انکوباتور(Incubator)-انکوباتور آزمایشگاهی-اطلاعات جامع در مورد انکوباتور-کنترل کیفی و کالیبراسیون انکوباتور

تازه ها

» آشنایی با تجهیزات پزشکی » انکوباتور(Incubator)

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۰۶ - ۱۷:۴۴

انکوباتور(Incubator)

نوزادانی که به هر دلیلی زودتر از موعود به دنیا می آیند توانایی تنفس گاز اتمسفر را ندارند و بنابراین به محیط شبیه ساز رحم مادرشان نیاز دارند تا اندام های آن ها با جو و اتمسفر زمین سازگاری پیدا کند. دستگاهی که این کار را انجام میدهد انکوباتور نامیده می شود.

انکوباتور(Incubator)

در این پست سایت دانشجویان مهندسی پزشکی قصد معرفی کامل انکوباتور را داریم با ما همراه باشید

انکوباتور به چه معنی است؟

گرما را حفظ کردن/ روی تخم خوابیدن=Incubate                               دستگاهی که گرما را حفظ می‌کند/ نگه می‌دارد= Incubator

نوزادانی که به هر دلیلی زودتر از موعود به دنیا می آیند توانایی تنفس گاز اتمسفر را ندارند و بنابراین به محیط شبیه ساز رحم مادرشان نیاز دارند تا اندام های آن ها با جو و اتمسفر زمین سازگاری پیدا کند. دستگاهی که این کار را انجام میدهد انکوباتور نامیده می شود.

انکوباتور یکی دیگر از تجهیزات پزشکی است که بسیار حساس و پرکاربرد می باشد. انکوباتور وسیله ای است که شرایطی مشابه رحم مادر را برای نوزادانی که هنوز نیاز دارند تا در شرایط بدن مادر قرار داشته باشند را فراهم می کند. انکوباتور بسیار حساس است و باید دمایی نزدیک به بدن مادر را تهیه کند. از این جهت حساس است که اگر سنسورهای دمای دستگاه خراب شود دما همچنان بالا می رود و نوزاد میسوزد. همین موضوع برای رطوبت، اکسیژن و… نیز صادق است

فیزیولوژی دستگاه انکوباتور

دمای درونی بدن انسان باید در ۳۷ درجه سانتی‌گراد نگه داشته شود. هنگامی که این دما خیلی زیاد و یا خیلی کم می‌شود، ممکن است اعضای بدن آسیب دیده و بیمار شوند یا حتی مرگ اتفاق بیفتد. نوزادان نارس (نوزادانی که زودتر از موعد مقرر به دنیا می‌ایند)، سیستم عصبی تکامل‌نیافته داشته و همچنین به علت کمبود انرژی قادر به تنظیم دمای درونی بدنشان نخواهند بود. بنابراین نیاز است تا از دمای بدنشان به وسیله انکوباتور محافظت شود.
ما فقط می‌توانیم به نوزادان کوچک، مقدار کمی غذا برای رشدشان برسانیم. هدف این است که آنها همه انرژیشان را به جای نگه داشتن دمای بدنشان، صرف رشدشان کنند. بنابراین بعضی مواقع با استفاده از انکوباتور به رشد نوزادان کمک می‌شود.

نحوه عملکرد دستگاه انکوباتور

تشکی که نوزاد در آن خوابانده می‌شود به طور کامل با یک سایبان پلاستیکی شفاف از اطراف پوشانده می‌شود. دمای درون انکوباتور به وسیله یک المنت گرمایی (هیتر) در زیر تشک افزایش پیدا می‌کند. در نزدیک هیتر، موتوری بریا کنترل فن تعبیه شده تا هوای تازه را از فیلتر (صافی) گرفته و آن را برای گرم نمودن هوا به قبل از هیتر هدایت نماید. هوا از طریق شکاف‌های موجود، در داخل فضای بالای تشک داخل انکوباتور جریان پیدا می‌کند و به چرخش درمی‌اید. دمای هوای موجود به وسیله سنسورهای دمایی داخل دستگاه مانیتور شده و با فرمان کنترلی که به هیتر می‌رسد، تنظیم می‌گردد. انکوباتور همچنین دمای پوست نوزاد را نیز با یک پروب دمایی پوستی که بر روی پوست نوزاد قرار می‌گیرد، مانیتور می‌کند. اپراتور همچنین می‌تواند انکوباتور را برای کنترل هوا و یا کنترل دمای پوست نوزاد (حالت سروکنترل) تنظیم کند (servo control mode). اکسیژن اضافی توسط یک اتصال اینلت اکسیژن (Inlet Connection) به داخل فرستاده شده و در آنجا با هوای تازه خارج شده از فیلتر (صافی) ترکیب می‌شود. رطوبت با استفاده از یک حمام آب (رطوبت‌سازی پسیو) و یا با چکاندن آب بر روی یک المنت گرمایی (رطوبت‌سازی اکتیو) قابل افزایش است. از نوزاد توسط درب‌های ارتباطی مخصوص پرستاری می‌گردد.

واحدهای اندازه‌گیری

دما: درجه سانتی‌گراد
حجم گاز ورودی نهایی: لیتر در دقیقه L/min
رطوبت نسبی: درصد %
غلظت اکسیژن: درصد %
مقادیر نوعی (Typical):
دمای هوا: ۳۲ تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد
دمای پوست نوزاد: ۳۴ تا ۳۶ درجه سانتی‌گراد
مقدار حجم گاز ورودی نهایی: ۳۵ لیتر در دقیقه
رطوبت‌ نسبی: ۵۰ تا ۱۰۰ درصد (۱۰۰%-۵۰)

ایرادهای معمول دستگاه انکوباتور

بیشتر آسیب‌ها و مرگ کودکانی که در انکوباتور اتفاق می‌افتد، در اختلال در کارکرد ترموستات و گرم شدن بیش از اندازه محفظه که باعث عملکرد نادرست بدن کودک می‌شود. بعضی از نقایص طراحی ممکن است باعث ایجاد آتش‌سوزی یا شوک الکتریک در سیستم شود.
در صورتی که سنسور دما تماس درستی با پوست کودک نداشته باشد، دمای خوانده شده کمتر از دمای واقعی خواهد بود و در نتیجه گرمای بیشتری توسط دستگاه انکوباتور تولید شده که باعث ایجاد گرمای بیشتر از حد در محفظه و ایجاد مشکلات ناشی از آن می‌شود. از طرف دیگر، اتصال محکم سنسور نیز باعث ایجاد حساسیت و آسیب پوستی نوزاد می‌شود. در نتیجه لازم است که دمای کودک مرتب توسط کاربر چک شود. مقدار زیاد اکسیژن باعث ایجاد مسمومیت، ایجاد بافت فیبری در پست عدسی چشم که در بزرگسالان باعث جدا شدن شبکیه می‌شود، می‌گردد.
در نتیجه لازم است که مقدار اکسیژن مدام کنترل گردد. انکوباتور دستگاهی است که نویز صوتی زیادی تولید می‌کند که بر روی قدرت شنوایی نوزاد تأثیر منفی دارد. شدت این نویز در بعضی موارد به ۹۰ تا ۱۰۰ دسی‌بل نیز می‌رسد. در صورتی که حداکثر شدت مجاز بر طبق استانداردهای تجهیزات پزشکی، ۶۰ دسی‌بل است.
درهای دستگاه انکوباتور لازم است به گونه‌ای طراحی شود که حرکت نوزاد و دست و پا زدن او باعث باز شدن در نشود. در صورت باز شدن در، امکان افتادن نوزاد و آسیب‌ جدی به وی وجود دارد.
در انکوباتورهای قدیمی از دماسنج جیوه‌ای استفاده می‌شده است و هنوز هم در بعضی از مراکز از این سیستم‌ها استفاده می‌شود. در هنگام تمیز کردن دستگاه انکوباتور ، امکان ترک خوردن یا شکستن دماسنج وجود دارد. در این صورت بخار جیوه وارد دستگاه می‌شود که سمی و برای نوزاد خصوصاً آنهایی که به مدت طولانی در انکوباتور قرار می‌گیرند، بسیار خطرناک است.

