جراحی پلاستیک لاله و نرمه گوش-لاله گوش برجسته-آيا ناهنجاری های لاله گوش اصلاح پذيرند؟-زمان عمل لاله گوش- نوع  نوع بيهوشي در زمان عمل لاله گوش-

تازه ها

» آشنایی با تجهیزات پزشکی » جراحی پلاستیک لاله و نرمه گوش

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ - ۸:۴۵

جراحی پلاستیک لاله و نرمه گوش

جراحی پلاستیک لاله و نرمه گوش     گوش جلو آمده، افتاده يا نرمه ی گوش پاره شده مي توانند با جراحي اصلاح شوند. کودکانی که گوش هاي بسيار بزرگ يا برجسته (اصطلاحاً بلبلی می گویند) دارند، ممكن است توسط دیگران مسخره شوند. این جراحی ها سبب تغيير شنوائي بيمار نمي شوند. بلكه ظاهر گوش […]

جراحی گوش 300x240 - جراحی پلاستیک لاله و نرمه گوش

جراحی پلاستیک لاله و نرمه گوش

 

 

گوش جلو آمده، افتاده يا نرمه ی گوش پاره شده مي توانند با جراحي اصلاح شوند. کودکانی که گوش هاي بسيار بزرگ يا برجسته (اصطلاحاً بلبلی می گویند) دارند، ممكن است توسط دیگران مسخره شوند. این جراحی ها سبب تغيير شنوائي بيمار نمي شوند. بلكه ظاهر گوش را بهتر نموده و اعتماد به نفس فرد را بالاتر می برند.

لاله گوش برجسته

عمل جراحي اصلاحي به نام اتوپلاستي بايد براي گوش هايي در نظر گرفته شود كه بيشتر از ۲ سانتي متر از پشت سر بيرون زده اند. اين عمل مي تواند بعد از اينكه گوش ها به حداكثر رشد خود رسيدند، یعنی حدود ۵- ۶ سالگي انجام شود. انجام جراحي در سنين پائين تر، دو مزيت دارد: غضروف قابل انعطاف تر است بنابراين شكل دادن مجدد آن راحت تر است و كودك از فايده رواني بهبود ظاهري گوش برخوردار مي شود. به هر حال، بيمار مي تواند عمل جراحي را در هر سن انجام دهد.

عمل جراحي با يك شكاف در پشت گوش آغاز مي شود، در چين پشت گوش جائيكه گوش به سر مي چسبد. جراح ممكن است پوست و غضروف را برش دهد يا به غضروف مجدداً شكل دهد. علاوه بر تصحيح جلو آمدگي، به گوش ها ممكن است شكل مجدد داده شود، اندازه شان كوچك شود يا قرينه تر شوند. سپس غضروف توسط بخيه هاي دائم در محل جديد خود ثابت مي شود.

به طور معمول، عمل جراحي اتوپلاستي حدود ۲ ساعت طول مي كشد. پانسمان نرم روي گوش براي چند هفته مي ماند تا گوش را محافظت كند و بيمار معمولاً درد اندكي را تجربه مي كند. گاهي اوقات Head band جهت نگه داشتن گوش در محل براي چند ماه بعداز عمل جراحي يا فقط براي استفاده در شب  توصيه مي شود.

آيا ناهنجاری های لاله گوش اصلاح پذيرند؟

چين غضروفي برجسته كه شكل قسمت فوقاني گوش را مي سازد، در همه افراد تشكيل نمي شود. اين حالت را بدشكلي Lop ear گويند و ارثي مي باشد. عدم وجود اين چين سبب مي شود گوش بيرون بزند يا پايين بيفتد. جهت تصحيح اين مشكل، جراح بخيه هاي دائم در غضروف فوقاني گوش زده و آنها را به نحوي گره مي زند كه يك چين ايجاد كرده و گوش را بالا نگه دارد. بعداً بافت جوشگاه تشكيل مي شود و چين را در محل نگه مي دارد.

بعضي شيرخواران بدون داشتن منفذ به گوش مياني بدنيا مي آيند. اين گوش ها را مي توان با عمل جراحي باز كرد و گوش خارجي را مجدداً شكل داد تا شبيه گوش ديگرشان شود. اين عمل در صورتيكه گوش داخلي سالم باشد، سبب برگشت شنوائي مي شود.

آنهايی كه بدون گوش بدنيا مي آيند يا در طي يك آسيب گوش را از دست داده اند، مي توانند جهت حفظ زيبايي از يك پروتز گوش مصنوعي كه با عمل جراحي به محل می چسبد، استفاده کنند. اين گوش هاي مصنوعي به صورتي شكل داده مي شوند كه شبيه گوش مقابل باشند. غضروف دنده يا كاشت هاي بیومدیکال (biomedical) به همراه نسج نرم خود بيمار نيز مي توانند جهت بازسازي گوش بكار روند.

