نگاه علمی به پروتز سینه | دانشجویان مهندسی پزشکی ایران

تازه ها

» ارتز ها و پروتز ها » نگاه علمی به پروتز سینه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۲۳ - ۱۶:۲۳

نگاه علمی به پروتز سینه

نگاه علمی به پروتز سینه پروتز سینه در میان اعمال جراحی پلاستیک شایع،  عمل پروتز سینه از جمله موفق ترین جراحی هاست که تاثیر زیادی در بهبود اعتماد به نفس در روابط خانوادگی و اجتماعی فرد دارد. بیش از ۴۰ سال است که پروتز سینه استفاده می شود. با پیشرفت تکنولوژی به طور مرتب نسل […]

نگاه علمی به پروتز سینه

پروتز سینه
در میان اعمال جراحی پلاستیک شایع،  عمل پروتز سینه از جمله موفق ترین جراحی هاست که تاثیر زیادی در بهبود اعتماد به نفس در روابط خانوادگی و اجتماعی فرد دارد. بیش از ۴۰ سال است که پروتز سینه استفاده می شود. با پیشرفت تکنولوژی به طور مرتب نسل های جدیدتر و با کیفیت بهتر این پروتز ها وارد بازار می شود.
به طور کلی کاندیداهای پروتز سینه را می‌توان به ۲ دسته تقسیم کرد:۱ -‌ افرادی که بافت سینه شان رشد کافی نداشته است که این عدم رشد می تواند دو طرفه (متقارن) یا یک طرفه (غیر‌متقارن و با تفاوت زیاد سایز دو سینه با هم) باشد. همچنین کسانی که عدم تناسب سایز موجود سینه با پهنای قفسه سینه و باسن دارند و گذشته از بحث مسائل ظاهری به علت مشکل در پیدا کردن لباس مناسب در بسیاری از موارد انگیزه انجام عمل جراحی پروتز سینه را پیدا می‌کند.۲- افرادی که پس از زایمان کاهش وزن شدید افزایش سن یا عمل جراحی سرطان سینه بافت طبیعی سینه را از دست داده اند. این دسته افراد معمولا بیش از ۳۰ سال دارند.
پوسته خارجی یا پوشش تمام پروتزها از سیلیکون ساخته شده است. اگرچه، ماده پر‌کننده موجود می تواند متفاوت و از مواد مختلف باشد که این مواد عبارتند از : آب نمک، ژل سیلیکون خالص که خود به دو دسته ژل ساده و ژل منسجم (همبسته) تقسیم می شود. ژل شکر و نمک (هیدروژل) و روغن سویا (تری لوسنت) که اخیرا کشف شده‌اند، فعلا تا بررسی های بیشتر در مورد ایمنی آن ها، مورد استفاده قرار نمی گیرند. ژل سیلیکونی فعلا رایج ترین نوع مورد استفاده است. در اروپا نمودارهای فعلی توزیع فروش (۷۰%سیلیکون، ۱۵% آب نمک و۱۵% بعدی  پر کننده های دیگر مثل هیدروژل و روغن‌های سویا) را نشان می دهند. چون ژل سیلیکونی از سال ۱۹۶۳در دسترس است بنابر این جراح ها بیشتر از ۴۰ سال است که در مورد این نوع پروتز ها تجربه دارند و در حال حاضر استفاده از آن، بیش از هر نوع دیگری معمول است. پروتز ژل سیلیکون استاندارد بیش از انواع پروتزها همان احساس سینه طبیعی را ایجاد می کند، که احتمالا این مسئله به خاطر نرمی ذاتی ژل سیلیکونی است.

