از &#۶۵۱۸۳;&#۶۵۱۹۸;ا&#۶۵۱۸۷;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۱۶۹;ـ&#۶۵۱۶۶; ا&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۹۸;و&#۶۵۲۴۳;ـ&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۹۸; و &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۲۰;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۲۸;&#۶۵۱۶۶;ت و &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۸۸;&#۶۵۲۴۰;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۴۰;&#۶۵۱۶۶;ت ا&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۸۴;&#۶۵۱۶۶;م &#۶۵۲۰۷;&#۶۵۱۹۴;ه &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۲۰۳;ـ&#۶۵۲۱۸; &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۱۶۶;ر&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۳;ـ&#۶۵۱۶۶;ن در ا&#۶۵۲۶۷;ـ&#۶۵۲۵۴; ز&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۶;ـ&#۶۵۲۵۸;، &#۶۵۱۸۳;&#۶۵۱۹۸;ا&#۶۵۱۸۷;ـ&#۶۵۲۶۶; ا&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۵۲;ـ&#۶۵۲۵۴; &#۶۵۱۶۹;ـ&#۶۵۱۶۶; د&#۶۵۲۰۳;ـ&#۶۵۱۷۶;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۱۶۶;ه ا&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۹۸;و&#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۹۸; &#۶۵۲۲۷;&#۶۵۲۷۶;وه &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۹۸; &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۳۶;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۱۷۴; و &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۱۶۶;رآ&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۶۶; د&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۱۶۶;ه &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۵۸; آ&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۶۶; ا&#۶۴۳۴۴;&#۶۵۱۹۸;ا&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۶۲;ر &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶; &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۱۶۶;ت ا&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۶۸;ـ&#۶۵۲۰۰; &#۶۵۱۶۹;ـ&#۶۵۲۰۴;&#۶۵۱۷۶;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۲۶۶; دارد.

&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۱۹۶;ا ا&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۵۴; د&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۶۲;را&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۲۸;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۴۶; در &#۶۵۲۳۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۱۶۸; &#۶۵۲۰۳;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۹۲;&#۶۵۲۰۶; ا&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۶۶;ق &#۶۵۲۲۷;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۴۶; و &#۶۵۲۲۷;&#۶۵۲۶۲;ا&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۴۶; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۱۸۸;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۲۰;&#۶۵۲۶۶; ، ا&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۳۶;&#۶۵۱۶۶;ده و &#۶۵۲۵۵;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۲۶۰;&#۶۵۱۹۴;اري د&#۶۵۲۰۳;ـ&#۶۵۱۷۶;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۱۶۶;ه و ا&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۱۶۶;ر ا&#۶۵۲۲۷;&#۶۵۲۷۶;م &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۶; &#۶۴۴۰۴;&#۶۵۱۹۸;دد.

ا&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۳۴;) ا&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۶۶;ق &#۶۵۲۲۷;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۴۶; و &#۶۵۲۲۷;&#۶۵۲۶۲;ا&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۴۶; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۱۸۸;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۲۰;&#۶۵۲۶۶;

&#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۹۸;اي ا&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۱۶۶;ر و ا&#۶۴۳۴۴;&#۶۵۱۹۸;ا&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۶۲;ر و &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۵۹;&#۶۵۲۰۶; &#۶۵۱۷۵;ـ&#۶۵۱۹۴;ا&#۶۵۱۹۱;&#۶۵۲۷۶;ت ا&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۹۸;و&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۳۲;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۱۹;&#۶۵۲۶۸;ـ&#۶۵۲۰۴;&#۶۵۲۶۶; و &#۶۵۲۵۵;ـ&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۰۰; ، ز&#۶۵۲۵۱;ـ&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۴; &#۶۵۱۸۷;&#۶۵۲۳۶;ـ&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۲۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۶۶; د&#۶۵۲۰۳;ـ&#۶۵۱۷۶;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۱۶۶;ه ا&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۹۸;و&#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۹۸; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۱۹۴; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۵۸; ز&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۴; &#۶۵۱۸۷;&#۶۵۲۳۶;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۲۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۶۶; ا&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۹۴;ارد &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۱۹۸;ا&#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۰۰; در&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۱۲;&#۶۵۲۴۶; &#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۶۲;دو &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۱۶۹;ـ&#۶۵۲۴۶; &#۶۵۱۶۹;ـ&#۶۵۱۹۸;ق د&#۶۵۲۰۳;ـ&#۶۵۱۷۶;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۱۶۶;ه ا&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۱۷۶;ـ&#۶۵۱۹۸;و &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۹۸; ، &#۶۵۲۳۵;&#۶۵۲۴۰;&#۶۵۲۱۸; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۵۸; &#۶۴۳۴۴;&#۶۵۱۹۸;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۰۰; داراي ز&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۴; ا&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۹۸;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۲۳۹;&#۶۵۱۷۰;&#۶۵۲۷۶; و&#۶۵۱۸۳;&#۶۵۲۶۲;د و &#۶۵۲۰۳;&#۶۵۲۷۶;&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۱۷۴; ز&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۴; ا&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۹۸;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۲۶۶; آن &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۶۸;ـ&#۶۵۱۹۴; &#۶۵۲۰۷;ـ&#۶۵۱۹۴;ه ا&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۴; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۱۲;&#۶۵۲۴۶; &#۶۴۴۰۴;&#۶۵۱۹۸;دد و &#۶۴۳۸۰;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۵۵;&#۶۴۳۸۱;&#۶۵۲۵۸; از را&#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۱۸; &#۶۵۲۵۹;&#۶۵۱۶۶;ي &#۶۴۳۸۰;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۱۹۴; &#۶۵۱۹۱;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۹۸;ق( &#۶۵۲۵۹;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۵۶;ـ&#۶۵۱۹۴; آ&#۶۵۲۵۵;&#۶۴۳۸۱;ـ&#۶۵۲۵۸; در ا&#۶۵۲۴۳;&#۶۵۱۸۰;ـ&#۶۵۱۹۸; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۱۹۸;ا&#۶۵۲۴۳;ـ&#۶۵۲۰۰; در&#۶۵۲۵۱;ـ&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۶۶; و ا&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۳۹;&#۶۵۲۶۰;&#۶۵۱۶۶;ي &#۶۵۲۲۷;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۴۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۵۸; د&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۴۶; &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۴۳;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۳۵;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۶۲;دن &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۲۸;&#۶۵۱۹۴;اد &#۶۴۳۴۴;&#۶۵۱۹۸;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۰۰;&#۶۵۲۵۹;&#۶۵۱۶۶;ي ا&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۳۹;&#۶۵۲۶۰;&#۶۵۱۶۶; و&#۶۵۱۸۳;&#۶۵۲۶۲;د دارد) ا&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۳۶;&#۶۵۱۶۶;ده &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۶۲;د، آ&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۶۰;&#۶۵۱۶۶; &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۰۰; &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۵۱;ـ&#۶۵۱۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۱۹۴; داراي ز&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۴; ا&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۹۸;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۲۶۶; و &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۰۴;&#۶۵۱۷۴; &#۶۵۲۰۷;&#۶۵۱۹۴;ه &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۱۹۴;.