ملاحظات خرید دستگاه انکوباتور

قیمت دستگاه انکوباتور بسته به لوازم جنبی همراه آن، متفاوت است. در سیستم‌های پیشرفته طراحی به‌گونه‌ای صورت گرفته است که کمترین افت دما در هنگام باز وبسته شدن در وجود داشته باشد و امکان تنظیم ارتفاع به صورت خودکار دارد.
در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‌توانند قرارداد نگهداری و سرویس را با فروشنده یا شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات مورد نظر امضا کنند.
خرید خدمت این اطمینان را به وجود می‌آورد که نگهداری پیشگیرانه به موقع انجام می‌پذیرد. قبل از قطعی کردن خرید و بسته شدن قرارداد لازم است تکلیف این موضوع به درستی روشن شود.
پارامترهایی که در هنگام خرید دستگاه انکوباتور باید به آنها توجه شود، عبارت است از:
ـــ تاییدیه FDA، گواهینامه CE
ـــ متحرک بودن یا نبودن
ـــ محدوده کنترل دما (هوای محفظه و سطح پوست)
ـــ نمایشگر دمای هوای محفظه و پوست
ـــ آلارم‌ها
ـــ ترموستات جایگزین در صورت نقص در ترموستات اصلی
ـــ کنترل اکسیژن
ـــ کنترل رطوبت
ـــ وجود سیستم فتوتراپی
ـــ سطح حداکثر نویز صوتی
ـــ نوع باتری
ـــ ابعاد و وزن دستگاه انکوباتور
ـــ شکل و مشخصات دیواره‌ها و درها
ـــ مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه انکوباتور

انکوباتور نوزاد - انکوباتور(Incubator)

شرکت‌های سازنده انکوباتور:

Air Shields, Airborne Life Support Systems, Atom Medical, Bio MS, Drager, Fanem, Gigante, Ginevri, Magma, Medicor, Mediprema, Medix, Ohmeda, Parker, Phonenix Medical, Guido Rayos, TSE

 

انکوباتور چگونه کار می‌کند؟

انکوباتور نوزاد با نوزاد در حال درمان - انکوباتور(Incubator)

تشکی که نوزاد در آن خوابانده می‌شود به طور کامل با یک سایبان پلاستیکی شفاف از اطراف پوشانده می‌شود. دمای درون انکوباتور به وسیله یک المنت گرمایی (هیتر) در زیر تشک افزایش پیدا می‌کند. در نزدیک هیتر، موتوری بریا کنترل فن تعبیه شده تا هوای تازه را از فیلتر (صافی) گرفته و آن را برای گرم نمودن هوا به قبل از هیتر هدایت نماید. هوا از طریق شکاف‌های موجود، در داخل فضای بالای تشک داخل انکوباتور جریان پیدا می‌کند و به چرخش درمی‌آید. دمای هوای موجود به وسیله سنسورهای دمایی داخل دستگاه مانیتور شده و با فرمان کنترلی که به هیتر می‌رسد، تنظیم می‌شود. انکوباتور همچنین دمای پوست نوزاد را نیز با یک پروب دمایی پوستی که بر روی پوست نوزاد قرار می‌گیرد، مانیتور می‌کند. اپراتور همچنین می‌تواند انکوباتور را برای کنترل هوا یا کنترل دمای پوست نوزاد (حالت سروکنترل) تنظیم کند (servo control mode). اکسیژن اضافی توسط یک اتصال اینلت اکسیژن (Inlet Connection) به داخل فرستاده و در آنجا با هوای تازه خارج شده از فیلتر (صافی) ترکیب می‌شود. رطوبت با استفاده از یک حمام آب (رطوبت‌سازی پسیو) و یا با چکاندن آب بر روی یک المنت گرمایی (رطوبت‌سازی اکتیو) قابل افزایش است. از نوزاد توسط درب‌های ارتباطی مخصوص پرستاری می‌شود.

www.BMEcenter.ir 5 - انکوباتور(Incubator)

 

اجزاء دستگاه:

اجزای یک انکوباتور - انکوباتور(Incubator)

بسته به نوع دستگاه ، ممکن است دستگاهی چند مورد از اجزاء زیر را نداشته باشد و یا اینکه اجزائء اضافی دیگری هم داشته باشد )

۱-   محفظه نگهداری نمونه ها : یک محیط بسته است که تا حد امکان باید از لحاظ دما و ورود و خروج گازها در حد کنترل شده ای از بیرون آن جدا شده باشد .

۲-   سیستم کنترل دما : این سیستم دمای داخل انکوباتور را در حد مورد نیاز نمونه ها ثابت نگه می دارد . برای این منظور از یک سری سنسوربرای نمونه برداری از دمای داخل محفظه استفاده می شود . همچنین تامین حرارت مورد نیاز به عهده تعدادی المنت خواهد بود . کنترل دما نیز از طریق استفاده از ترموکوپلهای معمولی و یا سیستم های مبتنی بر میکرو کنترلرها و plc انجام می پذیرد .

۳-   سیستم کنترل رطوبت : این سیستم رطوبت داخل انکوباتور را در حد مورد نیاز نمونه ها ثابت نگه می دارد . برای این منظور از یک سری سنسور برای نمونه برداری ازرطوبت داخل محفظه استفاده می شود . همچنین تامین رطوبت مورد نیاز به عهده مخزن آب و سطستم گرمایش انکوباتور خواهد بود.

۴-   سیستم کنترل گازها : این سیستم ترکیب گازهای داخل انکوباتور را در حد مورد نیاز نمونه ها ثابت نگه می دارد . برای این منظور از یک سری سنسوربرای نمونه برداری از ترکیب گاز داخل محفظه استفاده می شود . همچنین تامین گازهای مورد نیاز به عهده مخازن خارجی خواهد بود . کنترل ترکیب گازها نیز از طریق استفاده از سیستم های مبتنی بر میکرو کنترلرها و plc انجام می پذیرد .

۵-   سیستم آلارم : با توجه به مقادیر تعیین شده برای هر یک از فاکتور ها ، در صورت تجاوز هر یک از آنها از مقادیر مجاز ، این رویداد را بوسیله آلارم مناسب گزارش می دهد .

۶-   سیستم ثبات : این سیستم به اپراتور دستگاه این امکان را می دهد تا مشخصه مورد نظر را به صورت مداوم ثبت وتغییرات آن را کنترل نماید .

نحوه عملکرد و عیب یابی انکوباتورها 

یکی از سیستمهای موجود در کلیه انکوباتورها سیستم گرمایش و کنترل دمای انکو باتور می باشد . این سیستم از قسمتهای زیر تشکیل شده است :

۱- منبع تغذیه : منبع تغذیه این سیستم عموما یک منبع تغذیه ۲۲۰ ولت شهری با آمپر بالا برای تغذیه المنتهای دستگاه و یک منبع تغذیه جهت تغذیه برد های دیجیتال کنترلر می باشد که بسته به نوع مدار می تواند ولتاژ کاری متنوعی داشته باشد .

۲- المنت : یک یا چند المنت وظیفه ایجاد حرارت لازم برای فراهم آوردن محیط با دمای مناسب را به عهده دارند . اگر اشکالی در نحوه تامین گرمای سیستم وجود داشته باشد باید این قسمت چک شود . نحوه تست المنتها هم به این صورت است که ابتدا دو سر آنها را از منبع تغذیه جدا نموده و سپس بوسیله اهم متر میزان مقاومت آنها را می سنجیم . مقاومت المنتها کم می باشد و در صورت داشتن مقاومت کم المنت سالم است .

