میکروسکوپهای زایس | دانشجویان مهندسی پزشکی ایران

تازه ها

» میکروسکوپ ها » میکروسکوپهای زایس

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۳۰ - ۱۴:۴۸

میکروسکوپهای زایس

برای پنجمین سال متوالی است که میکروسکوپ “کارل زایس” موفق به دریافت جایزه می‌شود و از این حیث خانواده ‏LSM ۵‎‏ برای سومین بار این جایزه را کسب کرد.

برای پنجمین سال متوالی است که میکروسکوپ “کارل زایس” موفق به دریافت جایزه می‌شود و از این حیث خانواده ‏LSM ۵‎‏ برای سومین بار این جایزه را کسب کرد.

تاکنون کارل زایس ۱۴ بار نایل به دریافت جایزه شده است.

میکروسکوپ لیزر زایس مدل ‏LSM ۵ DUO‏ جایزه تحقیق و توسعه ‏R&D ۱۰۰‎‏ – که عموماً به عنوان “اسکار علمی” شناخته می‌شود- را از آن خود کرد.

مدل‌های ‏LSM ۵ LIVE‏ با قابلیت اسکن سریع و ‏LSM ۵۱۰ META‏ با قابلیت اسکن دقیق نقطه، پیشتر صاحب جایزه ‏R&D ۱۰۰‎‏ شده بودند. اما اکنون با ادغام این دو مدل با نام جدید ‏LSM ۵ DUO‏ وارد عرصه شده‌اند. این میکروسکوپ جدید به دلیل برخورداری از قابلیت تصویربرداری و آزمایشگاهی بی‌نظیر که به دانشمندان رشته‌های مختلف زیست پزشکی ارایه می‌دهد، توانسته است توجه داوران را به سوی خود جلب نماید. برای نخستین بار، کاربرد ماهرانه نمونه‌های اپتیکی و مشاهدات دقیق میکروسکوپی با استفاده از یک دستگاه امکان‌پذیر شد است.
در دستگاه جدید، ترکیبی از انواع فن‌آوری‌های پیشرفته فعلی در زمینه میکروسکوپ‌های هم کانون (‏CONFOCAL‏) در یک ایستگاه کاری مجزا فراهم آمده است.
اما دو مدل ‏LSM ۵ DUO‏ و ‏LSM ۵۱۰ META‏ هر یک با داشتن انعطاف‌پذیری بسیار در به کارگیری نمونه‌های اپتیکی، برای کاربرهای ‏FLIP‏ یا ‏FRAP‏ یا به کار بردن متغیرهای فعال‌پذیر نوری و تبدیل‌پذیر نوری موجود در پروتئین‌های فلورسنت، مناسب می‌باشند.
فرایندهای متحرک تا مقیاس کیلوهرتز را می‌توان با کمک قابلیت‌‌های مافوق سرعت سیستم مشاهده نمود.
در ضمن، کانال‌های چندگانه دستگاه ‏META‏ دارای قابلیت تصویربرداری طیفی با حفظ نمونه و صرفه‌جویی در وقت است.
آبری لامبرت از کارل زایس انگلستان می‌گوید: “‏LSM ۵ DUO‎‏ مجموعه خارق‌العاده‌ و شگفت‌انگیز از وضوح بالا، حساسیت؛ ‌سرعت و تصویربرداری طیفی است که پیش‌نیازهای لازم برای نسل بعدی دستگاه‌های تحقیقاتی از سلول‌های زنده می‌باشند.”
کسب جایزه بر این ادعای زایس صحه می‌گذارد که رهبری تکنولوژیکی سیستم‌های میکروسکوپی بسیار پیشرفته برای کاربری در آزمایشگاه‌های بالینی و تحقیقاتی همچنان در دست اوست و همواره با اتخاذ استراتژی نوآوری، محصولات جدیدی را عرضه نموده و به مشتریان، ابزارهای لازم برای انجام هر چه سریع‌تر، مؤثرتر و موفق‌تر وظایفشان ارایه می‌دهد.
‏LSM ۵DUO‏ برای انواع کاربردهای تصویربرداری از سلول زنده بسیار مطلوب و مناسب است. با کمک این دستگاه، پژوهشگران قادر می‌شوند تا فرایند‌های مولکولی سلول را عمیق‌تر و موشکافانه‌تر بررسی کنند.
حتی با لنزهایی با بزرگنمایی پایین می‌توان مطالعات وسیع را با سرعت بالا و وضوح سه بعدی انجام داد. همچنین اندازه‌گیری‌های فیزیولوژیکی کاملاً همگون با مقیاس‌های زمانی بیولوژیکی یا خواص طیفی است.
میکروسکوپ لیزر ‏LSM ۵ DUO‏ به دنبال ‏LSM ۵ LIVE‏ در سال ۲۰۰۵، ‏PLASDIC‏ در سال ۲۰۰۴،‏‎ APOTOME‎‏ در سال ۲۰۰۳ و میکروسکوپ لیزر ‏LSM ۵۱۰ META‏ در سال ۲۰۰۲ موفق به دریافت جایزه تحقیق و توسعه ‏R&D‏ ۱۰۰ شده است.دسته بندی : میکروسکوپ ها
ارسال دیدگاه

سازمان غذا و داروسازمان غذا و داروتبلیغات