روش صحیح نگهداری باطری تجهیزات پزشکی لیست تجهیزات دارای باطری -تعمیر باطری تجهیزات پزشکی

تازه ها

» آشنایی با تجهیزات پزشکی » روش صحیح نگهداری باطری تجهیزات پزشکی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۱۳ - ۱۵:۵۳

روش صحیح نگهداری باطری تجهیزات پزشکی

امروزه اکثر تجهیزات پزشکی علاوه بر اینکه با برق کار میکنند این امکان را دارند تا در صورت لزوم از انرژی ذخیره شده در باطری نیز از آن ها بهره ببریم.

روش صحیح نگهداری باطری تجهیزات پزشکی

 

امروزه اکثر تجهیزات پزشکی علاوه بر اینکه با برق کار میکنند این امکان را دارند تا در صورت لزوم از انرژی ذخیره شده در باطری نیز از آن ها بهره ببریم.

bme91 ir as56d48w46ad4 1 - روش صحیح نگهداری باطری تجهیزات پزشکی

آیا می دانید چرا در تجهیزات پزشکی از باطری استفاده می شود؟

پاسخ به این سؤال این است که حداقل به دو دلیل از باطری در تجهیزات پزشکی استفاده می شود:

اولین و رایجترین مورد استفاده ، قابل استفاده بودن وسیله به منظور استفاده های پرتابل و در مکانهایی است که به هر دلیل امکان استفاده از سیمکشی برق شهری و به طور کلی هیچ یک از منابع تامین انرژی غیر از باطری دستگاه مقدور نباشد .

دومین مورد استفاده که اغلب از چشم استفاده کننده دور می ماند ، به جهت حذف نوسانات برق شهری و ایجاد یک ورودی تغذیه بدون نوسان است.

همانطوری که می دانید نگهداری صحیح باطری مخصوصا در تجهیزات پزشکی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. شما در این مطلب آموزش روش صحیح نگهداری باطری های تجهیزات پزشکی را فرا میگیرید.

به طور کلی در تجهیزات عمومی پزشکی از دو نوع باطری قابل شارژ استفاده می شود که هرکدام روش نگهداری خاص خود را دارد .

bme91 ir as56d48w46ad4 2 - روش صحیح نگهداری باطری تجهیزات پزشکی

۱- باطری های خشک: این باطری ها معمولا از جنس نیکل – کادنیوم هستند و به دلیل حجم نسبتا کم و ذخیره مناسب انرژی و زمان طولی حفظ شارژ ، از پر مصرف ترین باطریهای قابل شارژ هستند . برای اینکه بتوان از این باطری ها به مدت طولانی تر و در شرایط کار مطلوبتر استفاده کنیم باید به نکات زیر توجه شود :

* برای بار اول و بسته به نوع باطری و دستورات ارائه شده توسط شرکت سازندهاین باطریها باید بین ۸ تا ۲۴ ساعت شارژ شوند

* بعد از شارژ اولیه و در اولین بار استفاده از این باطری ها باید به نحوی از وسیله استفاده شود تا باطری به طور کامل خالی ( دشارژ ) شود . این کار به بالا بردن کیفیت باطری و نگهداشتن طولانیتر شارژ در باطری کمک شایانی می کند .

* در دفعات بعدی شارژ باطری نیز باید به این نکته توجه شود که هر از گاهی باطری به طور کامل شارژ و دشارژ شود .

* هرگاه قصد دارید از دستگاه برای مدت طولانی استفاده نکنید ، به این نکته توجه کنید که باطری خالی نبوده باشد . خالی ماندن باطری برای مدت طولانی بعد از شارژ اولیه ، باعث خراب شدن آن می شود .

۲- باطری های اسیدی: این باطری ها در دو نوع تر و ژله ای در دستگاههای پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند . این باطریها نیز به شارژ اولیه طولانی بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت نیاز دارند اما برخلاف باطری های خشک به هیچ وجه نباید خالی ( دشارژ ) شوند . وسایلی را که از این نوع باطری ها استفاده میکنند را غیر از زمانی که نیاز به جابجایی دارند ، ازز برق شهری جدا نکنید . اگر این باطری ها یک بار خالی (دشارژ ) شوند کیفیت خود را از دست داده و از آن به بعد زمان شارژ شدن آنها طولانی و مدت زمان شارژ ماندن آنها نیز به شدت کاهش یافته و در اولین فرصت باید تعویض شوند . نکته دیگری که باید در نگهدار از این یاطری ها به آن توجه شود این است که با توجه به اسیدی و تر بودن مواد داخل این باطری ها از صدمه خوردن بدنه این باطری باید جلوگیری شود در صورت صدمه دیدن ، بلافاصله آنها را از دستگاه خارج و نسبت به تعویض آنها اقدام کنید .دسته بندی : آشنایی با تجهیزات پزشکی , تازه های مهندسی پزشکی , تجهیزات پزشکی , تجهیزات عمومی , مطالب برگزیده , مطالب عمومی
ارسال دیدگاه

تبلیغات