جراحی پلاستیک لاله و نرمه گوش-لاله گوش برجسته-آيا ناهنجاری های لاله گوش اصلاح پذيرند؟-زمان عمل لاله گوش- نوع  نوع بيهوشي در زمان عمل لاله گوش-

خبرهای ویژه

» آشنایی با تجهیزات پزشکی » جراحی پلاستیک لاله و نرمه گوش

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ - ۸:۴۵

جراحی پلاستیک لاله و نرمه گوش

جراحی پلاستیک لاله و نرمه گوش     گوش جلو آمده، افتاده یا نرمه ی گوش پاره شده می توانند با جراحی اصلاح شوند. کودکانی که گوش های بسیار بزرگ یا برجسته (اصطلاحاً بلبلی می گویند) دارند، ممکن است توسط دیگران مسخره شوند. این جراحی ها سبب تغییر شنوائی بیمار نمی شوند. بلکه ظاهر گوش […]

جراحی پلاستیک لاله و نرمه گوش

جراحی پلاستیک لاله و نرمه گوش

 

 

گوش جلو آمده، افتاده یا نرمه ی گوش پاره شده می توانند با جراحی اصلاح شوند. کودکانی که گوش های بسیار بزرگ یا برجسته (اصطلاحاً بلبلی می گویند) دارند، ممکن است توسط دیگران مسخره شوند. این جراحی ها سبب تغییر شنوائی بیمار نمی شوند. بلکه ظاهر گوش را بهتر نموده و اعتماد به نفس فرد را بالاتر می برند.

لاله گوش برجسته

عمل جراحی اصلاحی به نام اتوپلاستی باید برای گوش هایی در نظر گرفته شود که بیشتر از ۲ سانتی متر از پشت سر بیرون زده اند. این عمل می تواند بعد از اینکه گوش ها به حداکثر رشد خود رسیدند، یعنی حدود ۵- ۶ سالگی انجام شود. انجام جراحی در سنین پائین تر، دو مزیت دارد: غضروف قابل انعطاف تر است بنابراین شکل دادن مجدد آن راحت تر است و کودک از فایده روانی بهبود ظاهری گوش برخوردار می شود. به هر حال، بیمار می تواند عمل جراحی را در هر سن انجام دهد.

عمل جراحی با یک شکاف در پشت گوش آغاز می شود، در چین پشت گوش جائیکه گوش به سر می چسبد. جراح ممکن است پوست و غضروف را برش دهد یا به غضروف مجدداً شکل دهد. علاوه بر تصحیح جلو آمدگی، به گوش ها ممکن است شکل مجدد داده شود، اندازه شان کوچک شود یا قرینه تر شوند. سپس غضروف توسط بخیه های دائم در محل جدید خود ثابت می شود.

به طور معمول، عمل جراحی اتوپلاستی حدود ۲ ساعت طول می کشد. پانسمان نرم روی گوش برای چند هفته می ماند تا گوش را محافظت کند و بیمار معمولاً درد اندکی را تجربه می کند. گاهی اوقات Head band جهت نگه داشتن گوش در محل برای چند ماه بعداز عمل جراحی یا فقط برای استفاده در شب  توصیه می شود.

آیا ناهنجاری های لاله گوش اصلاح پذیرند؟

چین غضروفی برجسته که شکل قسمت فوقانی گوش را می سازد، در همه افراد تشکیل نمی شود. این حالت را بدشکلی Lop ear گویند و ارثی می باشد. عدم وجود این چین سبب می شود گوش بیرون بزند یا پایین بیفتد. جهت تصحیح این مشکل، جراح بخیه های دائم در غضروف فوقانی گوش زده و آنها را به نحوی گره می زند که یک چین ایجاد کرده و گوش را بالا نگه دارد. بعداً بافت جوشگاه تشکیل می شود و چین را در محل نگه می دارد.

بعضی شیرخواران بدون داشتن منفذ به گوش میانی بدنیا می آیند. این گوش ها را می توان با عمل جراحی باز کرد و گوش خارجی را مجدداً شکل داد تا شبیه گوش دیگرشان شود. این عمل در صورتیکه گوش داخلی سالم باشد، سبب برگشت شنوائی می شود.

آنهایی که بدون گوش بدنیا می آیند یا در طی یک آسیب گوش را از دست داده اند، می توانند جهت حفظ زیبایی از یک پروتز گوش مصنوعی که با عمل جراحی به محل می چسبد، استفاده کنند. این گوش های مصنوعی به صورتی شکل داده می شوند که شبیه گوش مقابل باشند. غضروف دنده یا کاشت های بیومدیکال (biomedical) به همراه نسج نرم خود بیمار نیز می توانند جهت بازسازی گوش بکار روند.