۳- سیستم کنترل دما : این سیستم وظیفه کنترل دمای داخل انکوباتور را بوسیله فرمان دادن به المنتها به عهده دارد . نحوه تست این سیستم به این نحو است که ابتدا سیستم را برای ایجاد دمای معینی تنظیم نموده و سپس بوسیله یک دماسنج دمای داخل انکوباتور را کنترل می نماییم .

ایرادهای معمول

ایراد های معمول انکوباتور - انکوباتور(Incubator)

بیشتر آسیب‌ها و مرگ کودکانی که در انکوباتور اتفاق می‌افتد، در اختلال در کارکرد ترموستات و گرم شدن بیش از اندازه محفظه که باعث عملکرد نادرست بدن کودک می‌شود. بعضی از نقایص طراحی ممکن است باعث ایجاد آتش‌سوزی یا شوک الکتریک در سیستم شود.

در صورتی که سنسور دما تماس درستی با پوست کودک نداشته باشد، دمای خوانده شده کمتر از دمای واقعی خواهد بود و در نتیجه گرمای بیشتری توسط دستگاه تولید شده که باعث ایجاد گرمای بیشتر از حد در محفظه و ایجاد مشکلات ناشی از آن می‌شود. از طرف دیگر، اتصال محکم سنسور نیز باعث ایجاد حساسیت و آسیب پوستی نوزاد می‌شود. در نتیجه لازم است که دمای کودک مرتب توسط کاربر چک شود. مقدار زیاد اکسیژن باعث ایجاد مسمومیت، ایجاد بافت فیبری در پشت عدسی چشم که در بزرگسالان باعث جدا شدن شبکیه می‌شود، می‌گردد.

در نتیجه لازم است که مقدار اکسیژن مدام کنترل شود. انکوباتور دستگاهی است که نویز صوتی زیادی تولید می‌کند که بر روی قدرت شنوایی نوزاد تأثیر منفی دارد. شدت این نویز در بعضی موارد به ۹۰ تا ۱۰۰ دسی‌بل نیز می‌رسد. در صورتی که حداکثر شدت مجاز بر طبق استانداردهای تجهیزات پزشکی، ۶۰ دسی‌بل است.

درهای دستگاه لازم است به گونه‌ای طراحی شود که حرکت نوزاد و دست و پا زدن او باعث باز شدن در نشود. در صورت باز شدن در، امکان افتادن نوزاد و آسیب‌ جدی به وی وجود دارد.

در انکوباتورهای قدیمی از دماسنج جیوه‌ای استفاده می‌شده است و هنوز هم در بعضی از مراکز از این سیستم‌ها استفاده می‌شود. در هنگام تمیز کردن دستگاه، امکان ترک خوردن یا شکستن دماسنج وجود دارد. در این صورت بخار جیوه وارد دستگاه می‌شود که سمی و برای نوزاد خصوصاً آنهایی که به مدت طولانی در انکوباتور قرار می‌گیرند، بسیار خطرناک است.

 

دستی به سر و روی انکوباتور بکشید

 

دستی به رو انکوباتور بکشید - انکوباتور(Incubator)


از حدود یک قرن پیش تاکنون پزشکان و کارشناسان به مواردی چون تغذیه مناسب، حفظ درجه حرارت طبیعی بدن و اجتناب از تماس با عفونت و کمک در زمان تولد و توجه به برقراری تنفس اهمیت ویژه داده و در رأس این اقدامات دریافتند، که گرم نگهداشتن نوزاد و حفظ و نگهداری درجه حرارت بدن از مهم‌ترین اقداماتی است، که از مرگ و میر و ناتوانی نوزادان به شدت می‌کاهد.
انکوباتورهای نوزاد و انکوباتورهای پرتابل محیطی گرم برای کمک به نوزاد در حفظ دمای بدن فراهم می‌کنند، در ضمن قادر به مرطوب‌سازی و افزودن اکسیژن به هوای داخل هستند.

انکوباتور در شیرخوارگاه‌ها- آمبولانس‌ها- انتقالات اورژانسی و هواپیمای انتقال اضطراری ‏NICU‏ و اتاق‌های زایمان به کار می‌رود، در رده‌بندی تجهیزات ‏High risk‏ قرار دارد و نیاز به مراقبت و نگهداری ویژه‌ای دارد.
معمولاً پارامترهایی نظیر دسترسی آسان به نوزاد- کوتاه بودن زمان گرم شدن دستگاه- پایا بودن دمای دستگاه- عدم وجود اختلاف دما در نقاط مختلف انکوباتور- مجهز بودن به سیستم فتوتراپی- مجهز بودن به انواع سنسورهای اکسیژن- حرارت- قابلیت شیب تشک- ترشح و ورود آب- نوع نمایشگر و تعداد آلارم‌ها و حد آستانه تحریک آنها، نوع ترموستات، قدرت هیتر- کنترلر ورودی اکسیژن سیستم چرخش‌ها و ایزوله بودن در برابر صدا- سایز و وزن و انطباق با استانداردها از جمله پارامترهای مورد نظر یک کارشناس تجهیزات پزشکی و نیز یک کاربر دستگاه انکوباتور در انتخاب دستگاه است.
انجام کالیبراسیون بر روی دستگاه نیز از ضروری‌ترین کارها در بیمارستان‌ها و مراکز است، که متأسفانه علی‌رغم فرهنگ‌سازی‌های انجام شده در اکثر مراکز درمانی، اجرا نمی‌شود.
لازم به ذکر است، که در بسیاری از کشورهای پیشرفته علاوه بر انجام کالیبراسیون دوره‌ای تجهیزات پزشکی در هنگام تحویل دستگاه نیز قبل از استفاده کاربر عملیات کالیبراسیون روی دستگاه جهت بررسی دقت دستگاه و تست صحت مندرجات فنی دستگاه و خروجی دستگاه انجام می‌شود.

مشکلات گزارش شده

انکوباتور نمی‌تواند سبب حذف موانع فیزیکی یا روحی بین مادر و نوزاد شود و حتی در برخی موارد استفاده از تشک آبی حرارتی ‏Heated-Water filled Mattress‏ که متشکل از چهار قسمت زیر است، توصیه می‌شود.
۱- سیستم دیجیتال کنترل حرارت (بین ۳۸-۳۵ درجه سانتی‌گراد) همراه با آلارم اخطاری
۲- پد حرارتی مخصوص با ولتاژ پایین
۳- تشک حاوی ۵/۴ لیتر آب
۴- آشیانه کودک قابل تغییر با جثه نوزاد
کاستی‌ و نقص موجود در طراحی باعث آتش‌سوزی و خطر شوک الکتریکی شده است، در برخی موارد باعث مرگ یا جراحت نوزادان به علت خرابی ترموستات انکوباتورها می‌شود، که گاهی این نقص باعث ایجاد دمای بیش از حد انکوباتورها شده است.
گزارشاتی نیز مبنی بر خرابی ترموستات که باعث گرمای بیش از حد نوزاد و آتش‌سوزی شده وجود داشته است. امروزه در طراحی‌ها، سیستم کنترلی مجزا جهت جلوگیری از دمای بیش از حد محفظه در نظر گرفته می‌شود.
از دیگر مشکلات گزارش شده عدم اتصال صحیح است، سنسور پوست مخصوصاً در حالت ‏Servo‏ (هنگامی که در دستگاه معیار تنظیم حرارت را حسگر پوستی انتخاب می‌شود) چنانچه سنسور پوستی تماس مناسبی با بدن نوزاد پیدا نکند، اطلاعات دریافتی غلط ارسال شده و پیغام پایین بودن دما نمایش داده می‌شود و سیستم کنترلی به دلیل خواندن نادرست باعث اعمال گرمای بیشتر توسط دستگاه می‌شود.
در برخی موارد فیکس کردن و چسباندن بیش از حد سنسورهای پوستی باعث آزردگی و ایجاد خراش پوستی در نوزادان می‌شود. در نتیجه در دستگاه‌های مجهز به سنسور پوستی چک دوره‌ای اتصال مناسب سنسورها به بدن نوزاد از مهم‌ترین توصیه‌ها به اپراتورها است.
در بسیاری موارد گزارشاتی در خصوص تغییرات درجه حرارت محیط داخل انکوباتور به دلایل مختلف مانند باز و بسته شدن درب و عایق‌بندی نادرست موجود است، که برای جبران آن از دستکش‌های ویژه‌ای طراحی شده بر درهای دایره‌ای کوچک که تا حد زیاد از نفوذ خارجی هوا جلوگیری می‌کند، استفاده می‌شود.
صدای نفوذی و یا تولید شده در داخل انکوباتور می‌تواند روی شنوایی نوزاد تأثیر گذاشته و از جمله مشکلات در طراحی نادرست انکوباتورها محسوب می‌شود.
نقص عملیاتی در انکوباتورهای سیار بیشتر شامل نقص یا خرابی باطری و طراحی‌های نادرست است که منجر به شوک الکتریکی می‌شود.
‏Hypoxia، ‏hyperoxia‏  ناشی کنترل نامناسب اکسیژن وارد شده به داخل انکوباتور است، که منجر به بیش ازحد یا کمتر از حد نرمال رسیدن اکسیژن در بافت بدن) می‌شود و به تبع آن عوارض ناهنجاری در نوزادان ایجاد می‌کند.
مسدود شدن یا نصب نادرست فیلترها می‌تواند غلظت اکسیژن را به سطحی بالاتر از سطح ایمنی برساند.