ز&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۴; &#۶۵۱۸۷;&#۶۵۲۳۶;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۲۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۱۹۴;ا&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۹۴;ارد &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۱۹۴; و &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۸۳;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۶۲;د &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۵۸; ا&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۳۶;&#۶۵۱۶۶;ده از &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۶۲;ل &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۸۴;&#۶۵۱۶۶;ي ز&#۶۵۲۵۱;ـ&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۴; &#۶۵۱۸۷;&#۶۵۲۳۶;ـ&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۲۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۶۶; در &#۶۵۱۷۵;ـ&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۴۸;&#۶۵۲۶۲;ي &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۹۸;ق &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۹۸;اي &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۱۹۸;ا&#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۰۰; در&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۲۳۱;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۱۹۸; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۱۸۴;&#۶۵۱۶۶;ز و &#۶۵۱۹۱;&#۶۵۲۲۰;&#۶۵۱۹۸;آ&#۶۵۲۳۵;&#۶۵۱۹۸;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۵۴; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۱۹۴; .

&#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۹۸;اي &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۰۰; و &#۶۵۲۱۵;&#۶۵۱۹۴; &#۶۵۲۲۷;&#۶۵۲۳۶;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۶۲;دن د&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۱۶۶;ه، &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۶۶; &#۶۵۱۸۳;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۵۸; ا&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۱۶۶;ن دارد از &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۲;اد &#۶۵۲۳۱;&#۶۵۲۶۸;ـ&#۶۵۱۹۸; &#۶۵۲۳۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۱۶۹;ـ&#۶۵۲۴۶; ا&#۶۵۲۰۷;ـ&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۲۸;&#۶۵۱۶۶;ل ا&#۶۵۲۰۳;ـ&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۳۶;&#۶۵۱۶۶;ده &#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۶۲;د و در &#۶۵۲۱۱;&#۶۵۲۶۲;رت ا&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۳۶;&#۶۵۱۶۶;ده از &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۲;اد ا&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۲۸;&#۶۵۱۶۶;ل زا، ا&#۶۵۱۸۳;&#۶۵۱۶۶;زه د&#۶۵۲۵۹;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۱۹۴; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۲;اد &#۶۵۲۳۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۱۶۹;ـ&#۶۵۲۴۶; ا&#۶۵۲۰۷;ـ&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۲۸;&#۶۵۱۶۶;ل &#۶۵۱۶۹;ـ&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۲۴۳;ـ&#۶۵۱۶۶;ر ر&#۶۵۲۳۵;&#۶۵۱۷۶;ـ&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۲۳۹;&#۶۵۱۷۰;ـ&#۶۵۲۴۶; از ا&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۳۶;&#۶۵۱۶۶;ده از د&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۱۶۶;ه، &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۷۰;&#۶۵۱۹۲;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۱۹۸; &#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۹۴;.