آیا نرمه گوش پاره شده را می توان تصحیح کرد؟

نرمه گوش بعضی خانم ها دراثر کشیده شدن گوشواره یا سنگینی آن پاره می شود. گوشواره ها می توانند به لباس یا سایر اشیاء گیر کرده و نرمه گوش را پاره کنند. این پارگی ها معمولاً در مطب پزشک به راحتی با جراحی ترمیم می شوند. درمواردشدید جراح ممکن است یک قطعه کوچک مثلثی در پایین نرمه گوش را ببرد. یک فلپ منطبق از سمت مقابل تهیه می شود و دو لبه به همدیگر جفت شده و بخیه زده می شود.

نرمه گوش معمولاً سریع بهبود می یابد و اسکار (جوشگاه ) کمی به جا می گذارد. در اغلب موارد، نرمه گوش را می توان ۴ تا ۶ هفته بعداز عمل مجدداً سوراخ کرد و از گوشواره سبک استفاده نمود.

آیا بیمه جهت عمل زیبایی گوش هزینه می پردازد؟

بیمه معمولاً عمل های صرفاً زیبایی را پوشش نمی دهد. بیمه ممکن است هزینه جراحی تصحیح نقص مادرزادی یا آسیب ناشی ازضربه را بپردازد. قبل از انجام عمل جراحی زیبایی گوش، نوع عمل را با مسئول بیمه در میان بگذارید تا بدانید چه پوششی را باید از بیمه انتظار داشته باشید.

 نوع بیهوشی : 

عمل اصلاح برامدگی لاله گوش با هر سه روش بی حسی موضعی ، نیمه بیهوشی و یا بیهوشی کامل قابل انجام است. در انتخاب نوع بیهوشی نظر متقاضی عمل گوش در نظر گرفته خواهد شد اما توصیۀ من برای انجام این عمل استفاده از روش نیمه بیهوشی است.

بی حسی موضعی مثل حالتی است که در دندانپزشکی استفاده میشود. در این روش مادۀ بیحس کنندۀ لیدوکائین فقط در محل عمل که در اینجا لاله گوش است تزریق میشود. بدیهی است که با این کار لالۀ گوش بی حس میشود و بیمار دردی را متوجه نخواهد بود اما داروی تزریقی فقط درد را از بین برده است ولی اضطراب بیمار به قوت خود باقی است. در روش نیمه بیهوشی علاوه بر اینکه خود لاله گوش توسط جراح بیحس میشود متخصص بیهوشی نیز از  طریق رگ داروهای ضد درد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق میکند. این داروها بیمار را به خواب عمیق و خوشایندی میبرند. بدیهی است که در این حالت علاوه بر اینکه بیمار دردی ندارد اضطراب و استرسی را نیز متحمل نمیشود.

تکنیک :

برای انجام عمل زیبایی گوش نیازی به تراشیدن موهای اطراف گوش نیست. محل برش ما پشت لاله گوش است. خوشبختانه در این محل عصب حرکتی یا رگ مهمی وجود ندارد. ابتدا باریکۀ نازکی از پوست پشت گوش برداشته میشود سپس برای خواباندن غضروف لاله گوش و نزدیک کردن آن به سر و همچنین برای جلوگیری از برگشت غضروف لاله گوش به حالت اولیه ، پشت غضروف گوش را  در قسمت های لازم تراشیده و با کمک بخیه های دائمی چین و شکنج های مربوطه را ایجاد می کنیم و در نهایت برش پوستی را می دوزیم. از آنجا که محل برش در پشت لاله گوش است، بعد از عمل جای برش قابل رویت نمی باشد. لازم به تذکر است که هدف از عمل اتوپلاستی نزدیک شدن لاله های گوش به سر و قرینه بودن آنهاست لذا اگر لاله های گوش غیرقرینه هستند میتوان هر گوش را به اندازه متفاوتی به سر نزدیک کرد و یا حتی فقط یک گوش را عمل کرد که درنهایت هر دو گوش قرینه باشند .

از آنجائیکه غضروف لاله گوش خاصیت ارتجاعی دارد بعد از عمل جراحی زیبایی لاله گوش ممکن است لاله گوش مجددا کمی به حالت اولیه برگردد. برای جلوگیری از این مشکل ، جراح به هنگام عمل سعی میکند لاله گوش را کمی بیشتر از حد لازم بخواباند تا بعد از برگشتی که لاله گوش خواهد داشت وضعیت لاله گوش نرمال باشد. با این وجود در موارد نادری ممکن است برگشت لاله گوش به حدی باشد که لازم باشد مجددا روی گوش بیمار عمل ترمیمی انجام شود.

زمان عمل :

عمل خواباندن لاله های گوش حدوداً دو ساعت به طول می انجامد.

 دسته بندی : آشنایی با تجهیزات پزشکی , تجهیزات گوش و سیستم شنوایی , جراحی , جراحی زیبایی , دانش نامه مهندسی پزشکی
ارسال دیدگاه

سفر به مشگین شهر
تبلیغات