نکاتی در خصوص استفاده و نگهداری از انکوباتورها

* هر ۶ ماه یک بار جهت بالا بردن عمر مفید دستگاه و دقت اندازه‌گیری بهتر است، دستگاه توسط نمایندگی‌های مجاز کالیبره شود.
* مهم‌ترین مسأله در مراقبت از نوزادان نارس شستشوی دست‌ها قبل از لمس و تماس با نوزاد است، تا از انتقال آلودگی و عفونت به نوزادان جلوگیری شود.
* محل قرار دادن دستگاه باید به گونه‌ای باشد، که زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرد.‏
* دستگاه در مجاورت وسایل برودتی یا گرمایشی قرار نگیرد.
* برای هر دستگاه از پریز جداگانه استفاده شود و دو شاخه و کابل برق و پریزها از لحاظ سلامت ظاهری بررسی شود و در تست جریان نشتی بدنه لازم است، دقت شود (اندازه‌گیری مقاومت که میزان آن از ۵/۱۰ اهم بالاتر نرود.)‏
* باید از چرخش و کشش کابل جلوگیری شود و همچنین توسط یک اهم‌متر از کارکرد، صحیح کابل اطمینان حاصل شود. ‏
* حسگرهای دمای بدن نوزاد نباید در هنگام کار دستگاه بیرون از محفظه قرار گیرند.‏
* باید از آب مقطر برای پر کردن محفظه آب استفاده شود و جهت جلوگیری از رشد میکروارگانیسم‌ها در مخزن آب روزانه آب داخل را تعویض و پاکسازی شود.
* فیلترها باید مرتباً بر حسب دستورالعمل سازنده تعویض شوند و زمان نصب فیلتر جدید حتماً یادداشت شود.
* توسط خاموش و روشن کردن دستگاه و ثبت دما، فاصله زمانی و حداکثر زمان گرم شدن دستگاه تست شود.‏
* دمای هوای میانی هود و مقادیر خوانده شده دماسنج هود در ناحیه کنترل دما می‌توانند ۱ درجه سانتی‌گراد با هم اختلاف داشته باشد.
* جهت راه‌اندازی دستگاه در هنگام قطع فیوز هیچ‌گاه نباید فیوز اتصال کرد و باید بررسی شود، که فیوز محافظ استفاده شده از نظر ولتاژ و جریان با آنچه در مشخصه فنی دستگاه ذکر شده مطابقت دارد یا خیر.‏
* در انکوباتورهای پرتابل باید دقت شود، هنگام اتصال به شارژ قطب مثبت و منفی رعایت شود. شرایط فیزیکی باتری‌ها و شارژ آنها و طول عمر باتری و اتصال‌های باتری عملکرد و آلارم‌های قطع برق باید بازرسی شوند.‏
* جلوگیری از اتلاف گرمایی و استفاده از دریچه‌های دایره‌ای شکل تا حد امکان به جای باز و بسته کردن درب اتاقک. ‏
* به  طور کلی در انکوباتورها به علت اختلف فاحش دمای محیط و دمای انکوباتور اتلاف گرمایی زیادی از طریق دیواره‌های انکوباتور صورت می‌گیرد، که میزان آن حدود نیمی از گرمای اتلافی بدن نوزاد است. به همین دلیل در برخی از دستگاه‌ها از شیلر پلاستیکی که به دور نوزاد پیچیده می‌شود، برای جلوگیری از اتلاف دمای نوزاد داخل انکوباتور استفاده می‌شود و نیز در برخی دیگر از با دو جداره کردن دیواره سعی در کاهش اتلاف گرمایی تشعشعی دارند. ‏
* در زمان جابه‌جایی سینی و طلق‌ها باید مراقب حسگرها بود.
* باید توسط یک وسیله گرم‌کننده خارجی (مثل سشوار) دمای داخل محفظه کم و زیاد کرده و سنسورها و آلارم‌ها تست شوند.
* چنانچه موقعیت تشک قابل تنظیم است، سهولت حرکت و ایمنی آن باید بررسی شود. از تمیزی تشک اطمینان حاصل شود و چنانچه از انکوباتور در مجاورت گازهای بیهوشی قابل اشتغال استفاده شود، از یک روپوش تشک رسانا استفاده شود.‏
* چنانچه لازم باشد، چند انکوباتور مجزا به پروب‌های بیمار مورد سنجش قرار گیرند، بهتر است از سیمولاتور پروب بیمار برای سنجش دقت نمایشگرهای کنترل حرارت به طور هم زمان استفاده شود.‏
لازم به ذکر است، نشانگر دمای پروب بیمار دمای حمام آب در ناحیه کنترل دما می‌توانند تا ۳/۰ درجه سانتی‌گراد با هم اختلاف داشته باشد. ‏

نکاتی در خصوص پاکسازی انکوباتور

* نباید از موادی چون الکل- اتر دتول- فرمل و هیبتان برای نظافت دستگاه استفاده شود.
* تمیز کردن سینی- تمیز کردن زیر سینی کف- طلق بیرونی- تشکچه (پارگی تشکچه باعث انتقال آلودگی می‌شود) در هر نوبت استفاده از دستگاه انجام گیرد.
* استفاده از دستمال مجزا در تمیز کردن دستگاه برای جلوگیری از انتقال آلودگی.
* دو دریچه دیافراگمی که در محل ورود دست است، در صورت آستین‌دار بودن باید از نظر پارگی یا داشتن سوراخ بررسی شوند، چرا که این مسأله عملکرد کل سیستم را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
* تمام مجراهای اکسیژن از لحاظ تمیز بودن و اینکه هیچ گونه جسم خارجی درون آنها وجود ندارد باید مورد آزمایش قرار گیرد.‏

فتوتراپی

درمان با استفاده از نور = ‏Phototherapy

      چراغ فتوتراپی نوری را به پوست نوزاد می تاباند که دارای طول موج و شدت خاصی است. این دستگاه برای درمان زردی (یرقان) یا افزایش بیلی روبین استفاده می شود.
هنگام تجزیه گلبول های قرمز خون ماده شیمیایی بیلی روبین تولید می شود. به طور معمول بیلی روبین در کبد تجزیه و از کلیه دفع می شود. گاهی کبد نوزاد به علت تخریب گویچه های قرمز از ۷ به ۵ میلیون در متر مکعب یا عدم تجانس ‏RH‏ خون مادر و نوزاد توانایی تجزیه سریع آن را نداشته و در خون تجمع می یابد. بیلی روبین در پوست، سفیدی چشم و غشای مخاطی (مثلا داخل دهان) رسوب می کند. معمولا زردی در یک تا دو هفته از بین می رود و نیاز به درمان خاصی ندارد. مقداری بیلی روبین در خون عادی است ولی افزایش بیش از حد بیلی روبین (‏hyperbilirubinia‏) سبب آسیب به سیستم عصبی مانند آسیب به مغز و از بین رفتن شنوایی می شود.