در &#۶۵۱۸۷;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۴; &#۶۵۲۲۷;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۴۶; &#۶۵۱۸۳;&#۶۵۱۹۸;ا&#۶۵۱۸۷;&#۶۵۲۶۶;، &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۹۴;ن &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۱۶۶;ر &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۷۰;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۱۹۴; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶; ا&#۶۵۱۸۳;&#۶۵۲۰۰;اي &#۶۵۲۳۵;&#۶۵۲۴۸;&#۶۵۲۰۰;ي &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۱۲;&#۶۵۲۴۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۵۸; ز&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۴; ا&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۹۸;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۲۶۶;،ا&#۶۵۱۸۳;&#۶۵۲۰۰;اي &#۶۵۲۳۵;&#۶۵۲۴۸;ـ&#۶۵۲۰۰;ي داراي &#۶۵۲۲۳;&#۶۵۱۹۸;&#۶۵۲۳۵;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۱۷۴; &#۶۵۱۹۱;&#۶۵۱۶۶;ز&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۲۳۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۴۶; &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۸۳;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶; ز&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۴; و &#۶۴۳۴۴;&#۶۵۱۶۶;ر&#۶۴۳۸۰;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۲۵۹;&#۶۵۱۶۶;ي &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۱۹۸;&#۶۵۲۱۹;&#۶۵۲۶۲;ب و &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۱۶۶;ك &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۵۲;ـ&#۶۵۱۶۶;س &#۶۴۳۴۴;&#۶۵۲۶۸;ـ&#۶۵۱۹۴;ا &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۵۶;ـ&#۶۵۱۹۴;، ز&#۶۵۲۶۷;ـ&#۶۵۱۹۸;ا &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۴۴;ـ&#۶۵۲۵۴; اﺳﺖ در اﺛﺮ ﻧﺸﺖ ﺟﺮﻳﺎن ﻓﺮﻛﺎﻧﺲ ﺑـﺎﻻ، ﭼﮕـﺎﻟﻲ زﻳـﺎد ﺟﺮﻳـﺎن در ﺳـﻄﻮح ﺗﻤـﺎس ﻛﻮﭼـﻚ، ﺑﺎﻋـﺚ ﺳﻮﺧﺘﮕﻲ ﺷﻮد.( ﻣﺴﻴﺮ ﺟﺮﻳﺎن RF دﺳﺘﮕﺎه ﺑﺎ ﺣﺪاﻗﻞ ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﺑﺮ ﻗﺮار ﮔﺮدد. )

&#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۹۸;اي &#۶۵۱۸۳;&#۶۵۱۹۴;ا &#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۶۶;زي &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۴۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۱۶۶;ر از &#۶۵۲۳۹;&#۶۵۲۰۴;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۱۷۴; &#۶۵۲۵۹;&#۶۵۱۶۶;ي &#۶۵۲۳۵;&#۶۵۲۴۸;&#۶۵۲۰۰;ي &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۹۲;&#۶۵۱۷۴; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۶۰;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۹۸; ا&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۴; رو&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۹۲;&#۶۵۱۷۴; &#۶۵۲۵۹;&#۶۵۱۶۶;ي ا&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۶۶;ق &#۶۵۲۲۷;&#۶۵۲۵۲;ـ&#۶۵۲۴۶; آ&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۷۶;ـ&#۶۵۲۶۶; ا&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۴۲; ا&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۹۲;&#۶۵۱۶۶;ب &#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۹۴; و &#۶۴۳۴۴;&#۶۵۱۶۶;ر&#۶۴۴۰۴;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۹۴;ا&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۱۹۴;. &#۶۵۱۹۱;&#۶۵۲۰۸;&#۶۵۲۴۲; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۶۲;دن &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۰۸;&#۶۵۲۴۲; &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۰۰; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۱۹۴; &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۷۶; ر&#۶۵۲۲۷;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۱۷۴; &#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۶۲;د.

*    ﻛﺎﺑﻠﻬﺎي اﻟﻜﺘﺮوﻛﻮﺗﺮ ﺑﺎﻳﺪ دور از ﺑﻴﻤﺎر و ﻛﺎﺑﻠﻬﺎي ﻣﺎﻧﻴﺘﻮر ﻗﺮار داده ﺷﻮﻧﺪ و از ﺣﻠﻘـﻪ ﺷـﺪن ﻛﺎﺑـﻞ ﻫـﺎ ﺧﻮدداري ﺷﻮد.

*    ﻛﺎﺑﻞ ﻫﺎي ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ ﻗﻠﻢ ﻛﻮﺗﺮ ﺑﻪ ﻃﺮﻳﻘﻲ ﻗﺮار ﮔﻴﺮﻧﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺑﻴﻤﺎر و ﺳﻴﻢ ﻫﺎي دﻳﮕﺮ ﺗﻤﺎس ﭘﻴﺪا ﻧﻜﻨﻨﺪ.

