طراحی ، نصب و نگهداری سونوگرافی | دانشجویان مهندسی پزشکی ایران

تازه ها

» تصویر برداری پزشکی » طراحی ، نصب و نگهداری سونوگرافی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۲۲ - ۱۶:۳۹

طراحی ، نصب و نگهداری سونوگرافی

طراحی ، نصب و نگهداری سونوگرافی استفاده از دستگاه سونوگرافی امروزه بسیار گسترش یافته است چرا که نسبت به سایر روش های تصویربرداری، هزینه ی کمتری را در بر دارد و همچنین نسبت به دستگاه تصویربرداری مبنی بر اشعه ایکس، سونوگرافی ضرری را ندارد. در این مقاله با نصب و نگهداری سونوگرافی آشنا می شوید   […]

طراحی ، نصب و نگهداری سونوگرافی

استفاده از دستگاه سونوگرافی امروزه بسیار گسترش یافته است چرا که نسبت به سایر روش های تصویربرداری، هزینه ی کمتری را در بر دارد و همچنین نسبت به دستگاه تصویربرداری مبنی بر اشعه ایکس، سونوگرافی ضرری را ندارد. در این مقاله با نصب و نگهداری سونوگرافی آشنا می شوید

photo 2017 05 12 08 06 28 - طراحی ، نصب و نگهداری سونوگرافی

 

همانطور که میدانیم در روش های تصویر برداری با اشعه ایکس مانند رادیوگرافی ساده و یا سی تی اسکن بدن تحت تابش مقدار معینی از اشعه یونیزان قرار میگیرد که اگر از حد مشخصی بیشتر باشد میتواند موجب اشکالاتی در کارکرد سلول ها شود. ولی در سونوگرافی از اشعه ایکس استفاده ای نمیشود.

photo 2017 05 12 08 07 45 - طراحی ، نصب و نگهداری سونوگرافی

طراحی ، نصب و نگهداری سونوگرافی

امواج مورد استفاده در سونوگرافی از جنس امواج صوتی و در واقع صدا هستند که ضرری برای بدن ندارد. اینها امواج فراصوتی هستند. جنس آنها دقیقا مانند صدا است ولی به علت بالا بودن فرکانس یا بسامد آنها قابل شنیدن به توسط گوش انسان نیستند. با این حال خواص صوت و صدا را دارند یعنی در برخورد با موانع منعکس میشوند.

سونوگرافی روش تصویر برداری دردناکی نیست و در حین انجام آن بیمار ناراحتی احساس نمیکند.

برای انجام سونوگرافی، به توسط یک وسیله خاص که پزشک سونولوژیست ( متخصص تصویربرداری که سونوگرافی میکند) روی اندام شما قرار میدهد امواج صوتی با فرکانس بالا که برای گوش انسان قابل شنیدن نیستند به درون بدن تابانده میشوند. این امواج بعد از برخورد به بافت های مختلف بدن بازتابیده شده و امواج بازتابش شده به توسط همان دستگاه مجددا دریافت میشود.

درون بدن انسان از بافت های مختلفی درست شده که توانایی آنها در بازتابش امواج صوتی متفاوت است. بعضی از آنها امواج صوتی را بهتر و بعضی کمتر منعکس میکنند. پس شکل و ساختار بازتابش امواج صوتی در سونوگرافی تابعی از شکل و مواد تشکیل دهنده بافت های درونی بدن است که مورد تابش قرار گرفته است.

امواج بازتابیده شده از بدن به توسط یک کامپیوتر تجزیه و تحلیل شده و به تصویر تبدیل میشود. پزشک متخصص تصویربرداری این تصاویر را بر روی مانیتور دستگاه دیده و ممکن است بعضی از آنها را چاپ کند.

در سونوگرافی، بیشتر بافت های نرم اندام دیده شده و بررسی میشوند. پس سونوگرافی وسیله مناسبی برای تشخیص مشکلات استخوان نیست ولی با آن میتوان بعضی مشکلات عضلات، رباط ها، تاندون ها و بسیاری بافت های دیگر را بررسی کرد.

سونوگرافی ممکن است بصورت دو بعدی و یا سه بعدی باشد. همچنین میتوان تصویر سونوگرافی اندام را در حال حرکت و فعالیت دید. سونوگرافی قلب را اکوکاردیوگرافی مینامند.

نوع خاصی از سونوگرافی به نام سونوگرافی داپلر Doppler Sonography وجود دارد. این روش تصویربرداری براساس پدیده داپلر کار میکند و هدف از انجام آن بررسی میزان و سرعت جریان خون در وریدها و شریان های بدن است. در ارتوپدی از این روش بیشتر برای بررسی احتمال لخته شدن خون در وریدهای عمقی ساق DVT استفاده میشود.

کنترل کیفی تجهیزات سونوگرافی ( u.s )
در علم تصویربرداری پزشکی، تضمین کیفیت، فرایندی است که به منظور اطمینان حاصل کردن از عملکرد ثابت و  یکسان دستگاه در سطح کارایی قابل قبول آن انجام می گردد.
در حین انجام آ‍زمونهای روزانه، فردی که با دستگاه کار می کند، می تواند متوجه ایجاد تغییرات در تصویر و اثرات نا مطلوب آن گردد. بنابراین ، تضمین کیفیت در دستگاه سونوگرافی بطور روزانه و بدون انجام فرایند از پیش تعیین شده ای بطور محدودی انجام میگیرد. ولی چنان چه تغییرات در تصویر توسط فرد قابل تشخیص نباشد، می باید از آزمون های کنترل کیفی استفاده نمود. فرایند کنترل کیفی به منظور شناسایی تغییرات درتجهیزات سونوگرافی که می تواند در درازمدت منجر به ایجاد عیب و نقص در این تجهیزات گردد، انجام می گردد. این فرایند با استفاده از ابزاری به نام فانتوم که دارای مشخصه نزدیک به بافت نرم بدن انسان می باشد،‌ صورت می پذیرد.دسته بندی : تصویر برداری پزشکی , سونوگرافی , کنترل کیفی و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی
ارسال دیدگاه

تبلیغات