فتوتراپی نوزاد به همراه انکوباتور - انکوباتور(Incubator)

در طول فتوتراپی پوست بچه در معرض نور آبی (‏nm‏ ۵- ۴۲) قرار می گیرد. ‏
انواع فتوتراپی
* نوع رایج که دارای دو سری لامپ با دوترانس است و معمولا در بالای انکوباتور استفاده می شود.‏
* intensive phototherapy‏ که بشکل سفینه بوده و برای تابش بیشتر استفاده می شود و دارای یک ترانس برای هر دو لامپ است.‏
* نوع قابل حمل و متمرکز شونده که اجازه استفاده در هر مکانی را داده و قابلیت متمرکز کردن نور در نقطه لازم را داراست‏.‏

انواع انکوباتور و انکوباتور آزمایشگاهی

انکوباتورهای آزمایشگاهی دستگاه هایی هستند که دما، رطوبت و دیگر شرایط محیطی را برای نگهداری و کشت نمونه های آزمایشگاهی کنترل می کنند. این انکوباتورها محفظه‌های بسته و ایزوله‌ای هستند که تا حد امکان از لحاظ دما و ورود و خروج گازها از بیرون آن جدا شده اند، انکوباتورها هیتر قابل تنظیمی دارند که می‌توانند از طریق المنت هایی دمای آن را به ۶۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد نیز بالا ببرند. با استفاده از سنسورهایی دمایی، دمای داخل انکوباتور سنجیده شده و سیستم کنترل دمای موجود در آن از طریق ترموکوپل‌های معمولی یا سیستم های مبتنی بر میکرو کنترلرها و plc، دمای داخل آن را در حد تعیین شده ثابت نگه می‌دارد.

 

انکوباتور آزمایشگاهیپ - انکوباتور(Incubator)

 

برخی انکوباتورها قابلیت پایین آوردن دما را نیز دارند (مانند یخچال) برخی دیگر نیز قادر به کنترل رطوبت یا سطح ۲CO هستند. با استفاده از سیستم کنترل رطوبت، رطوبت انکوباتور در حد مورد نیاز نمونه ها ثابت نگه داشته می شود. بدین منظور از سنسورهایی برای نمونه برداری از رطوبت داخل محفظه استفاده می شود . همچنین تامین رطوبت مـورد نـیـاز تـوسـط مـخـزن آب و سـیـسـتم گرمایش انـکـوبـاتـور انجام خواهد شد. گازهای موجود در انکوباتور نیز که از مخازن خارجی تامین می شود، توسط سنسورهای مخصوصی سنجیده شده و از طـریـق سـیـسـتـم هـای plc و میکروکنترلرها کنترل مــی‌شـود. فـاکـتـورهـای مـذکـور در صـورتـی کـه از مقدار تعیین شده تجاوز کنند، توسط آلارمی (بسته به نوع دستگاه) به کاربر اطلاع داده می شود. اکثر انکوباتورها مجهز به تایمر هستند. انواع مختلفی از انکوباتور
وجود دارد که برخی از آن ها مشخصه ها و قابلیت های ویژه ای چون سرعت (shake) قابل تنظیم، مانیتورینگ پارامترها و قابلیت برنامه ریزی برای تنظیم دما و رطوبت در مقادیر مختلف برای فـاصـله های زمانی گوناگون را دارند. کلیه اعمال گفته شده به صورت الکترونیکی انجام می شوند.
ســال هــای زیــادی از انـکــوبــاتــورهــا در مــراکــز جـــوجـــه‌کــشـــی بــه مـنـظــور تـهـیــه شــرایـطــی بــرای نـگـهـداری و پـرورش تـخـم مـرغ هـا، یـا مـراقبت از نـوزادان نارس یا بیمار استفاده می شد. اما کاربرد جـدیـد و مهم این دستگاه تدارک محیطی مناسب بـرای کـشـت و دسـتـکاری میکرواورگانیسم ها به منظور انجام معالجات و تحقیقات پزشکی است. اولین انکوباتورها در چین و مصر باستان استفاده می شد، که متشکل از اتاقی بود که توسط آتش گرم مـی شـد و تـخم مرغ های تازه را تا روز از تخم در آمدن جوجه ها در آن نگهداری می کردند، بدین تـرتـیـب مـرغ هـا آزاد بـودنـد تا دوباره تخم گذاری کـنند. پس از آن از کوره های چوبی و چراغ های الـکـلـی بـرای گـرم کردن انکوباتورهااستفاده شد. امـروزه انـکـوبـاتـورهـای جـوجـه کـشـی سالن های بزرگی هستند که گرمایش آن ها الکتریکی بوده و از این طریق دمایی بین ۵/۳۷ تا ۸/۳۷ درجه سانتیگراد تامین می شود. همچنین این انکوباتورها فن هایی دارند که هوای گرم را روی تخم مرغ ها به جریان می اندازند. برای جلوگیری از تبخیر آب از سطح تخم مرغ ها، رطوبت این سالن ها حدود ۶۰ درصد نـگـه داشـتـه می شود. همچنین دائما هوای تازه از بـیـرون بـه داخـل مـحـفـظـه پـمـپ مـی شـود تا سطح اکسیژن ۲۱ درصد نگه داشته شود. ‌
در طــی قـرن نـوزده مـیـلادی، پـزشـکـان آغـاز بـه استفاده از انکوباتور برای نگهداری و نجات جان نوزادانی کردند که در بارداری زیر ۳۷ هفته به دنیا آمـده بـودنـد (بارداری بهینه ۴۰ هفته است.) اولین انـکـوباتور نوزاد در سال ۱۸۸۴ در پاریس با چراغ نـفـتـی گرم می شد. در سال ۱۹۳۳ Julius H. Hess آمـریـکـایی اولین انکوباتور نوزاد را که به صورت الکتریکی گرم می شد طراحی کرد. انکوباتورهای نوزاد امروزی شامل تخت هایی هستند که نوزاد به راحتی روی آن خوابانده می‌شود. معمولا پوشش انـکـوبـاتـور شـفـاف اسـت تـا پـرسـنـل پـزشکی مدام بتوانند نوزاد را تحت نظر داشتهباشند. در بسیاری انـکـوبـاتـورهـا نـیـز دریـچـه‌هـایـی در دیواره دستگاه وجـــود دارد کـــه از داخـــل دســتــکـــش هـــای بــلـنــد لاستیکی به آن متصل شده و به پرستار امکان این را می دهد که بدون باز کردن انکوباتور بچه را جا به جا کند. دمای داخلی این انکوباتورها بین ۳۱ تا ۳۲ درجــه ســانـتــی‌گــراد نـگــه داشـتـه مـی شـود. هـوا بـا گذشتن از فیلتر (HEPA‌) تصفیه شده با راندمان بالا کـه باعث تمیز و مرطوب شدن آن می شود، وارد محفظه می شود. اکسیژن نیز بسته به نوع نیاز نوزاد و تشخیص پزشک، با درصدی معین با هوا مخلوط می شود. انکوباتورها در بخش های نوزادان برای مراقبت از نوزادان نارس استفاده می شود و اغلب مـجـهـز بـه دسـتـگاه‌های الکترونیکی دیگری برای مـانـیتورینگ پارامترهایی چون دمای بدن و میزان اکسیژن موجود در خون نوزاد هستند. ‌

