آشنایی با PET-CT | دانشجویان مهندسی پزشکی ایران

تازه ها

» پزشکی هسته ای » آشنایی با PET-CT

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۱۰ - ۹:۱۰

آشنایی با PET-CT

آشنایی با PET-CT تکنولوژی PET-CT ساخت شرکت زیمنس دو تکنولوژی بزرگ پت و سی تی اسکن را با هم ترکیب کرده تا بتواند اطلاعات لازم را در زمینهء عملکرد سلولهای سرطانی بدن را دست آورد.  دربسیار ی از مواقع پزشکان با سی تی اسکن و یا ام آر آی و آزمایشهای دیگر توان تشخیص سرطان […]

آشنایی با PET-CT

تکنولوژی PET-CT ساخت شرکت زیمنس دو تکنولوژی بزرگ پت و سی تی اسکن را با هم ترکیب کرده تا بتواند اطلاعات لازم را در زمینهء عملکرد سلولهای سرطانی بدن را دست آورد.  دربسیار ی از مواقع پزشکان با سی تی اسکن و یا ام آر آی و آزمایشهای دیگر توان تشخیص سرطان در بدن بیمار را ندارند اما با ادغام این دو اسکن ، پزشکان میتواند اطلاعات کاملی را در مورد محل, انداره, نحوه رشد و وسعت سرطان به دست آورند.

 

پت چیست؟

تکنیک تصویر برداری مدرن که در تشخیص زودهنگام و درمان بسیاری از بیماریها به ویژه سرطان کاربرد دارد. این روش  عملکرد سلولی بدن را با دقت تصویر می کند.

پت-سی‌تی (PET-CT) تلفیقی است از فناوری مقطع‌نگاری رایانه‌ای و مقطع‌نگاری با نشر پوزیترون. سیستم‌های پت-سی‌تی به طور همزمان تصاویر کارکردی و کالبد شناختی از بیمار اخذ می‌کنند. بنابراین، می‌توان از هر دو دستگاه به صورت پیاپی در یک جلسه تصویربرداری از بیمار تصاویری تهیه کرد و آن‌ها را در یک تصویر روی هم سوار کرد

سیستمهای پت-سی تی اول بار توسط دیوید تاونسند (David Townsend) که در آن زمان در دانشگاه ژنو اقامت داشت، و نیز رونالد نات (Ronald Nutt) از شرکت CPS Innovations در شهر ناکسویل، تنسی پایه ریزی شدند. در سال ۱۹۹۸ نخستین سیستم آزمایشی برای ارزیابی بالینی توسط انستیتو ملی سرطان ایالات متحده آمریکا و در مرکز درمانی دانشگاه پیتسبورگ نصب گردید. در سال ۲۰۰۱ نخستین سیستم پت-سی تی وارد بازار گردید و سه سال بعد چیزی حدود ۴۰۰ دستگاه در سرتاسر جهان نصب گردیده شد. این سیستمها به حدی رایج شده اند که امروزه پت اسکن تنها دیگر مورد استفاده قرار نمیگیرد بلکه بصورت ممزوج با سی تی (بصورت هایبریدی) ساخته و فروخته میشوند.سیستم‌های پت-سی‌تی به طور همزمان تصاویر کارکردی و کالبدشناختی از بیمار اخذ می‌کنند. بنابراین، می‌توان از هر دو دستگاه به صورت پیاپی در یک جلسه تصویربرداری از بیمار تصاویری تهیه کرد و آن‌ها را در یک تصویر روی هم سوار کرد (co-registered). تصویربرداری کارکردی توسط PET ، که توزیع مکانی متابولیک یا فعالیت‌های بیوشیمیایی در بدن را استخراج می‌کند، می‌تواند با دقت خوبی تنظیم شوند و با تصاویر کالبدشناسی بدست آمده از اسکن CT همبستگی پیدا کنند. حال بازسای تصاویر به صورت دو و سه بعدی می‌تواند از طریق موارد مربوط به کارهای نرم آفزاری و پیش پردازش‌ها و هم چنین سیستم کنترلی مورد استفاده بدست آید. PET-CT با افزودن دقت مکان کالبدشناسی به تصاویر کارکردی، باعث تحول انقلابی در بسیاری از جنبه‌های تشخیصی پزشکی شده‌است. به عنوان مثال، سرطان شناسی، تصمیم‌گیری در جراحی، پرتو درمانی و شناسایی مراحل سرطان تحت تاثیر امکانات فراهم شده توسط PET-CT رشد سریعی داشته‌اند، تا بدانجا که بسیاری از فرآیندهای تصویربرداری و مراکز آن‌ها به تدریج دستگاههای قدیمی PET را با PET-CT جایگزین کرده‌اند. با وجود اینکه دستگاههای ترکیبی هزینه قابل توجهی دارند، از مزیت فراهم ساختن عملکرد هر دو در حین بررسی و تصویربرداری برخوردار است، در واقع این به معنی برخورداری از امکانات دو دستگاه در یک دستگاه است. تنها مانع انتشار گسترده‌تر PET-CT دشواری و هزینه تولید و انتقال رادیوداروهای مورد استفاده برای تصویربرداری PET است، که دارای عمرکوتاهی هستند (به عنوان مثال، نیمه عمر ماده رادیواکتیو فلور-۱۸ که برای دنبال کردن متابولیسم گلوکز استفاده می‌شود –با استفاده ازfluorodeoxyglucose– تنها دو ساعت است) تولید این رادیوایزوتوپ نیاز به یک شتاب دهنده حلقوی بسیار گران قیمت و هم چنین خط تولید رادیو داروها دارد.

