لنزهای داخل چشمی | دانشجویان مهندسی پزشکی ایران

تازه ها

» تجهیزات چشم پزشکی » لنزهای داخل چشمی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۱/۰۴ - ۸:۳۵

لنزهای داخل چشمی

کاهش تدریجی بینایی و گاهی افت بینایی در افراد سالخورده به قدری شدید می‌شود که از انجام کارهای عادی روزانه خود هم باز می‌مانند.در بسیاری از موارد علت زمینه‌ساز این مشکلات بینایی، نوعی بیماری تحت عنوان <آب‌مروارید> است.
در بیماری آب مروارید بخشی از چشم که عدسی نام دارد از حالت شفاف خود خارج می‌شود و به یک تکه بافت ض

کاهش تدریجی بینایی و گاهی افت بینایی در افراد سالخورده به قدری شدید می‌شود که از انجام کارهای عادی روزانه خود هم باز می‌مانند.در بسیاری از موارد علت زمینه‌ساز این مشکلات بینایی، نوعی بیماری تحت عنوان <آب‌مروارید> است.
در بیماری آب مروارید بخشی از چشم که عدسی نام دارد از حالت شفاف خود خارج می‌شود و به یک تکه بافت ضخیم و کدر تبدیل می‌شود. این عدسی در حالت عادی وظیفه دارد که پرتوهای نور را جمع‌آوری کند و به طور مناسب روی بخش‌ حسی چشم (یعنی شبکیه) متمرکز و پخش کند اما زمانی که شفافیت خود را از دست می‌دهد دیگر نورها را از خود عبور نمی‌دهد و بنابراین نوری به بخش‌های حسی چشم نمی‌رسد که فرد از طریق آن بتواند ببیند. به این بیماری کاتاراکت یا همان آب‌مروارید می‌گویند که باعث می‌شود دید چشم‌ها بسیار ضعیف شود و یا حتی در موارد پیشرفته بیمار تقریبا نابینا شود.
● تعویض قطعه
در این موارد کاری که پزشکان می‌کنند تقریبا شبیه همان کاری است که مکانیک‌ها انجام می‌دهند با این تفاوت که ظرافت و دقت عملکرد آنها به مراتب بیشتر است. معمولا زمانی که شدت افت عملکرد بینایی بسیار زیاد شد پزشکان عدسی کدر شده چشمان بیمار را خارج می‌کنند و به جای آن یک عدسی شیشه‌ای یا پلاستیکی انعطاف‌پذیر و شفاف می‌گذارند.
این قطعات یدکی در اصطلاح پزشکی لنزهای داخل چشمی یا )Intraocular Lens( IOL‌ نام دارند. یعنی برعکس لنزهای طبی معمولی که مردم روی چشم خود قرار می‌دهند، این لنزها طی یک عمل جراحی ظریف در داخل چشم کار گذاشته می‌شوند.
لنزهای داخل چشمی شاید یکی از مهمترین پیشرفت‌هایی باشند که طی ۳۰ سال گذشته در عرصه چشم پزشکی رخ داده‌اند. پیش از ابداع این لنزها، بیماران مجبور بودند پس از انجام جراحی و خارج سازی عدسی کدر شده طبیعی چشم، از عینک‌های سنگین و بسیار ضخیمی استفاده کنند که مسلما برای آنها بسیار نامطلوب بود اما طی سال‌های اخیر با به روی کار آمدن این لنزها، دیگر پس از انجام جراحی بیماران نیازی به استفاده از عینک یا لنز طبی ندارند و دیدی نسبتا در حد طبیعی به دست می‌آورند.