انـکوباتورهای آزمایشگاهی برای اولین بار در قـرن بـیـسـتـم بـوجود آمدند و پزشکان دریافتند که مـــی‌تـــوان از آن هـــا بـــرای شــنــاســایــی پــاتــوژن هــا (باکتری‌های مسبب بیماری) در مایعات بدن بیمار و تشخیص صحیح تر اختلالات استفاده کرد. پس از گرفتن نمونه از بدن بیمار، آن را به ظرف کوچکی که مخصوص کشت میکروب است یا محفظه ایاسـتــریــل مـنـتـقــل کــرده و داخــل انـکــوبــاتــور قــرار می‌دهند. برای تسریع رشد پاتوژن ها، هوای داخل محفظه مرطوب بوده و دمای آن تا رسیدن به دمای بدن (۳۷ درجه سلسیوس) گرم می شود. همچنین مقداری دی اکسید کربن یا نیتروژن نیز جهت رشد سلول ها اضافه می شود. در چنین محیط آماده ای، میکروارگانیسم ها تکثیر شده و شناسایی راحت تر صورت می گیرد.
دیگر کاربرد انکوباتورها کشت بافت است، که مـحـقـقـان بـخـشی از بافت حیوان یا گیاهی را جدا می‌کنند و در انکوباتور قرار داده و متعاقبا رشد آن را مانیتور می کنند. دمای داخلی انکوباتور متناسب بـا دمـای مـوجـودی کـه ایـن بـافـت از آن جدا شده، تـنـظـیــم مــی شــود. مـشــاهــده رفـتــار ایــن بــافــت در انـکـوبـاتـور، بـیـنـش وسـیـعـی از عـملکرد و واکنش سلول های خاص در اختیار محققان قرار می دهد. به طور مثال با کمک همین روش رفتار سلول های ســـرطــانــی را مـطــالـعــه کــردنــد و هـمـچـنـیــن بــرای بیماری‌هایی چون فلج اطفال، آنفولانزا و سرخک واکـســن درســت کــردنـد. در کـل کـشـت بـافـت بـه پژوهشگران امکان ریشه یابی اختلالات ناشی از کمبود آنزیم خاصی را فراهم کرد. ‌

انـکـوبـاتـورهـا در مـهـنـدسـی ژنـتـیـک نـیـز کاربرد گسترده ای دارند. با مطالعه کشت بافت ها و تکثیر آن ها، دانشمندان به مواد ژنتیکی زیادی که اغلب از منابع DNA گسسته به دست آمده بود برای ساخت ارگانیسم های مختلف دست پیدا کردند. از جمله کاربرد های آن می توان به استفاده در بانک اسپرم، هـمـزاد سـازی و اصـلاح مـشـکـلات نـژادی اشـاره کرد. امروزه پیشرفت های زیادی در علم ژنتیک با اسـتـفـاده از هـمـیـن دسـتگاه مشاهده شده است که بـرای مـثـال مـی تـوان بـه سـاخـت انـسـولـین و دیگر پــروتـئـیــن هــای حـیــاتــی بـیــولــوژیــک اشــاره کــرد. مـهـندسی ژنتیک مواد مغذی بسیاری از میوه ها و سـبـزیـجـات را بـهـبـود بخشیده و مقاومت در برابر بـسـیـاری بـیـماری ها را نیز افزایش داده است. این مــوارد هـمــه در زمـیـنــه بـیــوتـکـنــولــوژی اســت کــه انکوباتور زمینه ساز تمامی آن ها بوده است.
انـکـوبـاتـورهـا بـا فـر هـای آزمـایـشـگـاهی )oven( تـفاوت دارند. چرا که حداکثر دمای تولید شده با انکوباتورها ۱۰۰ درجه سانتی گراد است و این در حـالـی اسـت کـه فـرهـای آزمایشگاهی توانایی بالا بـردن دمـا تـا ۳۰۰ درجـه و حـتـی در بـرخـی فرهای خاص تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد را نیز دارند. ‌
جـــدار داخــلـــی انــکـــوبـــاتـــورهـــا مـمـکــن اســت آلـومـیـنـیـومی یا استیل ضد زنگ باشند، که امروزه پـوشـشاسـتـیـل بـیـشـتـر اسـتـفـاده می شود، چرا که علاوه بر نظافت آسان، اکسید و خورده نمی شوند. تـبـادل حـرارت در انـکـوبـاتـورها به دو شیوه انجام می‌شود در برخی دستگاه ها این کار با استفاده از فن انجام می شود، گردش هوایی که فن در کابینت انکوباتور ایجاد می کند برای یکسان کردن حرارت به خصوص در انکوباتورهای بزرگ بسیار مناسب است. اما در صورتی که کاربر نخواهد نمونه هایش خـشـــک شــونــد (در اصـطــلاح بـپــرد) بــرای تـبــادل حرارت از همرفت گرانشی استفاده می شود. البته بـایـد تـوجـه داشـت که در دماهای پایین این روش مـناسب تر است، چراکه موتور فن حرارت ایجاد کرده و دمای محیط را بالا می برد. ‌
کـنترل و نمایش در انکوباتورها نیز به دو شیوه آنالوگ و دیجیتال انجام می شود. در کنترل آنالوگ از صفحه مدرجی استفاده می شود و برای نمایش واقـعـی دمـا نـیـاز بـه تـرمـومـتـر اسـت. کـنـتـرل نـیـز به صـورت هـیـدرو اسـتاتیک انجام می شود و امکان جهش دما به حدی بالاتر از حد تعیین شده وجود دارد. در انـکـوبـاتـورهای دیجیتالی، مقادیر دما در LCD دیجیتالی نمایش داده شده و کنترل آن نیز به صـورت دیـجـیـتـال و تـوسـط مـیـکـروپـروسـسـور یـا کنترلر PID انجام می شود. بدیهی است که دقت در انکوباتورهای دیجیتالی بیشتر بوده و امکان بروز Overshoot دما خیلی کمتر از انواع آنالوگ است. بـرخـی از انواع انکوباتورها دارای واسط ۲۳۲RS ‌هستند که می‌توان بدین وسیله آن ها را به کامپیوتر نیز وصل کرد. ‌

انـکـوبـاتـورهـای آزمـایـشـگـاهـی انـواع مـخـتـلفی دارند، که در ادامه اشاره ای به آن ها شده است:

۱-انکوباتورهای استاندارد

انـکـوباتورهایی که دمای داخلی آن ها از دمای محیط شروع شده و قابلیت گرم کردن تا ۸۰ درجه بالاتر از دمای محیط را دارند.

۲-انکوباتورهای خنک کننده

انکوباتورهایی که برای تامین دمایی پایین تر از دمای محیط به کار می روند.

۳-انکوباتورهای مرطوب ‌

انـکـوباتورهایی که علاوه بر کنترل دما قابلیت کنترل رطوبت محفظه داخلی را نیز دارند. رطوبت مـورد نـیـاز تـوسـط مـخـزن آب و سـیـسـتم گرمایش انـکـوبـاتور تامین می شود. کنترل دقیق رطوبت با واحـدهـایی انجام می شوند که به جای استفاده از گـرمـایـش مستقیم، توسط سیستم خنک کننده ای رطوبت اضافی را کاهش می دهند.