*    ﻫﻨﮕﺎم ﻓﻌﺎل ﻛﺮدن دﺳـﺘﮕﺎه اﻣﻜـﺎن ﺗـﺪاﺧﻞ اﻣـﻮاج اﻟﻜﺘـﺮو ﻣﻐﻨﺎﻃﻴـﺴﻲ در ﻋﻤﻠﻜـﺮد ﺳـﺎﻳﺮ ﺗﺠﻬﻴـﺰات اﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ و اﻟﻜﺘﺮوﻧﻴﻜﻲ وﺟﻮد دارد. ﺑﻨﺎﺑﺮ اﻳﻦ از اﺳﺘﻔﺎده از دﺳﺘﮕﺎه ﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ اﻣﻮاج اﻟﻜﺘﺮوﻣﻐﻨﺎﻃﻴﺴﻲ ﺑﻴﺶ از ﺣﺪ ﻣﺠﺎز اﺳﺘﺎﻧﺪارد ﺳﺎﻃﻊ ﻣﻲ ﻛﻨﺪ، ﺧﻮدداري ﺷﻮد و ﻧﻴﺰ در اﻃـﺮاف ﺑﻴﻤـﺎر از دﺳـﺘﮕﺎﻫﻬﺎﻳﻲ

ا&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۳۶;&#۶۵۱۶۶;ده &#۶۴۴۰۴;&#۶۵۱۹۸;دد&#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۰۴;&#۶۵۱۷۰;&#۶۵۱۷۴; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۹۴;ا&#۶۵۱۹۱;&#۶۵۲۴۶; ا&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۲;اج ا&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۹۸;و &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۳۲;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۱۹;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۰۴;&#۶۵۲۶۶; ا&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۵۴; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۱۹۴;. ( &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۹۲;&#۶۵۲۱۲;&#۶۵۲۶۲;ص &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۲;ـ&#۶۵۱۶۶;را&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۲۴۳;ـ&#۶۵۲۵۸; داراي Pacemaker ﻣﻲ ﺑﺎﺷﻨﺪ اﺣﺘﻤﺎل ﺧﻄﺮ از ﻧﻈﺮ ﺗﺪاﺧﻞ اﻣﻮاج اﻟﻜﺘـﺮو ﻣﻐﻨـﺎ ﻃﻴـﺴﻲ ﺑـﺮاي آﻧﻬـﺎ ﺑﻴﺸﺘﺮ اﺳﺖ. )

*    ﭘﺮوب ﻫﺎ و ﻟﻴﺪﻫﺎي ﻣﺎﻧﻴﺘﻮرﻳﻨﮓ و اﻟﻜﺘﺮودﻫﺎي دﻳﮕﺮﻣـﻲ ﺗﻮاﻧﻨـﺪ ﻣـﺴﻴﺮي ﺑـﺮاي ﻧـﺸﺖ ﺟﺮﻳـﺎن ﻫـﺎي ﻓﺮﻛﺎﻧﺲ ﺑﺎﻻ ﺑﺎﺷﻨﺪ. ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ ﻫﻨﮕﺎﻣﻲ ﻛﻪ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ ﺣﺘﻲ اﻻﻣﻜـﺎن دور از ﻗﻠـﻢ ﻛـﻮﺗﺮ و ﭘﻠﻴـﺖ ﻗﺮار ﮔﻴﺮﻧﺪ.

ب) ا&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۳۶;&#۶۵۱۶۶;ده و &#۶۵۲۵۵;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۲۶۰;&#۶۵۱۹۴;اري د&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۱۶۶;ه

*    ﺑﻌﺪ از ﻫﺮ ﻋﻤﻞ و ﻧﻴﺰ ﻗﺒﻞ از ﻋﻤﻞ ﺑﻌﺪ، دﺳﺘﮕﺎه اﻟﻜﺘﺮوﻛﻮﺗﺮ و ﻟﻮازم آن ﻣﻮرد ﺑﺎزﺑﻴﻨﻲ ﻗﺮار ﮔﻴﺮﻧـﺪ، ﺗـﺎ ﻛﺎﺑﻞ راﺑﻂ ﻫﺎي داراي ﻋﺎﻳﻖ و اﺗﺼﺎﻻت آﺳﻴﺐ دﻳـﺪه ﻣـﻮرد ﺟـﺎﻳﮕﺰﻳﻨﻲ ﻳـﺎ اﺻـﻼح ﻗـﺮار ﮔﺮﻓﺘـﻪ ﺗـﺎ ﻣﺸﻜﻼﺗﻲ را ﺑﺮاي ﻋﻤﻞ ﺟﺮاﺣﻲ اﻳﺠﺎد ﻧﻨﻤﺎﻳﻨﺪ.

*    ﺣﺘﻲ اﻟﻤﻘﺪور دﺳﺘﮕﺎه داراي ﻣﺎﻧﻴﺘﻮر ﺑﺮاي ﻧﻤﺎﻳﺶ اﺗﺼﺎل ﭘﻠﻴـﺖ ﺑـﻪ ﻛﺎﺑـﻞ ﺑﺎﺷـﺪ و ﻫﻤﭽﻨـﻴﻦ ﻗﺎﺑﻠﻴـﺖ ﻧﻤﺎﻳﺶ ﻋﻤﻠﻜﺮد ﻗﻠﻢ ﻛﻮﺗﺮ را داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ.

*    دﺳﺘﮕﺎه داراي آﻻرم ﻫﺸﺪار دﻫﻨﺪه ﺑﺎ ﺣﺪاﻗﻞ ﻗﺎﺑﻠﻴﺖ ﺷﻨﻮاﺋﻲ 45 db در ﻣﺘﺮ ﺑﺎﺷﺪ.

