تکنیک EPI در دستگاه ام آر آی | دانشجویان مهندسی پزشکی ایران

تازه ها

» ام آر آی » تکنیک EPI در دستگاه ام آر آی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۱۶ - ۱:۲۳

تکنیک EPI در دستگاه ام آر آی

تکنیک EPI در دستگاه ام آر آی یکی از روشهای سریع تصویر برداری در دستگاه MRI استفاده از تکنیک EPI ( تصویر برداری اکو صفحه ای ) می باشد. EPI به دو صورت تک مرحله ای و چند مرحله ای انجام می شود. EPI تک مرحله ای نیاز به نرم افزار ندارد و تنها با […]

تکنیک EPI در دستگاه ام آر آی

یکی از روشهای سریع تصویر برداری در دستگاه MRI استفاده از تکنیک EPI ( تصویر برداری اکو صفحه ای ) می باشد. EPI به دو صورت تک مرحله ای و چند مرحله ای انجام می شود. EPI تک مرحله ای نیاز به نرم افزار ندارد و تنها با تطبیق سخت افزاری انجام می شود. مخصوصا گرادیانهای با قابلیت بالا که نیازمند خاموش و روشن شدن سریع گرادیان هستند مورد نیاز است.

300x200xmri system.jpg.pagespeed.ic .XZR9gST VP 300x200 - تکنیک EPI در دستگاه ام آر آی

انواع EPI:

دو نوع EPI وجود دارد: EPI تک مرحله ای و EPI چند مرحله ای.

در EPI تک مرحله ای تمام خطوط در فضای k به وسیله چندین گرادیان معکوس پر م.ی شوند و اکوهای چند گرادیانی در یک مرحله جمع آوری سیگنال بعد از یک تک پالس RF یعنی در یک اندازه گیری یا تک مرحله تولید می شود. برای انجام داد این روش، گرادیان قرائت باید سریعا از بیشترین مقدار مثبت به بیشترین مقدار منفی معکوس شود. هر قطعه از گرادیان قرائت مربوط به خط Ky مجزا در فضای kk است که در بالا یا زیر خط پایه پر می شود.

در روش قبلی گرادیان کدگذاری فاز به طور پیوسته بود. در نتیجه ناحیه تحت پوشش فضای k به صورت زیگ زاگ بود. که این امر باعث یروز آرتبفکت در تبدیل فوریه در مقایسه با فضای K روتین می شود. برای حل این مشکل گرادیان کد گذاری فاز وقتی که گرادیان قرائت صفر باشد اعمال می شود یعنی وقتی که موقعیت فضای  k در انتهای دیگر محور kx است. این تکنیک EPII پالسی نامیده می شود.

ام ار ای:

در EPI چند مرحله ای، قرائت به چند مرحله یا قطعه تقسیم می شود. چون فضایk به چندین مرحله جمع آوری دیتا قطعه قطعه شده است، این تکنیک نیز EPI قطعه ای نامیده می شود.

مزایای EPI چند مرحله ای :

این تکنیک در مقایسه با EPI تک مرحله ای  فشار کمتری روی گرادیانها ایجاد می کند.

در مقایسه با EPI تک مرحله ای زمان کمتری برای خطای فاز وجود دارد، لذا آرتیفکت قابلیت پذیرفتاری مواد دیامگنتیک کاهش می یابد.

معایب EPI چند مرحله ای :

EPI چند مرحله ای طولانی تر ای EPI تک مرحله ای است.

EPI چند مرحله ای بیشتر مستعد بروز آرتیفکت حرکتی است.

برخلاف اسپین اکوی معمولی که اطلاعات نمنه برداری در مدت یک گرادیان قرائت ثابت انجام می شود، در تکنیک های EPI تک مرحله ای نمونه برداری در طی گرادیان قرائت تناوبی با قطعات مثبت و منفی انجام می گیرد که موجب کامل شدن فضای k به صورت سینوسی یا زیگ زاگ شدن قرائت می شود. در مورد EPI پالسی خط سیر داخل برای اکوهای فرد است. در EPI چند مرحله ای جمع آوری اطلاعات در چندین قطعه به روش میان گذاری انجام می شود.

 دسته بندی : ام آر آی , تصویر برداری پزشکی
ارسال دیدگاه

تبلیغات