۴-انکوباتورهای دی اکسید کربن

کـاربـرد ایـن انـکـوبـاتـورهـا در مـوارد بـیولوژیک اسـت و عـلاوه بـر کـنـتـرل دمـا بـرای تـامـین درصد خاصی از دی اکسید کربن (مثلا ۵)% داخل محفظه انـکـوبـاتـور بـه کـار گـرفـتـه مـی شـونـد. گـاز ۲CO از سـیـلـنــدر گــازی کــه حــاوی ایــن گـاز اسـت تـامـیـن مـی‌شـود. غـلـطـت ۲CO یـا با سنسورهای رسانای گــرمــایــی(TCD‌) یـا بـا سـنـسـور هـای مـادون قـرمـز (infra-red) مـانـیـتـور مـی شود. سنسورهای مادون قـرمـز از سـنـسـورهای TCD گرانقیمت تر هستند. برخی کاربران به رطوبت بسیار بالا درون محفظه نیاز دارند، که آن را با استفاده از حمام های آبی و تبخیر مداوم آب فراهم می سازند.
در برخی از این انکوباتورها امکانات اضافی نیز گذاشته شده است. به عنوان نمونه : فیلترهایی به نام فیلتر HEPA هوا یا فیلتر HEPA ورودی گاز، سطح داخـلـی پـوشـیـده شـده از مـس جـهت کاهش رشد باگ، کنترل گازهای دیگر مانند نیتروژن و اکسیژن، در داخلی شیشه ای، امکان استریلیزاسیون مثلا با لامـپ فـرابـنـفـش(ultra-violet)، اسـتـریـلـیـزاسـیون هوای مرطوب ۹۰ درجه یا استریلیزاسیون با دمای بالای ۱۸۰درجه، تعویض خودکار شیشه ۲CO و …
بهترین انواع انکوباتورهای ۲CO آن ها هستند کــه مـحـفـظــه داخـلــی انـکـوبـاتـور بـه قـسـمـت هـای کوچک تر با درب های مجزا تقسیم شده اند که در صـورت وجـود آلـودگـی در یـک قـسـمـت بـه سـایر قسمت ها انتقال داده نمی شود. همچنین بهتر است ایـــن نـــوع دســتــگــاه مـجـهــز بــه سـیـسـتــم خــودکــار استریلیزاسیون باشد. ضمنا دو ورودی گاز ۲CO از دو سیلندر داشته باشد تا در هنگام تمام شدن یک سـیـلندر از دیگری استفاده شود. سنسور ۲CO در انـکـوبـاتـورهـای کـشـت سـلـولـی بـا مـیـزان رطوبت رابـطــه عـکــس دارد، پــایـیـن آمـدن رطـوبـت بـاعـث بالارفتن میزان گاز ۲CO در دستگاه می شود. باید ایـن سنسور مرتبا با الکل ۷۰ درصد یا ایزوپروپیل الکل تمیز شود.

۵-انکوباتورهای ارتعاشی

علاوه بر کنترل دمای محفظه، قابلیت تکان دادن فلاسک ها به صورت اوربیتالی یا دایره ای را دارد. ایـن انـکـوباتورها در انواع دیواری یا ایستاده روی زمین موجود هستند و اکثرا قابلیت خنک‌کنندگی در دمایی پایین تر از دمای محیط را دارند. ‌

۶-انکوباتورهای Hybridization

انـکـوبـاتـورهـایـی کـه مـجـهز به میله های گردان هـسـتند تا شیشه های هیبریدیزاسیون با سایزهای مختلف را نگه داشته و آن ها را با سرعت تعیین شده بچرخاند تا هیبریدیزاسیون محتویات آن ها فعال شــــود. انـــواع مــخــتــلـــف ایـــن دســتــگـــاه هـــا دارای شیکرهای متحرک و طبقات متعدد هستند.

۷-انکوباتورهای واکسی

ایـن انـکـوبـاتـورها در علم بافت شناسی کاربرد دارد و ماکزیمم دمای تولید شده در داخل آن ها ۱۰۰ درجـــه ســـانــتـیـگــراد اســت. مـحـفـظــه داخـلــی ایــن دستگاه ها پوششی از استیل ضد زنگ دارد و اکثرا دارای محفظه ای دو جداره هستند.

۸-انکوباتورهای استریل کننده

امـکـــان اســتــفـــاده بـــه عــنـــوان انــکــوبــاتــورهــای اسـتـانـدارد را دارنـد یـا مـی توان در دمای بالا برای استریل کردن ابزارها و وسایل از آن ها استفاده کرد.

مراحل ساخت انکوباتورها

سه گروه اصلی از مواد مورد نیاز برای ساخت یک انکوباتور عبارتند از: ورق فلزی از استیل ضد زنگ با ضخامتی در حدود ۰۵/۰ تا ۱ سانتیمتر. از این جـهــت اسـتـیــل ضــد زنــگ پـیـشـنـهـاد داده شـده کـه احـتـمـال خوردگی و زنگ زدگی در مجاورت دو عامل موثر گرما و رطوبت، در این ماده بسیار پایین اسـت. دومـیـن گروه از مواد مورد نیاز عبارتند از : اقلامی چون پیچ، مهره، عایق بندی، فن ها و موارد گـونـاگـونـی کـه بـرای مـونـتـاژ انـکـوباتورنیاز است. سومین گروه از مواد لازم، پکیج های الکترونیک اسـت، کـه پـیچیدگی آن ها بستگی به نوع کارکرد مورد انتظار دارد. برخی پکیج ها ممکن است تنها یک سوییچ روشن و خاموش ساده با کنترل دمای آنالوگ باشد و در برخی دیگر ممکن است مجهز به جدیدترین تکنولوژی میکرو پروسسوری باشند تا بتوان آن ها را برنامه ریزی کرد. ‌
انـکـوبـاتـورهـا نـیز همانند یخچال ها، بر حسب حجم محفظه طبق بندی می شوند. که حجم آن ها ممکن است از ۵/۱تا ۳ سانتی متر مکعب شروع شود یا به بزرگی ۵/۵ تا ۱۰ مترمکعب باشد. از ورقه‌های فلزی برای ساخت دو باکس استفاده می شود. یک محفظه داخلی و یک محفظه دیگری که آن را در بر مـــی‌‌گـیــرد. در صــورتــی کــه مـحـفـظــه بــه صــورت الـکـتـریـکـی گـرم مـی شـود آن را ایـزولـه کـرده و در صورتی که با گرمای آب گرم می شود، دور چمبر را آبـدان مـنـاسـبـی مـی پـوشـانـنـد. بـرای جـلـوگیری از آلـودگـی و اجـتـنـاب از رشـد قـارچ یـا باکتری، باید مـحـفـظـه را کـامـلا سـربـسـتـه و مـحـکم کرد تا حتی نسبت به هوا هم غیر قابل نفوذ باشند. برای اینکه دانـشـمـنـدان بـدون تـمـاس با مواد کشت داده شده بتوانند آن ها را مشاهده کنند، شیشه ای در جلوی آن قرار داده می شود. دور شیشه نیز دربی استیل و کاملا ایزوله قرار می‌گیرد.
بـرای گرم کردن محفظه داخل انکوباتور از دو منبع می توان استفاده کرد، هیترهای الکتریکی که از فن برای انتشار گرما استفاده می کنند یا از آبدان داغ. اکثرا در انکوباتورها محفظه داخلی مجهز به هیتر الکتریکی است که روی دیواره داخلی نصب شـده و بـا صـفـحـه مـشـبـک مـحافظی پوشانده شده است. دقیقا زیر هیتر دیواری، فنی نصب شده است که موتور آن به سمت دیواره و پره های آن به سمت داخـل چـمـبر است. اما در برخی مدل های دیگر، بـــرای گـــرم کــردن مـحـفـظــه، فــاصـلــه بـیــن دیــواره دوجداره را انباشته از آب داغ می کنند. هیترهای خشک دیواری مزایای زیادی نسبت به آبدان داغ دارنـد. اول ایـنـکـه دمای داخل چمبر را به سرعت مــی‌تــوان تـغـیـیــر داد. ضـمـنـا واحـدهـای گـرمـایـش الـکـتـریـکـی بـه صـورت گـرمایی گند زدایی نیز می شـوند. چرا که این هیترهای دیواری نه تنها درون مـحـفـظـه را بـا سـرعـت بالا گرم می کنند، بلکه می تـوانـنـد دمـای آن را نـیـز بـسیار بالاتر برند. از دیگر معایب آبدان ها نشتی بسیار بالاتر آن ها نسبت به هیتر های الکتریکی است.
رطوبت مورد نیاز در انکوباتور توسط یک جام مـسی کوچک که حاوی مقداری آب تصفیه شده است، تامین می شود. بخار تولید شده توسط یک دریـچـه کـنـتـرلـی وارد مـحـفـظـه می شود. همچنین مـمـکـن اسـت انـکـوبـاتور نیاز به نور داخلی داشته بــــاشــــد. بــــدیــــن مــنــظــــور مـــی تـــوان لامـــپ هـــای فـلـورسـانـسی یا UV درون محفظه نصب کرد. در انـکــوبــاتــورهــای پـیـشــرفـتــه تـر، بـرای تـنـظـیـم دمـا، رطـوبـت، نـور، تهویه، و دیگر امکانات انکوباتور، صـفـحـه کـنـتـرلـی بـر روی دیـواره خارجی دستگاه تعبیه شده است. اما در انکوباتورهای ساده به جای ایـن صـفـحـه تـنها یک کلید روشن و خاموش قرار دارد. درون محفظه یک ترموستات یا ترموکوپل نیز قرار می دهند تا بدون مشکل دما از خارج انکوباتور قابل رویت و تنظیم باشد.