آيا نرمه گوش پاره شده را مي توان تصحيح كرد؟

نرمه گوش بعضي خانم ها دراثر كشيده شدن گوشواره یا سنگینی آن پاره مي شود. گوشواره ها مي توانند به لباس يا ساير اشياء گير كرده و نرمه گوش را پاره كنند. اين پارگي ها معمولاً در مطب پزشك به راحتي با جراحي ترميم مي شوند. درمواردشديد جراح ممكن است يك قطعه كوچك مثلثي در پايين نرمه گوش را ببرد. يك فلپ منطبق از سمت مقابل تهيه مي شود و دو لبه به همديگر جفت شده و بخیه زده مي شود.

نرمه گوش معمولاً سريع بهبود مي يابد و اسكار (جوشگاه ) كمي به جا مي گذارد. در اغلب موارد، نرمه گوش را مي توان ۴ تا ۶ هفته بعداز عمل مجدداً سوراخ كرد و از گوشواره سبك استفاده نمود.

آيا بيمه جهت عمل زيبايي گوش هزينه مي پردازد؟

بيمه معمولاً عمل هاي صرفاً زيبايي را پوشش نمي دهد. بيمه ممكن است هزينه جراحي تصحيح نقص مادرزادي يا آسيب ناشی ازضربه را بپردازد. قبل از انجام عمل جراحي زيبايي گوش، نوع عمل را با مسئول بيمه در ميان بگذاريد تا بدانيد چه پوششي را بايد از بيمه انتظار داشته باشيد.

 نوع بيهوشي : 

عمل اصلاح برامدگی لاله گوش با هر سه روش بي حسي موضعي ، نيمه بيهوشي و يا بيهوشي كامل قابل انجام است. در انتخاب نوع بیهوشی نظر متقاضی عمل گوش در نظر گرفته خواهد شد اما توصیۀ من برای انجام این عمل استفاده از روش نیمه بیهوشی است.

بی حسی موضعی مثل حالتی است که در دندانپزشکی استفاده میشود. در این روش مادۀ بیحس کنندۀ لیدوکائین فقط در محل عمل که در اینجا لاله گوش است تزریق میشود. بدیهی است که با این کار لالۀ گوش بی حس میشود و بیمار دردی را متوجه نخواهد بود اما داروی تزریقی فقط درد را از بین برده است ولی اضطراب بیمار به قوت خود باقی است. در روش نیمه بیهوشی علاوه بر اینکه خود لاله گوش توسط جراح بیحس میشود متخصص بیهوشی نیز از  طریق رگ داروهای ضد درد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق میکند. این داروها بیمار را به خواب عمیق و خوشایندی میبرند. بدیهی است که در این حالت علاوه بر اینکه بیمار دردی ندارد اضطراب و استرسی را نیز متحمل نمیشود.

تكنيك :

برای انجام عمل زیبایی گوش نیازی به تراشیدن موهای اطراف گوش نیست. محل برش ما پشت لاله گوش است. خوشبختانه در این محل عصب حرکتی یا رگ مهمی وجود ندارد. ابتدا باریکۀ نازکی از پوست پشت گوش برداشته میشود سپس براي خواباندن غضروف لاله گوش و نزدیک کردن آن به سر و همچنین برای جلوگيري از برگشت غضروف لاله گوش به حالت اوليه ، پشت غضروف گوش را  در قسمت هاي لازم تراشيده و با کمک بخیه های دائمی چين و شكنج هاي مربوطه را ايجاد مي كنيم و در نهایت برش پوستي را مي دوزيم. از آنجا که محل برش در پشت لاله گوش است، بعد از عمل جاي برش قابل رويت نمي باشد. لازم به تذکر است که هدف از عمل اتوپلاستی نزدیک شدن لاله های گوش به سر و قرینه بودن آنهاست لذا اگر لاله های گوش غیرقرینه هستند میتوان هر گوش را به اندازه متفاوتی به سر نزدیک کرد و یا حتی فقط یک گوش را عمل کرد که درنهایت هر دو گوش قرینه باشند .

از آنجائیکه غضروف لاله گوش خاصیت ارتجاعی دارد بعد از عمل جراحی زیبایی لاله گوش ممکن است لاله گوش مجددا کمی به حالت اولیه برگردد. برای جلوگیری از این مشکل ، جراح به هنگام عمل سعی میکند لاله گوش را کمی بیشتر از حد لازم بخواباند تا بعد از برگشتی که لاله گوش خواهد داشت وضعیت لاله گوش نرمال باشد. با این وجود در موارد نادری ممکن است برگشت لاله گوش به حدی باشد که لازم باشد مجددا روی گوش بیمار عمل ترمیمی انجام شود.

زمان عمل :

عمل خواباندن لاله های گوش حدوداً دو ساعت به طول می انجامد.

 دسته بندی : آشنایی با تجهیزات پزشکی , تجهیزات گوش و سیستم شنوایی , جراحی , دانشنامه پزشکی
ارسال دیدگاه

تبلیغات