● نرم یا سخت
همانند لنزهای تماسی که در حال حاضر استفاده از آنها به ویژه در بین جوانان برای تصحیح اختلالات انکساری چشم‌ها ( نظیر دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم) بسیار شایع شده است، لنزهای داخل چشمی هم به دو گروه اصلی طبقه‌بندی می‌شوند:
لنزهای داخل چشمی انعطاف‌پذیر یا تاشو (foldable) و لنزهای داخل چشمی سخت (hard)‌. لنزهای تاشو از سیلیکون یا آکریلیک ساخته می‌شوند و حتی می‌توان آنها را به راحتی تا یا لوله کرد. سپس این لوله از طریق یک برش کوچک (کمتر از ۲/۵ میلی‌متر) به درون چشم فرستاده می‌شود تا در فضای طبیعی عدسی چشم قرار گیرد. پس از رسیدن به محل اصلی، لنز از حالت لوله شده باز می‌شود و شکل عدسی معمولی چشم را به خود می‌گیرد. برعکس، لنزهای سخت قابلیت تا شدن ندارند. پس برای فرو کردن آنها به داخل چشم نیاز به برش‌های بزرگ‌تری است. به همین دلیل معمولا جراح‌ها تمایل ندارند که از این لنزها استفاده کنند با این حال گاهی به علت شرایط خاص جراحی مجبورمی‌شود که این لنزها را استفاده کند.
● پیشرفت‌های جدید
در عرصه لنزهای داخل چشمی هم مثل دیگر شاخه‌های پزشکی پیشرفت‌های جالب و قابل توجهی صورت گرفته است. به طور مثال در حال حاضر از لنزهای خاصی تحت عنوان لنزهای فاکیک (phakic) هم گاهی استفاده می‌شود. این لنزها بیشتر برای افراد جوان مورد استفاده قرار می‌گیرند و مزیت آنها در این است که برای کار گذاشتن آنها در داخل چشم نیازی به خارج کردن عدسی طبیعی چشم نیست.
علاوه بر این در حال حاضر انواع پیشرفته‌ای از IOL ها به بازار آمده‌اند که قادرند جلوی اشعه‌های مضری مثل ماوراء‌بنفش به داخل چشم را بگیرند. به این لنزهای داخل چشمی معمولا IOL های فیلتر کننده نور آبی filtering IoL(ً)Slue light‌ می‌گویند.
یکی دیگر از مهم‌ترین پیشرفت‌ها تولید انواع از لنزهای داخل چشمی با نام لنزهای توریک(Toric IOL) است که قادرند ضمن تصحیح کاتاراکت، آستیگماتیسم بیمار را نیز در عین حال درمان کنند. در ضمن طی یکی دو سال اخیر لنزهای جدیدی به بازار آمده‌اند که برخلاف لنزهای قدیمی دیگر حالت کروی ندارند و به اصطلاح علمی Aspheric هستند.
● معیار انتخاب: قیمت؟
معمولا بهتر است انتخاب نوع لنز را به پزشک خود واگذار کنید اما به طور معمول پزشک شما در مورد برخی مسائل با شما مشورت می‌کند. همان‌طور که پیش از این گفته شد، در حال حاضر انواع مختلفی از لنزهای داخل چشمی وجود دارد که هر کدام از آنها قابلیت‌های خاص دارند. مسلما برحسب نوع لنز قیمت آن نیز متفاوت است .
در اکثر موارد این پزشک شماست که تصمیم می‌گیرد شما از چه نوع لنز داخل چشمی استفاده کنید. در این موارد سعی نکنید که تنها به علت جوانب اقتصادی او را مجبور به استفاده از لنز ارزان‌تری بکنید اما گاهی پزشک اجازه انتخاب نوع لنز را به شما می‌دهد. در این موارد سعی کنید در مورد ویژگی‌ها و مزایای لنزهای داخل چشمی مختلف اطلاعات کافی از پزشک خود بگیرید و سپس اقدام به انتخاب کنید. قیمت تنها معیار انتخاب نیست و شاید کم‌اهمیت‌ترین معیار انتخاب باشد. در نظر داشته باشید که این لنزها مثل لنزهای معمولی قابل تعویض نیستند و احتمالا برای مدت‌های طولانی در چشم شما باقی خواهند ماند. پس در انتخاب دقت کنید.دسته بندی : تجهیزات چشم پزشکی
ارسال دیدگاه

سازمان غذا و داروسازمان غذا و داروتبلیغات