*    در ﺻﻮرت ﻣﺸﺎﻫﺪه ﻋﻤﻠﻜﺮد ﻧﺎﻣﻄﻠﻮب دﺳﺘﮕﺎه، ﻗﺒﻞ از اﻓﺰاﻳﺶ ﻗﺪرت دﺳﺘﮕﺎه ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺷﻮﻳﺪ ﻛﻪ:

۱. &#۶۴۳۴۴;&#۶۵۲۴۸;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۱۷۴; داراي ا&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۱۲;&#۶۵۱۶۶;ل &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۶۸; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۱۹۴;.

۲. &#۶۴۳۴۴;&#۶۵۲۴۸;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۱۷۴; و &#۶۵۲۰۳;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۰; را&#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۱۸; آن داراي زد&#۶۴۴۰۴;&#۶۵۲۶۶;، &#۶۴۳۸۰;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۴; &#۶۵۱۹۱;&#۶۵۲۶۲;رد&#۶۴۴۰۴;&#۶۵۲۶۶;، &#۶۵۲۰۳;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۹۱;&#۶۵۱۷۶;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۲۶۶;، &#۶۵۲۰۳;&#۶۵۲۶۲;راخ و &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۲;ارد &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۰۸;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۱۹۴;. (۳ &#۶۵۲۳۹;&#۶۵۲۴۸;&#۶۵۲۵۰; &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۹۸; &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۰۰; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۱۹۴; و آب &#۶۵۲۳۵;&#۶۵۲۴۸;&#۶۵۲۰۰; روي &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۶۲;ك آن از &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۴; &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۹۸;&#۶۵۲۳۵;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۵۸; ا&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۴; ( &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۳۲;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۶۸;ـ&#۶۵۱۹۸; ر&#۶۵۲۵۵;ـ&#۶۴۴۰۳; ز&#۶۵۲۶۷;ـ&#۶۵۱۶۶;دي &#۶۵۲۵۵;ـ&#۶۵۱۹۴;اده اﺳﺖ ).

۳. &#۶۵۲۳۹;&#۶۵۲۴۸;&#۶۵۲۵۰; &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۹۸; داراي &#۶۵۱۷۵;&#۶۵۱۹۸;ك &#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۲۰۴;&#۶۵۱۷۶;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۲۶۷;&#۶۵۱۶۶; &#۶۵۲۴۷;&#۶۵۱۶۸; &#۶۴۳۴۴;&#۶۵۱۹۸;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۱۹۴;&#۶۴۴۰۴;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۶۶;&#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۱۹۴;.

۴. &#۶۵۲۰۳;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۰; &#۶۵۲۳۹;&#۶۵۲۴۸;&#۶۵۲۵۰; در &#۶۵۲۵۹;&#۶۵۲۶۸;&#۶۴۳۷۹; &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۴۰;&#۶۵۲۲۰;&#۶۵۲۵۸; اي داراي زد&#۶۴۴۰۴;&#۶۵۲۶۶;، &#۶۴۳۴۴;&#۶۵۱۶۶;ر&#۶۴۴۰۴;&#۶۵۲۶۶;، &#۶۵۲۰۳;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۹۱;&#۶۵۱۷۶;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۲۶۶;، &#۶۵۲۰۳;&#۶۵۲۶۲;راخ &#۶۵۲۶۷;&#۶۵۱۶۶; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۲;ارد &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۰۸;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۶۶;&#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۱۹۴; (دو &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۲;رد ا&#۶۵۱۹۱;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۱۹۸; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۹۸;اي &#۶۵۱۸۷;&#۶۵۲۳۶;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۲۳;&#۶۵۱۷۴; از &#۶۵۲۰۳;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۹۱;&#۶۵۱۷۶;&#۶۴۴۰۵;&#۶۵۲۶۶; &#۶۴۳۴۴;&#۶۵۲۰۰;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۴۲; و &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۱۶۶;ر&#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۹۸; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۱۷۰;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۱۹۴;).

۵ .&#۶۵۲۴۳;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۴۶; &#۶۵۲۵۹;&#۶۵۱۶۶; و &#۶۵۲۳۵;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۰۶; &#۶۵۲۵۹;&#۶۵۱۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۲۱۹;&#۶۵۲۶۲;ر &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۴۶; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۲۱۲;&#۶۵۲۴۶; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۱۹۴;.

(&#۶۴۳۸۰;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۵۵;&#۶۴۳۸۱;&#۶۵۲۵۸; در &#۶۵۱۸۷;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۴; &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۱۶۶;ر &#۶۵۲۵۹;&#۶۵۱۹۸; &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۱۹۴;ام از ا&#۶۵۱۷۵;&#۶۵۲۱۲;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۷۵;ت &#۶۴۴۰۴;&#۶۵۱۹۸;م &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۰۸;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۹۴; د&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۴۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۹۸; &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۶۶; &#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۴۷;&#۶۵۲۵۰; &#۶۵۱۶۹;ـ&#۶۵۲۶۲;دن آن ا&#۶۵۱۷۵;ـ&#۶۵۲۱۲;&#۶۵۱۶۶;ل &#۶۵۲۵۱;ـ&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۰۷;&#۶۵۱۹۴; &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۵۸; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۱۶۶;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۱۹۴; &#۶۵۲۳۹;&#۶۵۱۷۰;&#۶۵۲۴۶; از &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۶۲;&#۶۵۱۸۳;&#۶۵۲۶۲;د آوردن &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۰۸;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۲۴۶; &#۶۵۱۸۳;&#۶۵۱۹۴;ي ر&#۶۵۲۳۵;&#۶۵۲۲۶; ا&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۱۹۸;اد ا&#۶۵۲۵۵;&#۶۵۱۸۴;&#۶۵۱۶۶;م &#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۶۲;د).

