بررسی دستگاه ونتیلاتور در 15 دقیقه + کالیبراسیون

تازه ها

» آشنایی با تجهیزات پزشکی » بررسی دستگاه ونتیلاتور در ۱۵ دقیقه + کالیبراسیون

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ - ۴:۵۳

بررسی دستگاه ونتیلاتور در ۱۵ دقیقه + کالیبراسیون

بررسی دستگاه ونتیلاتور در ۱۵ دقیقه + کالیبراسیون دستگاه ونتیلاتور یکی از تجهیزات اتاق عمل می باشد که به وسیله ی آن به فردی که در دم و بازدم تنفسی دچار مشکل شده است کمک می کند تا تنفسی استاندارد و مطابق خواسته ی پزشک داشته باشد. در واقع دستگاه ونتیلاتور یک نوع تنفس مصنوعی […]

بررسی دستگاه ونتیلاتور در ۱۵ دقیقه + کالیبراسیون

دستگاه ونتیلاتور یکی از تجهیزات اتاق عمل می باشد که به وسیله ی آن به فردی که در دم و بازدم تنفسی دچار مشکل شده است کمک می کند تا تنفسی استاندارد و مطابق خواسته ی پزشک داشته باشد. در واقع دستگاه ونتیلاتور یک نوع تنفس مصنوعی مداوم به بیمار می دهد.

در دستگاه های ونتیلاتور امروزی از تهویه فشار مثبت استفاده می گردد که در آن گاز با فشار به داخل ریه‌ها فرستاده می‌شود و در نتیجه عمل دم انجام می‌گیرد ولی سیکل بازدم غیرفعال می باشد. راه ارتباطی بیمار و دستگاه ونتیلاتور به یک لوله محدود شده و از نظر انواع تنفس دهی بسیار انعطاف پذیر است. معمولا لوله‌های هوا و اتصالات دستگاه ونتیلاتور دچار ایراد می‌شوند. لوله‌های آسیب دیده و پوسیده دستگاه ونتیلاتور باید سریعا تعویض شود.

897as98d74 6 - بررسی دستگاه ونتیلاتور در 15 دقیقه  + کالیبراسیون

 

مرطوب ساز و نبیولایزرها در دستگاه ونتیلاتور، احتمال مسدود شدگی دارند و لذا تمیز کردن مداوم آن‌ها توصیه  می گردد. در صورتی که مایع ( خون، ادرار، سالین، بتادین، آب، و … ) وارد دستگاه ونتیلاتور شود، ضرورت دارد دستگاه سریعا باز و قسمت‌های آسیب دیده آن مانند: سوییچ ها، رله ها، موتورها یا فیلترهای هوا تعویض گردند. کنترل کردن ماهانه جریان نشت الکتریکی و کالیبراسیون دستگاه ونتیلاتور ، هر ۶ ماه یک بار الزامی می باشد. فیلترهای هوایی لوله بیمار باید مرتبا تمیز یا تعویض شود.

لامپ ها، سوییچ ها، وسایل فعال کننده، موتورها و هیترها، وسایل الکتریکی است که به صورت متناوب نیاز به بررسی و تعویض دارد. دستگاه ونتیلاتور باید در مکانی قرار گیرد که با ابزارهای فرستنده (فرکانس‌های رادیویی پراکنده) فاصله مناسبی داشته باشد. همچنین دستگاه ونتیلاتور در محیطی که دستگاه MRI موجود می باشد نباید قرار گیرد.

‌منبع اکسیژن و هوا در دستگاه ونتیلاتور

در دستگاه ونتیلاتور معمولا سه اتصال منبع شامل: کمپرسور، ورودی هوا و ورودی اکسیژن وجود دارد که هر یک باید به ورودی مخصوص خود متصل شوند. در منبع هوا یا اکسیژن دستگاه ونتیلاتور نباید هیچ گونه آبی وجود داشته باشد. همچنین به منظور جلوگیری از آسیب به دستگاه ونتیلاتور مطمئن شوید که تمامی ورودی اتصالات عاری از هر گونه نشتی و آلودگی می باشد.
کالیبراسیون دستگاه ونتیلاتور

جهت کالیبراسیون سنسور اکسیژن کلید ۲%o100 را فشار دهید. این کار سبب  می گردد دستگاه ونتیلاتور به مدت ۲ دقیقه اکسیژن ۱۰۰% را به بیمار بدهد و بدین گونه سنسور اکسیژن کالیبره شود. مشخصه اکسیژن همیشه فعال است مگر آنکه توسط کاربر غیر فعال شده باشد.