نگاهی به خط تولید انکوباتور

پس از مراحل طراحی در کارخانه عمل ساختن انکوباتور با برش، خمش و آماده سازی ورق های فلزی آغاز می شود. در مرحله بعد قطعات کابینت انکوباتور روی هم سوار و مونتاژ می شود. مرحله بـعـد رنگ آمیزی انکوباتور است، که جداره های خارجی توسط رنگ پودری باردار الکترواستاتیک رنگ می شود. در این مرحله لازم است که کمی بار الـکـتریکی اعمال شود تا ذرات پودر که دارای بار مثبت هستند را جذب کند. لازم به ذکر است بدنه داخلی محفظه هرگز رنگ آمیزی نمی شود. پس از ایـنـکـه اسـپری کردن رنگ به پایان رسید، نمونه را درون فر می گذارند تا ذرات پودری ذوب شده و به هم بچسبند و به موجب آن سطحی براق و یکدست حاصل شود. مرحله بعد ایزوله کردن یا آب بندی چـمـبـر اسـت. پـس از کامل شدن کابینت دستگاه، بخش صفحه کنترلی اسمبل می شود. مطابق نقشه فنی و پرینت الکتریکی، فیوزها، سوییچ ها، ترمینال‌ها و سیم ها در جای به خصوص نصب می شوند. در نـهـایـت سـیـم های آمده از صفحه کنترلی به واحد کنترل (سوییچ خاموش/ روشن یا میکروپروسسور) و بـخـش هـای الـکـتـریـکـی (مـوتـور فن، چراغ ها و هیترها) می رود. پس از اتمام نصب سخت افزاری نوبت به تمیز کردن و تست بخش ها می رسد و در صـــورت وجـــود مــشــکــلـــی، رفــع عـیــب صــورت می‌گیرد. پس از بسته بندی، دستگاه برای ارسال به مـصـرف کـنـنـده آماده می شود. تست استانداردی بـرای کـنـتـرل کـیـفیت انکوباتور، که از جانب کلیه تولید کنند گان پذیرفته شده باشد وجود ندارد.
برخی از تولید کنندگان در بعضی کشور ها ملزم به داشتن گواهی نامه(UL (Underwriters Laboratory هـسـتـنــد، ولـی ایـن اسـتـانـدارد فـقـط مـربـوط بـه بخش‌های الکترو مکانیک دستگاه می شود.

نکاتی برای کار با انکوباتور

هـنـگام کار با انکوباتورها باید نکاتی را مد نظر قـرار داد. سـطحی که انکوباتور قرار داده می شود بـایـد صـاف و تـراز بـاشـد و تا حد امکان نزدیک به هودهای کشت سلولی یا هودهای میکروبی قرار گیرند. دمای مناسب برای محیطی که انکوباتور در آن قـرار دارد حدود ۳۰ درجه سانتیگراد است، از قرار دادن انکوباتور در جای مرطوب و خیلی گرم پرهیز شود چراکه این شرایط برای رشد باکتری ها بسیار مناسب است. باید از قرار دادن انکوباتور در نـــزدیـــک درهـــای اصــلــی یــا جــریــانــات هــوائــی و هواکش‌ها خود داری شود. از گذاشتن مواد فرار یا قـــابـــل اشــتــعــال (اتــر،بـنــزیــن، الـکــل ، پــروپــان) در انـکـوبـاتور پرهیز شود. کشت سلول یا پلیت های باکتری ها با فاصله از یکدیگر قرار گیرند تا جریان هـوا بـه خـوبی صورت گیرد، درصورت کم بودن فاصله ظروف، تعدیل دما و گاز ۲CO در بین آن ها به خـوبـی صـورت نـمی گیرد. برای پر کردن محفظه آب باید از آب تقطیر شده یا خالص استفاده کرد. بـهـتــر اســت بــرای جـلـوگـیـری از رشـد قـارچ هـا و کـپــک‌هــا در آب داخــل انـکــوبــاتـور، مـقـدار کـمـی سولفات مس یا ساولون ریخته شود. تعویض به موقع ظرف آب داخل دستگاه، در انکوباتور های کـشـت سـلـولـی بـسـیـار ضـروری است. برای تمیز کـردن انـکـوبـاتـور بـهـتـریـن مـاده الـکـل ۷۰ % اسـت. هـنـگـام تـمـیـز کـردن از ریـخـتـن آب، یـا اسـتـفاده از محلول سدیم کلراید یا محلول های هالوژن دار که بـاعـث خـوردگـی رنـگ مـی شـوند یا محلول های قـلـیـائـی یـا اسـیـدی قـوی خـودداری کـنـیـد. هـنـگـام استفاده از الکل برای تمیز کردن داخل انکوباتور به ویژه اگر انکوباتور با درجه حرارت های بالا تمیز شود باید دقت بالایی داشت چراکه در این شرایط الکل تبخیر شده و تمام فضای داخل انکوباتور را فــرا مــی‌گـیــرد و امـکـان خـطـر انـفـجـار وجـود دارد بـنـابـرایـن بـاید تمام الکل باقی مانده به خوبی پاک شود. برای برداشتن فلاسک های کشت سلول و پلیت باکتری ها حتما از دستکش‌های لاتکس ضد عـفـــونـــی شـــده اسـتـفــاده شــود. در صــورت دیــدن آلـودگـی در فـلاسـک هـای کـشـت بـلافـاصله تمام کـشـت‌هـا را خـارج کـرده و داخـل انـکـوبـاتـور ا بـه خوبی با الکل ۷۰ % ضد عفونی کرد، می توان برای اسـتریل کردن قفسه‌ها آن ها را در داخل فورقرار داد. قـفـسـه هـا و دیـواره های دستگاه همواره باید خـشـک بـاشـد و از بـاز مـانـدن درب دسـتـگـاه برای مـدت طـولانـی پرهیز شود چراکه در این صورت رطـوبـت مـوجود در انکوباتور به صورت قطرات آب در آمده و محیط مناسبی برای رشد باکتری ها، قارچ ها و مخمرها ایجاد می شود.

 ————————————————————————————————————————————————————————————————————-
دسته بندی : آشنایی با تجهیزات پزشکی , تازه های مهندسی پزشکی , تجهیزات پزشکی , تجهیزات عمومی
ارسال دیدگاه

سازمان غذا و داروسازمان غذا و داروتبلیغات