*    ﺣﺘﻲ اﻟﻤﻘﺪور از ﭘﻠﻴﺖ ﻫﺎي ﻳﻜﺒﺎر ﻣﺼﺮف دو ﻗﺴﻤﺘﻲ در دﺳﺘﮕﺎﻫﻬﺎﻳﻲ ﻛـﻪ، اﺗـﺼﺎل ﺑـﺪن ﺑـﺎ ﭘﻠﻴـﺖ را ﻛﻨﺘﺮل ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪاﺳﺘﻔﺎده ﺷﻮد. ﺧﺼﻮﺻﺎ ﺑﺮاي ﻋﻤﻞ ﻫﺎي ﺟﺮاﺣﻲ ﻃﻮﻻﻧﻲ ﻣﺪت اﺳﺘﻔﺎده از اﻳﻦ ﭘﻠﻴﺖ ﻫﺎ و دﺳﺘﮕﺎﻫﻬﺎ ﻣﻮﻛﺪاً ﺗﻮﺻﻴﻪ ﻣﻲﮔﺮدد.
*    در روش Bipolar ﺑﻪ دﻟﻴﻞ ﻋﺪم ﻧﻴﺎز ﺑﻪ ﭘﻠﻴﺖ و ﺗﻮان ﺧﺮوﺟﻲ ﻛﻤﺘـﺮ، ﺧﻄـﺮات ﺳـﻮﺧﺘﮕﻲ ﻛﻤﺘـﺮ از روش Monopolar ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ. ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ در ﻣﻮاردﻳﻜﻪ اﻣﻜﺎن ﭘﺬﻳﺮ اﺳـﺖ از روش Bipolar اﺳـﺘﻔﺎده ﺷﻮد.

*    ﭘﻠﻴﺖ ﻗﺒﻞ از اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻮرد ﺑﺎزرﺳﻲ ﻗﺮار ﮔﻴﺮد ﺗﺎ از ﭘﻠﻴﺖ ﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ داراي ﻓﺮورﻓﺘﮕﻲ، ﭼﺮوك ﺷـﺪﮔﻲ ﻳﺎ ﺧﻤﻴﺪﮔﻲ در ﺳﻄﺢ ﭘﻠﻴﺖ ﻣﻲﺑﺎﺷﻨﺪ ﻛﻪ ﻣﻲ ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﻧﻘﺎﻃﻲ ﺑﺎ ﭼﮕﺎﻟﻲ ﺟﺮﻳﺎن ﺑﺎﻻ اﻳﺠﺎد ﻛﻨﻨﺪ ﻛﻪ ﻣﻨﺠـﺮ ﺑﻪ ﺳﻮﺧﺘﮕﻲ ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ، ﺻﺮف ﻧﻈﺮ ﺷﻮد.

*    ﺟﻨﺲ و اﺑﻌﺎد ﭘﻠﻴﺖ، ﺑﺎﻳﺪ ﻣﺘﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎ ﺗﻮان ﺧﺮوﺟﻲ اﻧﺘﺨﺎب ﺷﻮد. در ﻏﻴﺮ اﻳﻨﺼﻮرت ﻣﻤﻜـﻦ اﺳـﺖ در اﺛﺮ اﻓﺰاﻳﺶ ﭼﮕﺎﻟﻲ ﺟﺮﻳﺎن در ﻣﺤﻞ ﺗﻤﺎس، ﺳﻮﺧﺘﮕﻲ اﻳﺠﺎد ﺷﻮد.در اﻳﻦ ﺧﺼﻮص ﺗﻮﺻﻴﻪ ﻣـﻲ ﺷـﻮد ﺑﺮاي ﻫﺮ دﺳﺘﮕﺎه از ﭘﻠﻴﺖ اﺳﺘﺎﻧﺪارد ﺳﺎزﻧﺪه دﺳﺘﮕﺎه اﺳﺘﻔﺎده ﺷﻮد.

*    اﺑﻌﺎد ﭘﻠﻴﺖ ﺑﺎﻳﺪ ﻣﺘﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎ ﺳﻦ ﺑﻴﻤﺎر (ﻣﺨﺼﻮص اﻃﻔﺎل ،ﻛﻮدﻛﺎن و ﺑﺰرﮔﺴﺎﻻن ) اﺳﺘﻔﺎده ﺷﻮد .

