کاهش ۵۰ درصدی مرگ های سرطانی با انجام غربالگری | دانشجویان مهندسی پزشکی ایران

تازه ها

» تازه های پزشکی » کاهش ۵۰ درصدی مرگ های سرطانی با انجام غربالگری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۱۸ - ۹:۲۲

کاهش ۵۰ درصدی مرگ های سرطانی با انجام غربالگری

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی عنوان کرد؛ کاهش ۵۰ درصدی مرگ های سرطانی با انجام غربالگری رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، گفت: مرگ و میر ناشی از سرطان با انجام غربالگری و تشخیص به موقع و زودهنگام، تا حدود ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.  دکتر محمدرضا قوام نصیری در ارتباط با غربالگری سرطان اظهار داشت: غربالگری یعنی […]

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی عنوان کرد؛

کاهش ۵۰ درصدی مرگ های سرطانی با انجام غربالگری

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، گفت: مرگ و میر ناشی از سرطان با انجام غربالگری و تشخیص به موقع و زودهنگام، تا حدود ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

 دکتر محمدرضا قوام نصیری در ارتباط با غربالگری سرطان اظهار داشت: غربالگری یعنی تشخیص ضایعات سرطانی که اکثرا فاقد علائم کلینیکی بوده و معمولا در اجتماعات با افراد سالم تشخیص داده می شوند بنابراین با تشخیص زودرس یا زودهنگام سرطان ها متفاوت است.

وی افزود: معمولا سرطان ها در ایران دیرتر از زمان تشخیص در کشور های اروپایی یا آمریکا انجام می گیرد، به همین دلیل نتایج درمانی در ایران مشابه کشورهای اروپایی و آمریکا نیست. غربالگری یا تشخیص سرطان در افراد سالم جامعه باید در اجتماعاتی انجام گیرد که معمولا انواعی از سرطان ها شیوع بیشتری از حد معمول داشته باشد.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با تاکید بر هزینه انجام غربالگری(Screening) برای تعدادی از سرطان ها از نظر اقتصادی بار مالی سنگینی به دولت و وزارت بهداشت تحمیل می نماید، ادامه داد: یکی از علل ایجاد هزینه زیاد انجام غربالگری ها، استفاده از دستگاه های گرانقیمت مثل آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی یا تحتانی، انجام ماموگرافی های خاص و استاندارد برای تشخیص سرطان سینه در زنان و…، است.

قوام نصیری گفت: غربالگری (screening) سرطان در ایران باید جهت تشخیص سرطان هایی که شیوع بیشتری دارند مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران افزود: باید نقش آگاهی بخشی مردم در خصوص سبک زندگی و شناخت عوامل سرطان  را در نظر داشته  و با توجه  به اینکه تشخیص زودرس سرطان  در مراحل ابتدایی موجب می گردد نتیجه بهتری از درمان حاصل و تا حدود ۵۰ درصد از میزان مرگ و میر ناشی از سرطان جلوگیری گردد.دسته بندی : تازه های پزشکی , دانشنامه پزشکی
ارسال دیدگاه

تبلیغات