45as65d4 5 300x201 - نگاه علمی به پروتز سینه

45as65d4 1 300x270 - نگاه علمی به پروتز سینه

پروتز سینه در چه مواردی کاربرد دارد؟
۱-افزایش اندازه در کسانی که بافت سینه در آن ها رشد نکرده است یا به دنبال کاهش وزن شدید یا شیردهی تحلیل یافته است.
۲-بهبود افتادگی خفیف  یا کمک به ترمیم افتادگی های متوسط یا شدید ضمن عمل لیفت
۳-بهبود عدم تقارن های مادرزادی
۴-ترمیم محل به دنبال برداشته شدن به علت سرطان
۵-کمک به ایجاد تناسب با عرض قفسه سینه
انواع مختلفی از پروتز وجود دارد . بیشتر این نوع پروتز ها که فعلا مورد استفاده قرار می گیرند، هنوز گرد هستند. اگر از روبرو به آن ها نگاه شود، مدور هستند و نیم نمای (پروفایل)آن به صورت نیمه  ماه است. قوام اکثر پروتزهای گرد معمولا نیمه‌سیال بوده و بیشتر شبیه به یک ژل چسبنده و ضخیم هستند. اخیرا یک پروتز سیلیکونی جدیدتر و منسجم ساخته شده است که معروف به پروتزهای آناتومیک یا اشکی هستند.چون ترکیب این ژل سفت است، در مقایسه با ژل های سیال تر و روان تر پروتزهای گرد، شکلی به خود می گیرد که مشابه نیم نمای سینه های طبیعی است. این نوع پروتزها به جای اینکه پهن یاشند کمی بلندتر هستند و در قسمت پایین پرتر هستند.
پروتزهای سینه انواع و اندازه های مختلف دارند و هر زنی ممکن است به راحتی انواع اندازه ها را انتخاب کند. بیشتر زنان بر اساس اندازه  سینه بندها اندازه  پروتز سینه را مشخص می کنند. هدف از آزمایشات، این است که چه اندازه از پروتزهایی که باید کار گذاشته شود ظاهری مطلوب و دلخواه دارد. همانطور که می توانید تصور کنید، پروتز سینه با اندازه های مختلف در زمان مختلف نتایج متفاوتی ایجاد می کند. رمز انتخاب اندازه پروتز سینه این است که این پروتز به طور کلی به فرد ظاهری موزون تر و مناسب‌تر بدهد.

45as65d4 4 196x300 - نگاه علمی به پروتز سینه

45as65d4 3 221x300 - نگاه علمی به پروتز سینه 45as65d4 2 300x225 - نگاه علمی به پروتز سینه

پروتز سینه و  ایجاد سرطان
هیچ مدرکی که نشان دهد پروتز های سینه ایجاد سرطان در انسان می کنند، وجود ندارد. بر عکس مطالعات اخیر نشان داده است کـه زنـانـی کـه پروتز سینه گذاشته اند نسبت به جمعیت کلی ۳۰ % کمتر دچار سرطان سینه می شوند.
شاید مهمترین موضوع در مورد پروتز های سینـه امکـان بـه تـأخیر افتادن تشخیص سرطان سینه با پروتز های سینه   سیلیکون و پر شده با آب نمک است. هر دوی این مواد حاجب هستند و اشعه و پرتو ها را از خود عبور نمی دهند. این بدین معنی است که مانع دیده شدن بافت اصلی سینـه در جـریـان مـاموگرافی می شوند. اگرچه تکنیک های ماموگرافی در این چند سال اخیر بهبود یافته و پیشرفت کرده اند و رادیولوژیست می‌تواند تا جایی که ممکن است قسمت هایی از بافت اصلی سینه که زیر پروتز سینه پنهان است را بـبـیـنــد. تشخیـص ۱۰ تـا۲۰% سـرطـان هـای سینـه نسبت به اشعه   ایکس قابل تشخیص و مرئی نیستند و بنابراین بیشتر سرطان های سینه هنوز هـم تـوسط خود شخص یا با معاینات فیزیکی قابل تشخیص و کشف هستند.دسته بندی : ارتز ها و پروتز ها , توانبخشی وسایل و دستگاها , جراحی , دانشنامه پزشکی
ارسال دیدگاه

تبلیغات