*    ﻣﺤﻞ ﻗﺮار ﮔﻴﺮي ﭘﻠﻴﺖ ﻧﺰدﻳﻜﺘﺮﻳﻦ ﻣﻜﺎن ﺑﻪ ﻣﺤﻞ ﻣﻮرد ﺟﺮاﺣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﺗﺎ ﺟﺮﻳﺎن اﻟﻜﺘﺮﻳﻜـﻲ ﻛﻮﺗـﺎﻫﺘﺮﻳﻦ

&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۰۴;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۱۹۸; را &#۶۵۲۱۹;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۲۴۳;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۱۹۴; و در ا&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۵۴; &#۶۵۲۵۱;&#۶۵۲۰۴;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۱۹۸;، &#۶۵۱۸۳;&#۶۵۱۹۸;&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۱۶۶;ن از &#۶۵۲۳۹;&#۶۵۲۴۸;&#۶۵۱۶۸; و &#۶۵۲۰۷;&#۶۵۲۰۶; &#۶۵۲۵۹;&#۶۵۱۶۶; &#۶۵۲۲۷;&#۶۵۱۷۰;&#۶۵۲۶۲;ر &#۶۵۲۵۵;&#۶۵۲۴۴;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۱۹۴;.

*    ﻫﻨﮕﺎم اﺳﺘﻔﺎده از ﭘﻠﻴﺖ ﻫﺎي داﺋﻤﻲ ﺳﻄﺢ ﭘﻠﻴﺖ ژل ﻣﺨﺼﻮص اﻟﻜﺘـﺮود (ELECTROD GELL) زده ﺷﻮد. از آب ﻳﺎ ﻣﺤﻠﻮل آب ﻧﻤﻚ (ﻧﺮﻣﺎل ﺳﺎﻟﻴﻦ) ﺑﺮاي اﻓﺰاﻳﺶ ﺗﻤﺎس ﭘﻠﻴﺖ ﺑﺎ ﺑﻴﻤﺎر اﺳﺘﻔﺎده ﻧﺸﻮد.

*    ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺷﻮﻳﺪ ﻛﻪ ﭘﻠﻴﺖ داراي اﺗﺼﺎل ﻣﺤﻜﻢ و ﺛﺎﺑﺖ ﺑﺎ ﭘﻮﺳﺖ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ و ﺗﻤﺎم ﺳﻄﺢ ﭼـﺴﺒﻨﺪه ﭘﻠﻴـﺖ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻲ ﮔﻴﺮد.
*    ﺳﻄﺢ ﭘﻠﻴﺖ را ﺑﺎ ﺑﺮس ﭘﻼﺳﺘﻴﻜﻲ و ﻣﺤﻠﻮل ﺷﺴﺘﺸﻮي ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺗﻤﻴﻴﺰ ﻧﻤﺎﻳﺪ و ﻗﺒﻞ از اﺳﺘﻔﺎده از ﺧﺸﻚ ﺑﻮدن ﭘﻠﻴﺖ ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺷﻮﻳﺪ .

*    ﻗﻠﻢ ﻫﺎي ﻛﻮﺗﺮ ﻣﺘﺼﻞ ﺑﻪ دﺳﺘﮕﺎه ﻛﻪ در ﺣﻴﻦ ﻋﻤـﻞ اﺳـﺘﻔﺎده ﻧﻤـﻲ ﺷـﻮﻧﺪ در ﻣﻜـﺎﻧﻲ ﻣﻨﺎﺳـﺐ ( ﺣﺘـﻲ اﻻﻣﻜﺎن دور از ﺑﻴﻤﺎر ) ﻗﺮار ﮔﻴﺮﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ ﻓﻌﺎل ﺷﺪن ﻧﺎ ﺧﻮاﺳﺘﻪ دﺳﺘﮕﺎه، ﻣﻮﺟـﺐ ﺳـﻮﺧﺘﮕﻲ ﺑﻴﻤـﺎر ﻳـﺎ ﭘﺮﺳﻨﻞ ﻧﺸﻮد.

*    ﻗﻠﻢ ﻛﻮﺗﺮ ﻫﻤﻮاره ﺗﻤﻴﺰ ﺑﺎﺷﺪ و از اﺛﺮات ﭼﺴﺒﻨﺪﮔﻲ ﺑﺎﻓﺖ، ﻧﺎﺷﻲ از اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺒﻠﻲ، ﭘﺎك ﺷﻮد.

ج) ا&#۶۵۲۶۷;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۲۵۶;&#۶۵۲۶۶; &#۶۵۱۶۹;&#۶۵۲۶۸;&#۶۵۲۵۲;&#۶۵۱۶۶;ر

*    ﻫﻨﮕﺎم اﺳﺘﻔﺎده از ﮔﺎزﻫﺎ ﻳﺎ ﻣﻮاد ﻗﺎﺑﻞ اﺷﺘﻌﺎل ( O2 ، N2O و …. ) اﻗﺪاﻣﺎت اﺣﺘﻴﺎﻃﻲ ﻣﻘﺘﻀﻲ رﻋﺎﻳـﺖ ﺷﻮد.

