برای اولین بار در جهان: جراحی ستون فقرات توسط ربات

برای اولین بار در جهان: جراحی ستون فقرات توسط ربات

  • 266 بازدید
  • بدون نظر
  • 22 دی 1395
  • پژمان نجف اوغلی

یک کمپانی سوئیسی به نام “KB Medical” اعلام کرده است برای اولین بار سیستم رباتیکی به نام AQrate با حداقل تهاجم به عمل فیوژن مهره های کمر پرداخته است.

این عمل جراحی در دپارتمان مغز و اعصاب در “HOPITAL DU” اتفاق افتاده و از این ربات استفاده شده است.چاپ سه بعدی جناغ سینه و قفسه سینه از جنس تیتانیوم و جایگذاری آن در بدن بیماریک بیمار در اسپانیا که مبتلا به سارکوم دیواره قفسه سینه بوده است با چندین بار عمل های جراحی پی در پی، استخوان های طبیعی جناغ سینه و قفسه سینه را از بدن وی خارج کرده و چاپ 3D این مجموعه در بدن وی جایگزین شده است.

این ایمپلنت که از جنس تیتانیوم می باشد توسط یک شرکت استرالیایی طراحی شده است و فقط برای بیماران خاص که به چنین بیماری دچار می شوند مورد نیاز می باشد. کمپانی مذکور از CT Scan بیمار استفاده کرده و با کمک جراحان حاذق در این حوزه به بازسازی 3D متناسب با آناتومی بیمار می پردازند سپس برای جایگذاری ایمپلنت درون بدن بیمار، آماده عمل جراحی می شوند، عملا ساخت ایمپلنت قبل از چاپ سه بعدی انجام خواهد شد.

این روش در بیمارستان دانشگاه سالامانکا بر روی بیمار 54 ساله که کمتر از دو هفته بعد مرخص شد، انجام شده است و گزارش ها حاکی از آن است که این بیمار دوران نقاهت را به خوبی پشت سر گذاشته است.

تعویض مفصل شانه چگونه انجام میشود؟

تعویض مفصل شانه یا آرتروپلاستی شانه shoulder arthroplasty نوعی عمل جراحی است که در آن سر استخوان بازو به تنهایی یا همراه با حفره گلنوئید با یک مفصل مصنوعی جایگزین میگردد. عمل جراحی تعویض مفصل شانه به فراوانی اعمال جراحی تعویض مفصل زانو و یا تعویض مفصل ران انجام نمیشود با این حال وقتی تخریب مفصل شانه منجر به درد شدید آن شود این نوع جراحی میتواند در کاهش شدت درد کمک زیادی به بیمار کند.

علت انجام تعویض مفصل شانه چیست؟

وقتی که مفصل شانه به عللی آنقدر خراب میشود که درد و محدودیت ناشی از آن مانع از انجام فعالیت های معمول روزمره شده و تمام درمان های دیگر ناموفق شوند میتوان از عمل جراحی تعویض مفصل شانه به عنوان آخرین حربه استفاده کرد. تخریب مفصل معمولا با آسیب شدید غضروف شروع شده و ممکن است موجب آسیب شدید استخوان هم بشود.
شایع ترین علت آسیب مفصلی که منجر به جراحی تعویض مفصل شانه میشود آرتروز یا ساییدگی مفصلی است. آرتروز مفصل شانه معمولا بدنبال شکستگی های مفصلی ایجاد میشوند. بد جوش خوردن، جوش نخوردن و یا سیاه شدن سر استخوان بازو بدنبال شکستگی میتوانند موجب تسریع در روند آرتروز و ساییدگی مفصل شوند. بعضی دیگر از انواع آرتریت مانند بعضی روماتیسم ها هم میتوانند موجب تخریب شدید مفصل شانه شوند.

مفصل مصنوعی شانه چه اجزایی دارد؟

وقتی فقط سر استخوان بازو خراب باشد میتوان آن را از شانه خارج کرده و بجای آن یک سر فلزی گذاشت. این نوع جراحی را هِمی آرتروپلاستی Hemiarthroplasty میگویند و به سر فلزی مصنوعی که به جای سر طبیعی گذاشته میشود پروتز Prosthesis میگویند.
وقتی که بجز سر استخوان بازو حفره گلنویید هم بشدت خراب شده و آسیب دیده است آن را هم برداشته و یک حفره از جنس نوعی پلاستیک بسیار محکم به جای آن میگذارند. به این نوع جراحی آرتروپلاستی کامل مفصل شانه Total shoulder arthroplasty میگویند.

در هِمی آرتروپلاستی سر فلزی مصنوعی در درون حفره گلنوئید خود بیمار حرکت خواهد کرده و در تعویض مفصل کامل شانه سر فلزی در درون کاسه پلاستیکی حرکت میکند. معمولا نتایج تعویض کامل مفصل شانه از جهت درمان درد بهتر از همی آرتروپلاستی است.
اتصال سر فلزی مصنوعی به تنه استخوان بازو معمولا به توسط یک میله فلزی است که به سر فلزی متصل است. به این میله فلزی دسته یا پایه Stem میگویند. تنه استخوان بازو توخالی است. در واقع این استخوان به شکل یک لوله است و داخل آن به شکل یک کانال است. پزشک جراح با قرار دادن پایه متصل به سر فلزی در درون کانال استخوان بازو در واقع سر مصنوعی را بر روی تنه استخوان بازو محکم میکند.
شکل پایه را طوری درست میکنند که فیت داخل کانال استخوان بازو باشد. با این حال این پایه معمولا به توسط چسب مخصوصی که به آن سیمان استخوانی bone cement میگویند به داخل تنه محکم میشود. اتصال کاسه پلاستیکی به استخوان کتف یا اسکاپولا هم معمولا با استفاده از سیمان استخوانی انجام میپذیرد.
گاهی اوقات برای اتصال اجزاء مفصل مصنوعی شانه به استخوان بدن از سیمان استفاده نمیشود. انواعی از مفاصل مصنوعی که با سیمان به استخوان بدن چسبانده میشوند را مفاصل مصنوعی سیمانی میگویند و به انواعی که اتصال را بدون سیمان انجام میدهند مفاصل غیر سیمانی uncemented artificial joint میگویند.
در مفاصل مصنوعی غیر سیمانی سطح فلز را با تکنیک های پیشرفته ای متخلخل میسازند. این تخلخل موجب میشود تا سلول های استخوان رشد کرده و به داخل حفرات متخلخل سطح فلز رفته و در نتیجه یک اتصال محکم در بین استخوان و فلز ایجاد شود.