 

تصویربرداری کارکردی توسط PET ، که توزیع مکانی متابولیک یا فعالیت‌های بیوشیمیایی در بدن را استخراج می‌کند، می‌تواند با دقت خوبی تنظیم شوند و با تصاویر کالبدشناسی بدست آمده از اسکن CT همبستگی پیدا کنند. حال بازسازی تصاویر به صورت دو و سه بعدی می‌تواند از طریق موارد مربوط به کارهای نرم افزاری و پیش پردازش‌ها و هم چنین سیستم کنترلی مورد استفاده بدست آید. PET-CT با افزودن دقت مکان کالبدشناسی به تصاویر کارکردی، باعث تحول انقلابی در بسیاری از جنبه‌های تشخیصی پزشکی شده است. به عنوان مثال:

  • سرطان شناسی
  • تصمیم‌گیری در جراحی
  • پرتو درمانی
  • شناسایی مراحل سرطان

تحت تأثیر امکانات فراهم شده توسط PET-CT رشد سریعی داشته‌اند، تا بدان جا که بسیاری از فرآیندهای تصویربرداری و مراکز آن‌ها به تدریج دستگاه‌های قدیمی‌PET را با PET-CT جایگزین کرده‌اند

تفاوت HD-PET/CT و PET/CT در چیست؟

با HD-PET تصویر کاملاً متفاوت خواهد بود.

یکنواختی تصویر HD – رزولوشن یکنواخت در سراسر زمینه نمایش.

تصاویری صاف، با وضوح و تفکیک پذیری بالا را تصور کنید. HD-PET برای شبیه سازی جزئیات، وضوحی یکنواخت و تقریباً بدون اعوجاج حتی در گوشه‌های میدان دید ارائه می‌دهد.

رزولوشن تصویر HD – نمایش ریزترین ضایعات حتی در مکان‌هایی که به سختی می‌توان دید.

تصاویری با تفکیک پذیری ۲ میلی‌متر در سراسر FOV، امکان ارائه بهتر جزییات برای شناسایی ریزترین ضایعات را می‌دهد. در مناطقی مانند غدد لنفاوی، مدیاستن، شکم، سر و گردن، مخچه و سایر قسمت‌هایی که قبلاً نمی‌شد به راحتی دید.

کنتراست تصویر HD – دو برابر ضریب سیگنال به نویز.

HD-PET با افزایش دو برابری ضریب سیگنال به نویز تصویری شفاف‌تر و با تفکیک پذیری بالا ارائه می‌دهد که سبب وضوح بیشتر تصاویر می‌شود. با HD-PET بالاترین تفکیک پذیری را که تا کنون دیده‌اید تجربه خواهید کرد.

وضوح تصویر HD – یکنواختی تصویر + رزولوشن HD +تفکیک پذیری بالا = وضوح HD

یکنواختی تصویر، رزولوشن HD و تفکیک پذیری بالا، همه مزایایی هستند که تصاویر HD-PET را به مرحله ای از وضوح می‌رسانند که هیچ تکنولوژی PET دیگری قادر نیست. مزایایی که سبب ردیابی بهتر ضایعات و نهایتاً سبب تشخیص مطمئن و درمان هدفمندتر می‌شود.دسته بندی : پزشکی هسته ای , تصویر برداری پزشکی , سی تی اسکن
ارسال دیدگاه

تبلیغات