پاسخ سوالات مهم FAQ ام آر آی | دانشجویان مهندسی پزشکی ایران

تازه ها

» ام آر آی » پاسخ سوالات مهم FAQ ام آر آی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۱۸ - ۳:۱۵

پاسخ سوالات مهم FAQ ام آر آی

پاسخ سوالات مهم FAQ ام آر آی پرسش های مهم FAQ در رابطه با هر دستگاهی و جود دارد و با دستگاه دیگری متفاوت است. دانستن این پرسش ها و پاسخ های آن ها بسیار پر اهمیت می باشد چرا که شما به عنوان یک مهندس پزشک باید این اطلاعات را در اختیار تیم پرستاری […]

پاسخ سوالات مهم FAQ ام آر آی

پرسش های مهم FAQ در رابطه با هر دستگاهی و جود دارد و با دستگاه دیگری متفاوت است. دانستن این پرسش ها و پاسخ های آن ها بسیار پر اهمیت می باشد چرا که شما به عنوان یک مهندس پزشک باید این اطلاعات را در اختیار تیم پرستاری قرار دهید و همچنین تعیین می کنید بروشورهای مربوط به هر دستگاه حاوی چه اطلاعاتی باشد.

پرسش های مهم FAQ ام آر آی

چه کارهایی برای آماده شدن برای اسکن باید انجام دهید.
دارویی: این خیلی مهم است که داروهایی که بطور منظم استفاده می کنید همراه داشته باشید تا کارکنان بدانند شما چه داروهایی به طور مرتب می خورید .

546s5df4 300x249 - پاسخ سوالات مهم FAQ ام آر آی

غذاها و نوشیدنی ها : شما ممکن است هر چیزی که دوست دارید قبل از اینکه شکم شما مورد اسکن قرار بگیرد بخورید یا بیاشامید در حالی که ممکن است لازم باشد چند ساعتی قبل از آزمون چیزی نخورید و مقداری ماده کنتراست بنوشید . وقتی شما برای آزمونتان به بخش میرسید متصدی پذیرش MRI شما را صدا کرده و دستورالعملی را که نیاز دارید به شما می دهد. در آن زمان شما می توانید تقریباً حدس بزنید آزمون شما چقدر طول می کشد.
– اسکن  MRI: کی باید برسید؟
شما باید ۱۵ دقیقه قبل از وقت به محل برسید . این موضوع زمان لازم را برای کامل کردن امور دفتری به شما می دهد و لباستان را عوض کرده و سؤالهای خود را از تکنولوژیست درباره اسکن بپرسید قبل از اینکه ما اسکن را شروع کنیم.
– در طی اسکن چه اتفاقی می افتد؟ لباسها / وسایل فلزی
برای همه اسکن های MRI شما در ابتدا باید به محل تعویض لباس رفته و لباسهایتان را عوض کنید و در قفسه های قفل دار قرار دهید اگر چه بهتر است وسایل قیمتی خود را در خانه بگذارید . اگر وسایل فلزی مثل جواهرات ، دندان مصنوعی ، عینک یا سمعک دارید درکار اسکن مداخله میکند . ما از شما می خواهیم که آن ها را در آورید و اگر  کارت اعتباری در جیب شما باشد در طول اسکن میدان مغناطیسی به کار و شما صدمه وارد می کند.
در اسکن مغز بیماران، نباید آرایش وجود داشته باشد چون اثرات بدی روی کنتراست به جا می گذارد.
– آمادگی تزریق داخل وریدی
تعداد زیادی از بیماران در طول زمان اسکن مواد کنتراست داخل وریدی برای داشتن تصویر واضح از ناحیه ای که اسکن می شود دریافت می کنند . اگر دکتر شما مشخص کند که این روش اسکن   MRI باید با ماده کنتراست تقویت شود تکنولوژیست یک I V در بازوی شما در طول زمانی که اسکن می شوید قرار می دهد.

546s5df4 1 300x208 - پاسخ سوالات مهم FAQ ام آر آی

– اسکن
بعد تکنولوژیست شما را به اتاق MRI می آورد و روی تخت می خوابید . تکنولوژیست بخشی از بدن شما را در قسمت وسط مغناطیسی استوانه ای پوزیشن می دهد . اسکنر با هیچ چیز تماس ندارد. چون اسکنر صدای بلندی برای گرفتن تصاویر ایجاد می کند تکنولوژیست به شما پیشنهاد می کند که با هدفون به موزیک با صدای کمتر گوش دهید. تکنولوژیست اتاق را ترک می کند اما بوسیله پنجره معاینه در محل و همچنین ارتباط صدایی در هرزمان با بیمار درارتباط است . شما باید کاملاً آرام دراز بکشید و ممکن است از شما بخواهند که درحین گرفتن تصاویر نفس خود را نگه دارید.


هر اسکن MRI کاملاً جداگانه است و به احتیاجات هر بیمار بستگی دارد. اگر شما اسکن MRI قبلی انجام داده اید. اگر آزمون دیگرتان طولانی تر یا کوتاهتر شد نگران نشوید . بعد از اسکن مقدماتی شما اگر شما یک داروی کنتراست احتیاج داشته باشید تکنولوژیست شما را از مگنت بیرون آورده و ماده کنتراست داخل وریدی به بازوی شما تزریق می شود. سپس تکنولوژیست شما را به پوزیشن اولتان در مگنت بر می گرداند. بعد از گرفتن همه تصاویر ممکن است از شما بخواهند که چند دقیقه ای منتظر بمانید تا رادیولوژیست تصاویر تهیه شده از شما را بازنگری کند و شما مطمئن باشید که ما دقیقاً همان چیزهایی که دکتر شما خواسته است گرفته ایم. بعد شما لباس پوشیده و بخش را ترک می کنید.
– ماده کنتراست
ماده کنتراست یا عوامل کنتراست ( بعضی مواقع مواد رنگی نامیده می شوند ) ارگانها و نمای عروق شما را روشن می کنند تا رادیولوژیست آنها را بهتر ببیند . در زمان قبل شما قبلاً برای بررسی کلیه ،CT  اسکن یا آنژیوگرافی مورد اکسپوژر قرار گیرد . در گذشته اغلب عوامل کنتراست می توانست منجر به واکنش آلرژیک در بعضی افراد شود. امروزه مواد کنتراست میزان بروز واکنش بسیارنادر است در حقیقت ، اغلب بیماران در طول تزریق هیچ احساسی نمی کنند.
– بعد از اسکن
شما هیچ محدودیتی بعد از داشتن یک اسکن MRI ندارید و می توانید هر فعالیتی انجام دهید . برای حذف بهتر ماده کنتراست از بدنتان به وفور مایعات بنوشید.دسته بندی : ام آر آی , تصویر برداری پزشکی
ارسال دیدگاه

تبلیغات