897as98d74 2 - بررسی دستگاه ونتیلاتور در 15 دقیقه  + کالیبراسیون


آلارم های دستگاه ونتیلاتور

۱- سنسور اکسیژن: در این حالت سنسور اکسیژن دستگاه ونتیلاتور کالیبره نیست و یا خراب شده است. جهت رفع آن دکمه ۲%o100 را فشار دهید، در صورت عدم رفع این آلارم، سنسور دستگاه ونتیلاتور را تعویض نمائید.

۲- PCIRC : فشار راه هوایی اندازه گیری شده تقریبا برابر یا بزرگتر از محدوده تنظیم شده است. بررسی لوله درون نای و وضعیت بیمار پیشنهاد می گردد. در بیمار مواردی چون تغییر صداهای تنفسی مانند خس خس کردن یا اتساع قفسه سینه به صورت نامتقارن می‌تواند سبب افزایش فشار شود. تجمع مایع در مدار، مشکلات مدار، انسداد لوله هوایی، تجمع مایع در فیلتر دستگاه ونتیلاتور می‌تواند در این مورد تاثیر گذار باشد.

۳- O2% : در این مورد درصد اکسیژن اندازه‌گیری شده در طول هر یک از فازهای مربوط به سیکل تنفسی %۷‌ یا بیشتر می باشد. منبع اکسیژن، هوا و در نهایت دستگاه ونتیلاتور را بازبینی کنید. افت فشار اکسیژن می‌تواند سریع یا به آرامی صورت گیرد. در افت سریع، احتمال نشتی در منبع اکسیژن وجود دارد که باید اتصالات بررسی شوند. ممکن است راه هوایی توسط مخاط مسدود شده باشد که در این حالت ساکشن پیشنهاد  می گردد. در افت آرام در نظر گرفتن وضعیت بیمار مانند وجود سرفه یا صداهای خس خس در نفس کشیدن در اولویت قرار می‌گیرند.

۴- VTE : حجم جاری بیمار در هر بار تنفس بیش از حد مجاز می باشد. بیمار و تنظیمات دستگاه را بررسی کنید تا از تغییرات مقادیر C و R مطلع شوید.

۵- VETOT : حجم دقیقه ای خارج از محدوده پذیرفته شده است. مانند مورد قبل، وضعیت بیمار و پارامترهای دستگاه را کنترل کنید.

۶- Vti : حجم ارائه شده از طریق هر لوله، برابر یا بیشتر از محدوده حجم جاری می باشد. احتمال نشت لوله وجود دارد.

۷- fTOT: این آلارم در حین تنفس با حجم کنترل شده ظاهر  می گردد و علت آن به احتمال زیاد کاهش حجم جاری است. در صورت عدم رفع آن، اتصالات دستگاه ونتیلاتور را برداشته و با نمایندگی مجاز تماس بگیرید.

۸- کم بودن حجم جاری: نشت هوا به علت قطع‌شدن مدار دستگاه ونتیلاتور یا اتصالات نبولایزر، پارگی یا شکاف در سیم‌ها از جمله عوامل ایجاد آن می باشد. از اتصال صحیح دستگاه به بیمار مطمئن شوید. سپس نشت هوا در لوله ورود به نای و سیستم ونتیلاتور را کنترل کنید. .

۹- آپنه: در این آلارم نیاز به تغییر مد دستگاه ونتیلاتور به وضعیتی است که حمایت تنفسی بیشتری از بیمار به عمل می‌آورد.

