سوالات سونوگرافی (FAQ) | دانشجویان مهندسی پزشکی ایران

تازه ها

» تصویر برداری پزشکی » سوالات سونوگرافی (FAQ)

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۲۷ - ۱۴:۰۱

سوالات سونوگرافی (FAQ)

سوالات سونوگرافی (FAQ) در این بخش به سوالات مهم در دستگاه سونوگرافی می پردازیم و پس از بررسی به آنها پاسخ می دهیم. در واقع برای تمام تجهیزات پزشکی این قبیل سوالات وجود دارد و شما به عنوان یک کارشناس مهندسی پزشکی اگربخواهید در این فیلد فعالیت داشته باشید چه در بحث فروش و چه […]

سوالات سونوگرافی (FAQ)

در این بخش به سوالات مهم در دستگاه سونوگرافی می پردازیم و پس از بررسی به آنها پاسخ می دهیم. در واقع برای تمام تجهیزات پزشکی این قبیل سوالات وجود دارد و شما به عنوان یک کارشناس مهندسی پزشکی اگربخواهید در این فیلد فعالیت داشته باشید چه در بحث فروش و چه در بحث خدمات پس از فروش، دانستن پاسخ این سوالات بسیار به شما کمک خواهد کرد.

سوالات سونوگرافی و پاسخ های آنان:

از سونوگرافی  می توان برای تشخیص مواردی مانند آپاندیسیت ( التهاب آپاندیس ) نیز بهره جست ؟

از سونوگرافی  همچنین می توان برای تشخیص مواردی مانند آپاندیسیت ( التهاب آپاندیس ) نیز بهره جست

گاهی دقت سونوگرافی برای بررسی توده ها و متاستازهای کبد ( تومورهایی که از دیگر نقاط بدن منشاء گرفته و به کبد رسیده اند ) حتی از سی تی اسکن بیشتر است .

آمادگی های پیش از انجام سونوگرافی دستگاه گوارش ، کبد و کیسه صفرا چیست؟

  • بهتر است بیماری که قرار است تحت سونوگرافی کبد ، کیسه صفرا و مجاری صفرا وی قرار گیرد ناشتا باشد .

توجه ۱ : مصرف غذاهای چرب مانند کره ، تخم مرغ و …… اکیدا” ممنوع است .

زیرا صرف غذاهای چرب موجب انقباض کیسه صفرا و تخلیه صفرا به روده شده و این موضوع سبب می شود تا کیسه صفرا در سونوگرافی دیده نشده یا قابل بررسی نباشد .

توجه ۲ : مصرف مایعات ساده مثل آب و چای بلامانع است .

  • برخی از متخصصین پس از انجام سونوگرافی در مرحله ناشتایی ، زرده تخم مرغ به بیمار داده و یک ساعت پس از خوردن زرده تخم مرغ مجددا” بیمار را سونوگرافی می کنند.
  • در بیشتر موارد متخصص سونوگرافی شما را در دو حالت خوابیده و نشسته تحت سونوگرافی قرار می دهد زیرا سونوگرافی کیسه صفرا باید در این دو وضعیت انجام شود تا سنگهای پنهان شده در کیسه صفرا به حرکت درآمده و قابل مشاهده گردند . این موضوع خصوصا” زمانی انجام می شود که نتیجه سونوگرافی کیسه صفرا در وضعیت خوابیده طبیعی است .

سونوگرافی عناصر سطحی

عناصر سطحی شامل اعضایی مانن؟د پوست ، غده تیروئید در گردن ، غدد بزاقی و پستان ها است . ابداع دستگاههای بسیار جدید سونوگرافی که با فرکانس های فوق العاده بالای صوت کار می کنند امکان بررسی عناصر سطحی را فراهم آورده است . به جهت اهمیت بالای پستان ها و غده تیروئید به این دو مورد اشاره می نمائیم :

سونوگرافی پستان چیست؟

پستان که در اصطلاح غلط سینه نامیده می شود ( سینه یا قفسه سینه محفظه استخوانی حاوی قلب و ریه هاست ) از بافت نرمی که حاوی چربی ، غدد و مجاری شیری است تشکیل شده است .

سونوگرافی در کنار روش های دیگری چون معاینه بالینی و ماموگرافی برای بررسی ، تشخیص و درمان برخی از تومورها و بیماریهای پستان مورد استفاده قرار می گیرد . سونوگرافی از پستان ها گاهی در مردان نیز صورت می یابد .

بانوی ارجمند

زنانی که هر ماه پس از پایان دوره قاعدگی به معاینه پستانهای خود می پردارند بسیار زودتر متوجه تشکیل توده در پستان های خود شده و در آینده در معرض خطرات کمتری قرار می گیرند لذا حتما” :

۱ – از سن ۲۰ سالگی به معاینه مرتب و صحیح پستان های خود که توسط پزشک یا کارشناس مامایی به شما آموزش داده می شود بپردازید .

۲ – در حوالی سن ۳۵ سالگی طبق نظر پزشک معالج خود یک عکس ماموگرافی از پستان هایتان تهیه نموده و آن را به عنوان سابقه نگاه دارید .

۳ – معمولا” انجام ماموگرافی سالیانه پس از سن ۵۰ سالگی در خانم ها توصیه می شود . در زیر این سن معمولا” باید هر دوسال یک ماموگرافی تهیه شود .

سونوگرافی پستان در هر سنی قابل انجام است . سونوگرافی به خصوص در سنین زیر ۳۰ سالگی که مامو گرافی انجام نمی شود ، کاربرد دارد .

کاربرد اصلی سونوگرافی پستان در تشخیص کیست ها یا حفرات تو خالی آن است . از این روش همچنین می توان برای مقاصد درمانی مانند تخلیه کیست ها یا نمونه برداری از تومور های توپر استفاده نمود . پستان هایی که در حالت خوابیده کم ضخامت به نظر می رسند را می توان در وضعیت نشسته مورد امتحان سونوگرافی قرار داد .

آمادگی های پیش از انجام سونوگرافی پستان را نام ببرید؟

  • در سونوگرافی پستان باید همیشه زیر بغل ها را هم بررسی نمود ، لذا همیشه قبل از مراجعه سعی کنید تا دوش بگیرید و مراقب بهداشت ، تعریق و بوی بد زیربغل و ضایعات قارچی این ناحیه باشید .
  • آگاهی داشته باشید که برای انجام سونوگرافی دقیق ، پستان های بیمار باید برهنه و فاقد پوشش باشند . لذا سعی کنید تا خجالت نکشیده و خونسردی خود را حفظ کنید زیرا اضطراب شما به پزشک تان نیز منتقل شده و نتایج سونوگرافی را دستخوش تغییر قرار می دهد .
  • همیشه نتایج سونوگرافی ها و ماموگرافی های قبلی را همراه داشته باشید .

سونوگرافی غدد تیروئید چیست؟

غده تیروئید نیز مانند سایر غدد بدن می تواند دچار تومورهای توپر یا حفرات توخالی ( کیست ) شود . معمولا” متخصص غدد مترشحه داخلی پس از معاینات اولیه و احیانا” انجام اسکن رادیو ایزوتوپ ، سونوگرافی غده تیرئید را به دو منظور درخواست می کند :

۱ – تشخیص تومورهای توپر از کیست ها .

۲ – تشخیص این مسئله که غده تیروئید فقط در گردن قرار دارددسته بندی : تصویر برداری پزشکی , سونوگرافی
ارسال دیدگاه

تبلیغات
تبلیغات