آندوسکوپی(Endoscope)

تازه ها

» آشنایی با تجهیزات پزشکی » آندوسکوپی(Endoscope)

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۱۸ - ۹:۳۶

آندوسکوپی(Endoscope)

کلمه آندوسکوپ از دو کلمه یونانی به معنای درون و دیدن تشکیل شده است . عبارت‌ ‌آندوسکوپی به معنای استفاده از تجهیزات برای معاینه درون ارگان های حفره مانند بدن‌ ‌به صورت دیداری است‌.‌

آندوسکوپی(Endoscope)

مفاهیم پایه
نام لاتین:
Endoscope 

Endo : درون
Scope : دیدن
کلمه آندوسکوپ از دو کلمه یونانی به معنای درون و دیدن تشکیل شده است . عبارت‌ ‌آندوسکوپی به معنای استفاده از تجهیزات برای معاینه درون ارگان های حفره مانند بدن‌ ‌به صورت دیداری است‌.‌

bme91.ir asd54a65sd - آندوسکوپی(Endoscope)
فیزیولوژی
در علم پزشکی از دیر باز تمایل و رغبت برای دیدن اجزای درون بدن عاملی بوده است تا بدان وسیله بتوان به بیماران کمک کرد. در کنار جراحی باز ، این روش معاینه و‌ ‌جراحی با کمترین تهاجم به بدن ، روشی ظریف ، استادانه و ماهرانه البته با کمترین‌ ‌مشکل برای بیمار محسوب می شود.
در این روش امکان دستیابی به درون ، از طریق حفرات و سوراخ های بدن انسان امکان پذیر شده است. به منظور تشخیص بهتر و دقیق تر بیماری های مرتبط با دیسک کمر ،  بیماری های مری ، معده، اثنی عشر و انحرافات و گرفتگی‌های بینی و … از آندوسکوپی استفاده می شود.
چگونه کار می کند؟
اصول کار آندوسکوپی استفاده از یک آینه و نور بازتابیده ‌است. آندوسکوپ های اولیه فقط از چند آینه و عدسی ساخته شده بودند اما از ۳۰ سال پیش، آن‌ها‌ ‌جای خود را به دستگاه‌های حاوی فیبرنوری دادند که با استفاده از آن‌ها، تصاویر بسیار‌ ‌واضح و روشنی از درون بدن به دست می‌آید. آندوسکوپ‌های امروزی، بسیار پیشرفته بوده و‌ ‌بنابراین دارای قیمت زیادی هستند. آن‌ها دارای دوربین های ویدیویی بوده  و تصاویر را می توان به طور مستقیم از یک مانیتور (تلویزیون) مشاهده کرد. این‌ ‌آندوسکوپ‌ها همچنین دارای لوله‌هایی برای ساکشن یا کشیدن مایع درون معده به خارج، فرستادن هوا به داخل معده و بادکردن آن و عبور دادن وسایل خاصی برای نمونه برداری‌  یا بیوپسی نیز هستند. 

ویدیو آندوسکوپ
انتقال الکترونی تصاویر گرفته شده از بدن به یک واحد پردازشگر ویدئویی ، پیشرفت تکنولوژیک جدیدی در علم آندوسکوپی به شمار می رود . امروزه در اکثر اعمال جراحی آندوسکوپی از ویدئو و دوربین های عکاسی برای دیدن وثبت عمل استفاده می‌شود ، در این گونه سیستم ها در عین اینکه می توان اجزای داخلی بدن را به شکل تصاویر رنگی در حین انجام عمل آندوسکوپی مشاهده کرد، این تصاویر قابلیت ضبط و ذخیره شدن داشته ، در موقع لزوم می توان آن‌ها را باز خوانی کرد .متخصصان آندوسکوپی، با دیدن تصاویر رنگی فیزیولوژیک گرفته شده ، از بدن ، می توانند  به وجود انواع مختلف بیماری ها و همچنین لخته ها در عضو مورد نظر پیببرند و شرایط پاتولوژیک بسیاری را ارزیابی کنند . نظیر بررسی میزان خون رسانی به بافت ها و مخاط‌های مختلف و تشخیص بافت های غیر طبیعی که در زیر این مخاط ها فرا گرفته نظیر تومور های زیر پرده مخاطی . مزیت اصلی استفاده از آندوسکوپ ویدئویی آن است که این سیستم ها  توانایی  به تصویر کشیدن اجزای داخلی بدن  را دارند ، به گونه ای که امکان تماشای تصویر ، همزمان به وسیله تمامی افراد تیم جراحی امکان پذیر باشد بدون آنکه رزولوشن تصویر پایین بیاید.

bme91.ir a56s4d56 - آندوسکوپی(Endoscope)

bme91.ir a56s4d56 - آندوسکوپی(Endoscope)کاربردهای تجهیزات آندوسکوپی در پزشکی

آندوسکوپ ها به شکل بسیار گسترده ای در تمامی زمینه های علوم پزشکی کاربرد داشته و امروزه بخصوص در اورولوژی ، جراحی های نورولوژیک و هیستروسکوپیک قابلیت های زیادی از خود نشان می دهند .
در جراحی های آندوسکوپیک یا همان MIS Procedures ( minimally invasive surgery) در عین اینکه تغییر شکل غیر طبیعی بافت های بدن بسیار کم دیده می شود ، بهبودب بیمار نیز در مدت زمان کوتاهی نسبت به Open surgical prosedures صورت می گیرد و از این جهت آندوسکوپی روش روش بسیار کم ضرر برای بیمار می باشد و آسیب بسیار کمی متوجه بیمار می باشد .
اطلاعات تشخیصی حاصل بغایت ارزشمند است زیرا به ارائه شواهد روشن و مستقیمی می انجامد ، مثلاً زخم های روده ، انسدادها ، تومور های خوش خیم و بد خیم ، بیماریهایی چون سیروز کبد و غیره را می توان مستقیماً مطالعه کرد . همچنین بیوپسی ( نمونه برداری از بافت ) ، استفاده از الکترودهای مخصوص سوزاندن وبند آوردن خونریزی و با وسایل خارج سازنده برای بیرون آوردن اجسام خارجی از اعمال معمولی در آندوسکوپی به شمار می رود .دسته بندی : آشنایی با تجهیزات پزشکی , تازه های مهندسی پزشکی , تجهیزات پزشکی
ارسال دیدگاه

سازمان غذا و داروسازمان غذا و داروتبلیغات