نخستین معالجه یک تومور استخوانی یک بچه با بکارگیری از اولتراسوند پرقدرت | دانشجویان مهندسی پزشکی ایران

تازه ها

» تازه های مهندسی پزشکی » نخستین معالجه یک تومور استخوانی یک بچه با بکارگیری از اولتراسوند پرقدرت

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۰:۰۲

نخستین معالجه یک تومور استخوانی یک بچه با بکارگیری از اولتراسوند پرقدرت

این روزها گونه ای شیوه جراحی نوین بدون نیاز به شکاف جراحی ابداع

نخستین معالجه یک تومور استخوانی یک بچه با بکارگیری از اولتراسوند پرقدرت

این روزها  گونه ای  شیوه جراحی  نوین بدون نیاز به شکاف جراحی ابداع  شده است است. این شیوه که  امواج فراصوتی قوی و متمرکز (High-Intensity Focused Ultrasound (HIFU  را بکار می برد بسرعت در حال پیشرفت است.

اینک بیمارستان های Hospital for Sick Children و Sunnybrook Hospital در تورنتو کانادا اولین بیمار نوجوان در امریکای شمالی را که مبتلا به یک تومور استخوانی بوده است به توسط این روش درمان کرده اند. در این روش که با هدایت یک ام آر آی صورت میگیرد امواج بسیار پرقدرت اولتراسوند به طرف بافت بیمار هدایت میشود. این امواج پس از برخورد به بافت هدف موجب بروز ارتعاشات شدید در آن میشوند. این ارتعاشات بلافاصله تبدیل به حرارت بالایی میشود که سلول های تومورال را از بین میبرد.

در این روش از ام آر آی برای هدف گیری امواج فراصوتی و همچنین برای ارزیابی حرارت ایجاد شده و تخریب سلول های تومور استفاده میشود. با استفاده از این روش میتوان امواج فراصوتی را در محدوده کوچکی به اندازه یک دانه برنج متمرکز کرد. این روش بسیاری از مشکلات رادیوتراپی را ندارد.

در بیمارستان های ذکر شده در بالا در یک نوجوان ۱۶ ساله که مبتلا به نوعی تومور خوش خیم استخوانی به نام استئوئید استئوما بوده از این روش استفاده شده است. بیمار قبل از درمان سالی ۷۰۰ قرص ضد درد را برای کاهش درد ناشی از تومور مصرف میکرده و شب اول بعد از عمل درد به کلی از بین رفته و نیاز بیمار به استفاده از دارو از بین رفته است.دسته بندی : تازه های مهندسی پزشکی , تجهیزات پزشکی
ارسال دیدگاه

تبلیغات
تبلیغات