*    از اﺳﺘﻔﺎده از ﭘﻠﻴﺖ ﻫﺎي ﻓﻠﺰي ﺧﻮدداري ﺷﻮد و ﺣﺘﻲ اﻟﻤﻘﺪور ﻫﻨﮕﺎم اﺳﺘﻔﺎده از ﭘﻠﻴﺖ ﻫﺎي داﺋﻤـﻲ از ﻧﻮع ﺳﻴﻠﻴﻜﻮﻧﻲ اﺳﺘﻔﺎده ﺷﻮد.
*    ﻣﺤﻞ ﻗﺮار ﮔﻴﺮي ﭘﻠﻴﺖ روي ﺑﺪن ﺑﻴﻤﺎر، ﺗﻤﻴﺰ، ﺑﺪون ﻣﻮ و داراي ﺣـﺪاﻛﺜﺮ ﺳـﻄﺢ ﺗﻤـﺎس ﺑـﻴﻦ ﺑـﺪن و ﭘﻠﻴﺖ و ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ داراي ﺣﺪاﻛﺜﺮ ﻓﺸﺎر ﻣﻤﻜﻦ ﺑﺎﺷﺪ.

*    ﭘﻠﻴﺖ در ﻣﺤﻠﻲ ﻋﻀﻼﻧﻲ(ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺑﺎﺳﻦ ﻳﺎ ﻛﺸﺎﻟﻪ ران) ﻧﺰدﻳﻚ ﺑﻪ ﻣﺤﻞ ﻣﻮرد ﺟﺮاﺣﻲ ﻗﺮار ﮔﻴﺮد و از ﻗﺮار دادن ﭘﻠﻴﺖ روي ﻋﺮوق ﺧﻮﻧﻲ ﺑﺰرگ زﻳﺮ ﭘﻮﺳﺘﻲ و اﺳﺘﺨﻮان ﻫﺎ اﺟﺘﻨﺎب ﺷﻮد.
*    ﻟﺒﻪ ﻫﺎي ﭘﻠﻴﺖ، در ﻣﺤﻞ ﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﻗﻄﺮﻋﻀﻮ ﻛﻢ اﺳﺖ (ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺑﺎزو و ﻋﻀﻼت ﭘﺸﺖ ﭘﺎ) روي ﻫـﻢ ﻗـﺮار ﻧﮕﻴﺮد.

*    اﺟﺰاي ﻓﻠﺰي ﻣﺎﻧﻨﺪ اﻧﮕﺸﺘﺮ، ﮔﺮدﻧﺒﻨﺪو ….. ﻗﺒﻞ از ﻋﻤﻞ از ﺑﻴﻤﺎر ﺟﺪا ﺷﻮﻧﺪ.

*    در ﺻﻮرت وﺟﻮد ﻗﻄﻌﺎت ﻓﻠﺰي داﺧﻞ ﺑﺪن ﺑﻴﻤﺎر، ﻣﺤﻞ ﻗﺮارﮔﻴﺮي ﭘﻠﻴﺖ ﺑﻪ ﮔﻮ ﻧﻪ اي اﻧﺘﺨﺎب ﺷﻮد ﻛﻪ ﺟﺮﻳﺎن از اﻳﻦ ﻗﻄﻌﺎت ﻋﺒﻮر ﻧﻜﻨﺪ.
*    اﺗﺼﺎل ﭘﻠﻴﺖ ﺑﻪ ﺑﺪن ﺑﻴﻤﺎر، ﻫﻨﮕﺎم ﺟﺎﺑﺠﺎ ﻛﺮدن ﺑﻴﻤﺎر، ﻣﺠﺪدا ﻛﻨﺘﺮل ﺷﻮد.

*    از اﻧﺒﺎﺷﺘﻪ ﺷﺪن ﻣﺎﻳﻊ، ﺑﺨﺼﻮص ﻧﺰدﻳﻚ ﭘﻠﻴﺖ ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي ﺷﻮد.

*    ﻣﺎﻳﻌﺎت ﺟﻤﻊ ﺷﺪه در زﻳﺮ ﺑﻴﻤﺎر و ﮔﻮدﻳﻬﺎي ﺑﺪن ﻗﺒﻞ از اﺳﺘﻔﺎده از دﺳﺘﮕﺎه ﺧﺸﻚ ﺷﻮد. ﻫﻤﭽﻨـﻴﻦ در ﺣﻴﻦ ﻋﻤﻞ، ﻧﻘﺎﻃﻲ از ﺑﺪن را ﻛﻪ ﺗﻌﺮق زﻳﺎد دارﻧﺪ اﻳﻦ ﻣﺎﻳﻌﺎت ﺟﻤﻊ ﺷﺪه ، ﺑﺎ ﺣﻮﻟﻪ ﺧﺸﻚ ﻧﮕﻪ داﺷﺘﻪ ﺷﻮد.

*    از اﺗﺼﺎل اﻋﻀﺎ ﺑﻪ ﻫﻢ ( ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺑﺎزوﻫﺎ ﺑﺎ ﺑﺪن و ران ﻫﺎ ﺑﻪ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ ) ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي ﺷﻮد.

elctro - الکتروکوترچیست؟

منبع:

-ویکی پدیا

جوزف جی. کار، جان ام. براون. مقدمه‌ای بر فناوری تجهیزات پزشکی. ترجمهٔ دکتر سیامک نجاریان، مهندس صنم سجادی و فریما فاضلی.

-سایت اتاق عمل

-ایسنا

-سایت وزارت بهداشتدسته بندی : آشنایی با تجهیزات پزشکی , تازه ها ی سایت , تجهیزات پزشکی
ارسال دیدگاه

تبلیغات