۱۰- عدم عملکرد دستگاه ونتیلاتور: این آلارم زمانی رخ می‌دهد که سخت افزار شکسته یا نرم افزار دستگاه ونتیلاتور دچار مشکل شده باشد. در این مورد به نمایندگی‌های مجاز دستگاه ونتیلاتور مراجعه کنید.

۱۱- فن: اگر فیلتر فن دستگاه ونتیلاتور مسدود شده باشد یا به خوبی عمل نکند این آلارم رخ می‌دهد. در صورت انسداد فیلتر، آن را تمیز کنید و اگر لازم بود، فیلتر را تعویض کنید.

علاوه بر موارد فوق آلارم‌های دیگری همچون: PVENT ،PCOMP ، باتری غیر قابل استفاده، دم بیش از حد طولانی و … نیز وجود دارد که در این موارد نیز بررسی وضعیت بیمار، یافتن نشتی و در نهایت مراجعه به نمایندگی‌های مجاز پیشنهاد  می گردد.

897as98d74 3 - بررسی دستگاه ونتیلاتور در 15 دقیقه  + کالیبراسیون

نکته مهم در مورد سرویس دستگاه ونتیلاتور

توجه ‌‌به منظور اطمینان از سرویس دهی مناسب و اجتناب از صدمه به دستگاه ونتیلاتور یا فرد کاربر، تنها باید افراد متخصص سرویس دستگاه ونتیلاتور را انجام دهند. ‌برای جلوگیری از خطرات شوک، مطمئن شوید که دستگاه ونتیلاتور خاموش و از پریز برق جدا شده است. ‌بیماران متصل به دستگاه ونتیلاتور باید تحت نظارت پرسنل پزشکی قرار گیرند و در صورت بروز مشکل، با توجه به هشدار مربوط به هر یک از وضعیت‌های ذکر شده، عکس العمل لازم توسط کادر درمان انجام شود.

برای جلوگیری از خطر آتش سوزی، کبریت، سیگار روشن و تمام منابع مشتعل شونده دیگر را (مانند داروهای بیهوشی مشتعل شونده یا گرم کننده) باید از منابع اکسیژن و دستگاه ونتیلاتور دور نگه داشت. از لوله اکسیژن پوسیده، ساییده شده یا آغشته به مواد قابل احتراق مانند: گریس یا روغن استفاده نکنید. در صورت آتش سوزی یا احساس بوی سوختگی، بلافاصله دستگاه ونتیلاتور را از منبع اکسیژن دور کنید. دستگاه ونتیلاتور را به صورت دوره ای بررسی کنید و قطعات فرسوده، معیوب و آلوده را جایگزین و یا تمیز کنید.

897as98d74 4 - بررسی دستگاه ونتیلاتور در 15 دقیقه  + کالیبراسیون

نظافت دستگاه ونتیلاتور

در هنگام تمیز کردن دستگاه ونتیلاتور ، تمامی قسمت‌ها را از دستگاه ونتیلاتور جدا کنید و پس از نظافت آن‌ها را استریل کنید. قطعات دستگاه ونتیلاتور را در محلول آب گرم و صابون بشویید، سپس آن‌ها را خشک کنید. برای ضدعفونی کردن معمولا از Puritan Bennett استفاده  می گردد. به منظور جلوگیری از انتقال آلودگی یا صدمه، جابه جایی فیلترها باید با دقت صورت گیرد. در پایان قطعات دستگاه ونتیلاتور را بازرسی و از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید که قرارگیری طولانی مدت قسمتهای دستگاه در محلول صابون سبب کاهش عمر مفید قطعات، ایجاد لکه یا حتی ترک بر روی آن‌ها  می گردد. بنابراین برای نظافت دستگاه ونتیلاتور دستورالعمل کارخانه سازنده را دنبال کنید.دسته بندی : آشنایی با تجهیزات پزشکی , تازه ها ی سایت , تجهیزات پزشکی , کنترل کیفی و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی
ارسال دیدگاه

تبلیغات
تبلیغات