ترمیم شکستگی با پیچ‌های ابریشمی حل شونده | دانشجویان مهندسی پزشکی ایران

تازه ها

» ایمپلنت ها » ترمیم شکستگی با پیچ‌های ابریشمی حل شونده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۱/۲۵ - ۱۸:۱۵

ترمیم شکستگی با پیچ‌های ابریشمی حل شونده

محققان آمریکایی از امکان جایگزین شدن قطعات فلزی با پیچ و مهره‌های ساخته شده از فیبر طبیعی خبر می‌دهند که پس از ترمیم شکستگی براحتی در بدن حل می‌شود. از ابریشم برای تولید نخ بخیه استفاده می‌شود،

ترمیم شکستگی با پیچ‌های ابریشمی حل شونده

محققان آمریکایی از امکان جایگزین شدن قطعات فلزی با پیچ و مهره‌های ساخته شده از فیبر طبیعی خبر می‌دهند که پس از ترمیم شکستگی براحتی در بدن حل می‌شود. از ابریشم برای تولید نخ بخیه استفاده می‌شود، اما از این فیبر طبیعی برای ساخت کاشتهای مدرن پزشکی استفاده خواهد شد. در جدیدترین مطالعه که توسط گروهی از مهندسان پزشکی دانشگاه تافتز انجام شده است، پیچ‌هایی از ابریشم درجه پزشکی با استفاده از ماژول‌های طراحی خاص تولید و بوسیله دستگاه در اندازه‌های مختلف برش داده می‌شود.
پیچ‌ها از ۱۰۰ درصد ابریشم طبیعی ساخته شده‌اند که برای ترمیم شکستگی استخوان استفاده و باعث تحول در اعمال جراحی ترمیمی می‌شوند. پیچ‌های ابریشمی بر روی اندام عقبی موش‌ها پیوند زده شدند که عملکرد کاملا مناسب پس از چهار تا هشت هفته نشان دادند؛ در پایان مطالعه پیچ‌ها به مرور در بدن حل شدند.
سختی کم ابریشم در کنار توانایی تجزیه شدن درون بدن، نوید دهنده یک ماده مهندسی زیستی امیدوارکننده در مقایسه با پیچ و پلاک‌های فلزی متداول است که باعث بروز اختلال در عکسبرداری اشعه ایکس نشده و حساسیت به سرما نیز ایجاد نمی‌کند. محققان آلمانی در مطالعه مستقلی، کاشتهای سیلیکونی پستان را با لایه نازکی از پروتئین‌های ابریشم مهندسی‌ساز پوشش دادند که این پوشش نیز باعث کاهش یا جلوگیری از واکنش‌های دردناک می‌شود. نتایج این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.

توضیحات پزشکی بیشتر:

شکستگی استخوان واژه ای در پزشکی است و به معنی هر نوع از خلل در یکپارچگی استخوان است.

انواع شکستگی

شکستگی‌ها به سه دسته بسته، باز و پیچیده تقسیم می‌شوند که در نوع بسته پوست سالم باقی‌مانده و زخمی نمی‌شود، در نوع باز شکستگی باعث پاره‌شدن پوست می‌شود به گونه ای که شکستگی با زخم ارتباط پیدا می کند و در نوع سوم باعث صدمه خوردن اعضای دیگر مانند رگ یا اعصاب می‌گردد.دسته بندی : ایمپلنت ها
ارسال دیدگاه

تبلیغات
تبلیغات