مرگ واکنش‌های آلرژیک،تنها با یک تزریق | دانشجویان مهندسی پزشکی ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» تازه ها ی سایت » مرگ واکنش‌های آلرژیک،تنها با یک تزریق

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۱۶ - ۱:۵۸

مرگ واکنش‌های آلرژیک،تنها با یک تزریق

مرگ واکنش‌های آلرژیک،تنها با یک تزریق دانشمندان موفق به کشف راهی شدند که به واسطه آن بتوان به صورت ژنتیکی واکنش‌های آلرژیک را تنها با یک تزریق غیر فعال کرد. و به نقل از گیزمگ،گروهی از محققان دانشگاه کوئینزلند موفق به توسعه یک فرایند جدید شدند و با موفقیت توانستند یک پاسخ آلرژیک شدید در […]

مرگ واکنش‌های آلرژیک،تنها با یک تزریق

دانشمندان موفق به کشف راهی شدند که به واسطه آن بتوان به صورت ژنتیکی واکنش‌های آلرژیک را تنها با یک تزریق غیر فعال کرد.

57500073 300x169 - مرگ واکنش‌های آلرژیک،تنها با یک تزریق

و به نقل از گیزمگ،گروهی از محققان دانشگاه کوئینزلند موفق به توسعه یک فرایند جدید شدند و با موفقیت توانستند یک پاسخ آلرژیک شدید در موش‌ها را غیر فعال کنند.

آنها در این روش با استفاده از سلول‌های بنیادی خون که با ژن مهندسی شده‌اند توانستند سلول‌های ایمنی خاص را هدف قرار دهند.

چالش بزرگی که محققان در پژوهش‌های پیشین با آن مواجه بودند سلول های ایمنی به نام “سلول‌های تی” (T-cells) بود که تمایل به توسعه نوعی حافظه دارند به طوریکه با یکبار قرارگیری در معرض “آلرژن” (allergen)، این حافظه ثبت شده و پس از آن با هر بار تکرار،این واکنش آلرژیک نیز پدید می‌آید.

آلرژن، نوعی آنتی‌ژن است که باعث واکنش غیرطبیعی و شدید سیستم ایمنی می‌شوند. آلرژن‌ها طیف وسیعی دارند که می‌توانند در مواد مختلف وجود داشته باشند. برای مثال پروتئین آلفا اس یک کازئین موجود در شیر گاو که می‌تواند منجر به آلرژی به شیر شود.

اما محققان در این پژوهش جدید موفق به یافتن راهی برای از بین بردن حافظه پاسخ به پروتئین موجود در مواد آلرژن شدند که باعث واکنش ایمنی بدن می‌شود.

محققان این پژوهش اظهار کردند: ما در این پژوهش سلول‌های بنیادی خون را گرفتیم و در آن یک ژن تنظیم کننده پروتئین آلرژن تعبیه کرده و آن را در بدن گیرنده قرار دادیم.

این سلول‌های مهندسی شده، سلولهای خونی جدیدی را توسعه می‌دهند که به بیان پروتئین پرداخته و سلول‌های ایمنی خاص را هدف قرار می‌دهد و در نهایت پاسخ آلرژیک را غیر فعال می‌کند.

هدف بلند مدت محققان از انجام این پژوهش،توسعه یک روش درمانی است که بتوان آلرژی‌های خاص را با یک تزریق و همانند واکسن درمان کرد.

محققان این پژوهش اظهار کردند که برای انجام این پژوهش بر روی انسان‌ها حداقل پنج سال زمان نیاز دارند.

اما این کشف بدان معنی است که در طی ۱۰ یا ۱۵ سال آینده، آسم و سایر واکنش‌های آلرژیک مرگبار تنها با یک تزریق از بین خواهند رفت.

این یافته ها در مجله  JCI Insight منتشر شده است.دسته بندی : تازه ها ی سایت , تازه های پزشکی , دانشنامه پزشکی
ارسال دیدگاه

تبلیغات